
Essentia Artis – egy különleges összművészeti seregszemle
Márciusban nyílik az MMA művészeti ösztöndíjasainak programsorozattal kísért zárókiállítása
A 2023. március 2-tól kezdődő, egy hónapon át tartó grandiózus összművészeti esemény mintegy 70 kortárs művésszel és 70 ingyenes programmal várja az érdeklődőket a Pesti Vigadóban. A rendezvény sajtótájékoztatóját február 15-én tartották a Centrál kávéházban.
A sajtótájékoztatón dr. Richly Gábor, az MMA főtitkára hangsúlyozta, hogy az MMA több mint tíz évvel ezelőtt elsősorban közfeladatok ellátására, azaz a kortárs magyar művészeti élet támogatására jött létre. Hozzátette: az intézmény azóta is olyan szerteágazó eszközrendszert igyekszik kiépíteni, amivel különböző módon tudja segíteni a mai magyar művészeti életet. Mint kiemelte, ennek az eszközrendszernek az egyik eleme az úgynevezett művészi életpályamodell segítése – ösztöndíjak, oklevelek és díjak kidolgozása –, amelyek a pályakezdéstől egészen a nyugdíjas évekig biztosítják a magyar művészek megélhetését és segítik alkotómunkájukat. Ennek az életpályamodellnek az egyik eleme az a hároméves ösztöndíjrendszer, ami a legkülönbözőbb művészeti ágakban alkotó művészek és művészeti szakemberek számára ad lehetőséget, nemcsak anyagi támogatás, hanem közösségszervezés formájában is – jegyezte meg..
Csáji László Koppány, az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet (MMA MMKI) igazgatója beszédében arra emlékeztetett, hogy már az 1992-ben megalakult MMA egyesület alapító tagjai is kezdetektől arra törekedtek, hogy a különböző művészeti ágak közösen alkossanak a felelős gondolkodás jegyében.
Doboviczki Attila művészettörténész, az Essentia Artis egyik kurátora pedig azt hangsúlyozta, hogy az „őrizni, használni, teremteni" arra utal, hogy a feltárt értékeket hogyan lehet a jövő számára mai eszközökkel, mai körülmények között alkalmazni.
Az Essentia Artis programjait Serfőző Krisztina programigazgató ismertette.
KIEMELT PROGRAMOK
A programokat központi gondolatokra épülő tematikus napok köré szervezi az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete az ösztöndíjasok, akadémikusok és más felkért közreműködő vendégek szereplésével. A „Tiszta forrásból" az „Őrizni, használni, teremteni", a „A közösség ereje" és a „Kultúra és innováció" című tematikus napok a Pesti Vigadó épületén belül a Sinkovits Imre Kamaraszínpadon, a Makovecz teremben és a Díszteremben, valamint a 6. emeleti kiállítóterekben valósulnak meg.
Tiszta forrásból – 2023. március 9.
Bartók születésnapjára emlékezve, a hagyományos motívumrendszerből építkező művészek produkciói tekinthetők meg: Káel Norbert és Berecz Mihály zenei előadásait élvezheti a közönség, a divat szerelmesei számára pedig számos érdekes beszélgetés és divatbemutató kínálkozik. A magyar divattervezés kiemelkedő alkotói arról folytatnak diskurzust, hogy hogyan öröklődnek, formálódnak, válnak a modern világ természetes részévé a régi motívumok, alapanyagok és technikák az általuk megálmodott ruhák, textilek, ékszerek vonatkozásában.
Őrizni, használni, teremteni – 2023. március 16.
Március 16-án a történelmi hagyatékokat kutató, azokból építkező Arday Géza, Bene Zoltán, Weiner Sennyey Tibor és Bán János kerekasztal-beszélgetés keretében folytat eszmecserét a történelmi regény szerepéről.
A Közösség ereje – 2023. március 22.
E napon a fiataloké a délelőtt: Várnagy Andrea négykezes zongorakoncerttel hozza közelebb a gyermekekhez a klasszikus zene világát és kiderül az is, mit üzennek a zeneszerzők, míg Navratil Andrea népzenei utazásra invitálja a legkisebbeket. A délutáni kerekasztal-beszélgetések Hamvas Béla március 23-i születésnapja jegyében telnek; többek közt szó lesz a hamvasi filozófiáról, a magány és közösség összefüggéseiről, valamint a hit erejéről. A napot Bagdy Emőke pszichológiai vonatkozású gondolatai zárják.
Kultúra és innováció – 2023. március 29.
A program során Orosz Márton művészettörténész Kepes Györgyről szóló dokumentumfilmjének premier előtti vetítése után a fényművészet kerül fókuszba. Rohmann Ditta csellóművész, Krulik Eszter hegedűművész, Molnár Ottó Szent Korona kórusa, és Kecskés D. Balázs zeneszerző zenekari fellépésével zárul a nap.
IFJÚSÁGI RENDEZVÉNYEK
Az ifjabb korosztály márciusban húsz program közül is válogathat: többek közt mesemondás, filmvetítés, zenei társasjáték is várja őket a Duna-parti Tündérpalotában, emellett tizenkét alkalommal múzeumpedagógiai foglalkozásokat tart a Képező csapata, míg a Déryné Társulat négy ifjúsági előadására is lehet jelentkezni. A gyerekedukációs programokra elsősorban iskolai csoportok jelentkezését várják a szervezők.
ÚJRA LEHET PÁLYÁZNI 100 ALKOTÓNAK
Az Essentia Artis kiállítással és programsorozattal párhuzamosan 2023. február 13. és március 27. között ismét lehet pályázni a 2023–2026-os időszakra szóló MMA Művészeti Ösztöndíjprogramra, amelynek szakmai lebonyolítója az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet (MMA MMKI). Minden olyan magyarországi adóazonosító jellel rendelkező természetes személy pályázhat, aki a támogatási időszak kezdetéig már betöltötte a 18., de még nem töltötte be az 50. életévét. Az ösztöndíjjal kapcsolatos további információk megtalálhatók az MMA MMKI honlapján.
A 2023. március 2. – április 2. között zajló ESSENTIA ARTIS programjai ingyenesek, de regisztrációhoz kötöttek. A programokra jelentkezők a tárlatot az esemény napján ingyenesen tekinthetik meg.
A programokról a weboldal mellett a 10.000 példányban megjelenő Papageno magazin különszámából tájékozódhat a közönség.Részletes információ: www.essentiaartis.hu