„Látni és megragadni a lényeget" – Megnyílt az Essentia Artis kiállítás, elindult a programsorozat

Essentia artis, vagyis a művészet lényege, úgy is mondhatnánk, a veleje. Ez a találó szókapcsolat fémjelzi azt a kiállítást és programsorozatot, amelyet 2023-ban először rendezett meg az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete (MMKI). Az összművészeti seregszemlén a Magyar Művészeti Akadémia művészeti ösztöndíj­programjának 2022-ben végzett ösztöndíjasai mutatkoznak be. Egy hónapon át hetven kortárs művész hetven ingyenes programmal várja a művészetek iránt érdeklődőket.
Március 1-jén ünnepélyes keretek közt, közel ötszáz vendég részvételével nyílt meg az Essentia Artis összművészeti seregszemle a Pesti Vigadóban, az MMA székházának 6. emeleti kiállítóterében. A megnyitón jelen voltak: Richly Gábor, az MMA főtitkára, Turi Attila és Kiss János, az MMA alelnökei, valamint Csáji László Koppány, az MMA MMKI igazgatója, az ösztöndíjas művészek, a vendégek, köztük az MMA akadémikusai.
Csáji László Koppány a rendezvény házigazdájaként köszöntőjében felidézte azt az időszakot, amelyben az MMA felkérésére a tárlat és a programsorozat megszervezésébe kezdett. „Az első pillanattól egyértelmű volt, hogy mindez csak közös gondolkodás és munka eredménye lehet. Nemcsak a művészeti alkotásokat készítették az ösztöndíjasok, hanem a kurátori feladatokat is olyan művészek látták el, akik korábban maguk is részt vettek az ösztöndíjprogramban. Sőt, a katalógus is egy volt ösztöndíjas munkáját dicséri" – emelte ki Csáji László Koppány. Hangsúlyozta továbbá az esemény összművészeti jellegét. A Magyar Művészeti Akadémia alapításakor ugyanis elsődleges cél volt, hogy a különböző művészeti ágak képviselői együtt gondolkodjanak, ezáltal közösen hozzanak létre valami újat. Az igazgató megköszönte Serfőző Krisztina sokrétű munkáját is, aki az Essentia Artis programigazgatójaként felelt azért, hogy az egy hónapon át tartó összművészeti mustra létrejöhessen.
Richly Gábor, az MMA főtitkára beszédében Makovecz Imre, az MMA egyik megálmodójának gondolatát idézte, aki szerint a kultúra kertjében járva egy létszférával közelebb kerülünk ahhoz a világhoz, amelyet felemelőnek nevezhetünk. A főtitkár kiemelte: „Az akadémia célja, hogy e képzeletbeli kertet minél otthonosabbá és minél tágasabbá varázsolja." Ezért is dolgozták ki a művészi életpályamodellt, amelynek segítségével minden nemzedék támogatásban részesül. Ebbe illeszkedik az ösztöndíjprogram, amely a fiataloknak nem csupán anyagi támogatást nyújt, hanem lehetővé teszi számukra azt is, hogy megmutassák magukat, megismerjék társaik alkotásait, gondolatait, közösségre leljenek korunk atomizált világában. Az MMA idei új kezdeményezése, hogy az ösztöndíjasok a végzésüket követő öt évben támogatást kapjanak arra, hogy eredményeiket a szélesebb közönséghez is eljuttassák. A másik fontos kezdeményezés épp ez a kiállítás és programsorozat, amely láthatóvá teszi tehetségüket és reprezentálja a kortárs magyar művészeti élet gazdagságát. A főtitkár Vashegyi György, az MMA elnökének és az elnökség nevében is megköszönte mindazok munkáját, akik lehetővé tették a kiállítás és a programsorozat megvalósulását.
Turi Attila, az MMA alelnöke megnyitójában ugyancsak Makovecz Imre egyik bölcs gondolatát idézte, aki szerint egy öregebbnek nincs nagyobb öröme, mint egy nála fiatalabb tehetségét elismerni. Az alelnök felhívta a figyelmet arra a felelősségteljes magatartásra, amely szerint lényeges, hogy az idősebb művésznemzedék mit és hogyan ad tovább a fiatalabb generációnak. Fontosnak nevezte a tárlat létrejöttét abból szempontból is, hogy általa a fiatalok új inspirációkra lelhettek és mélyebb kapcsolatot teremthettek kortársaikkal, a társművészetek alkotóival, mindezáltal pedig megragadhatták a legnehezebbet, vagyis a valóságot. Turi Attila összegzéseként hangsúlyozta: „Látni és megragadni az esszenciát, a lényeget, mely mindig transzcendens, s ami áthat minden létezőt. S ha ebben egy kicsit is segíteni tudott akadémiánk, már megérte."
Az ünnepséget az MMA ösztöndíjasainak műsora tette teljessé. Fellépett Szászvárosi Sándor viola da gamba-művész, aki a Bán Miklós grafikusművész és formatervező által készített különleges hangszeren Bach két remekét szólaltatta meg. Újhelyi Annamária Kinga Jászai Mari-díjas színművész Győrffy Ákos verseiből olvasott fel. Szűcs Fruzsina előadásában pedig Zárándy Ákos zeneszerző műveiből csendültek fel részletek.
A szervezők a programsorozatra április 2-ig a Pesti Vigadóba, az MMA székházába várják az érdeklődőket. A rendezvény négy tematikus napja március 9-én a Tiszta forrásból; március 16-án az Őrizni, használni teremteni; március 22-én A közösség ereje; március 29-én a Kultúra és innováció témákat járják körbe. Reggeltől estig komolyzenei koncertek, színházi előadások, workshopok, beszélgetések, divatbemutatók és változatos gyerekprogramok színesítik a napokat. A programok ingyenesek, de regisztrációhoz kötöttek.
További információ és regisztráció: www.essentiaartis.hu

TISZTA FORRÁSBÓL – 2023. március 9.
Az első kiemelt tematikus nap során, március 9-én Bartók születésnapjára emlékezve a hagyományos motívumrendszerből építkező művészek produkciói tekinthetők meg.
Juhász Katalin néprajzkutató, a BTK Néprajztudományi Intézet tudományos főmunkatársa Tamás Ildikó folklórkutató, kulturális antropológus, a BTK Néprajztudományi Intézet tudományos főmunkatársa, Vidák Anna divattervező, valamint Tóth Péter Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, az MMA rendes tagja beszélgetéséből kiderül, hogyan jelenik meg a hagyományos motívumrendszer a zenében, a táncban és a divatban. A diskurzust különleges divatbemutató zárja. A pásztorok kultúráját mutatja be előadásában Nagy Gábor néprajzkutató, népzenész, fotográfus, aki a pásztorzenének egy speciális területét, a különböző hangkeltő eszközök, így a csengők és a kolompok hangolását, válogatását, és használatát is kutatja. Míg Bumberák Maja – aki az óvodapedagógusok és tanárok figyelmére számít – élőszavas mesemondást tart, addig Vidák Anna, Kiss Gabriella és Barsi Csaba munkáiból kiderül, hogy mitől csillognak a Kalotaszeg asszonyai. Mivel tehetik rangosabbá öltözéküket a férfiak és mit kell viselni, ha a nemez a divat? Az ünnepi koncert során Csereklyei Andrea Francis Poulenc dalait szólaltatja meg a rá jellemző drámai előadásmódban Bizják Dóra zongora­kíséretével. Káel Norbert Bartók-darabokat játszik, a produkció során a népzene és a klasszikus zene találkozik Navratil Andrea énekhangjával, közreműködik Berecz Mihály zongorán.
A nap Káel Norbert és Berecz Mihály zenei programjaival zárul. A komolyzene iránt érdeklődők válogatást kapnak Bartók Béla zongoraműveiből, amelynek során egyaránt felcsendülnek parasztdalok, burleszkek, bolgár táncok és improvizációk.
 
TOVÁBBI KIEMELT NAPOK
Őrizni, használni, teremteni – 2023. március 16.

Március 16-án a történelmi hagyatékokat kutató, azokból építkező Arday Géza, Bene Zoltán, Weiner Sennyey Tibor és Bán János kerekasztal-beszélgetés keretében folytat eszmecserét a történelmi regény szerepéről.

A Közösség ereje – 2023. március 22.

Várnagy Andrea négykezes zongorakoncerttel hozza közelebb a gyermekekhez a klasszikus zene világát, Navratil Andrea népzenei utazásra invitálja a legkisebbeket. A délutáni kerekasztal-beszélgetések Hamvas Béla március 23-i születésnapja jegyében telnek. A napot Bagdy Emőke pszichológiai vonatkozású gondolatai zárják.

Kultúra és innováció – 2023. március 29.
A program során Orosz Márton művészettörténész Kepes Györgyről szóló dokumentumfilmjének premier előtti vetítése után a fényművészet kerül fókuszba. Rohmann Ditta csellóművész, Krulik Eszter hegedűművész, Molnár Ottó Szent Korona kórusa, és Kecskés D. Balázs zeneszerző zenekari fellépésével zárul a nap.

A 2023. március 2. április 2. között zajló ESSENTIA ARTIS programjai ingyenesek, de regisztrációhoz kötöttek. A programokra jelentkezők a tárlatot az esemény napján ingyenesen tekinthetik meg. A programokról a weboldal mellett a Papageno magazin különszámából is tájékozódhat a közönség.