Ruszt József pályarajza

Idén novemberben a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával jelent meg Ruszt József életműsorozatának ötödik kötete. A könyv a jeles színházművész életútjának Hevesi Sándor Színházhoz és a Független Színpadhoz kötődő időszakát mutatja be. 
Ruszt József Jászai Mari- és Kossuth-díjas színházi rendező és színházigazgató pályafutását a debreceni Csokonai Színházban kezdte mint rendező. A 11 éven át tartó időszakot a kecskeméti Katona József Színház főrendezői állása követte, melyet öt évig töltött be. 1980 és 1982 között a szegedi Nemzeti Színház művészeti tanácsadója volt, majd '82-től aktív szerepet vállalt a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház alapításában. Az egy korabeli újságcikk által „harmadik nekifutásként" jellemzett időszak során Ruszt József a színház igazgatójaként, művészeti vezetőjeként és főrendezőjeként is dolgozott.
Az életműsorozat idén novemberben megjelent, ötödik kötete a zalaegerszegi korszak bemutatásától a rendszerváltás utáni évek, Független Színpadhoz kötődő időszakáig dolgozza fel a rendező munkásságát. A Magyar Művészeti Akadémia által is támogatott könyvet a szerkesztők, Nánay István és Tucsni András elsősorban a Ruszt József szellemi hagyatékában fellelt dokumentumok – levelek, naplóbejegyzések és visszaemlékezések – alapján állították össze. A kötet érdekessége, hogy a sorozat korábbi darabjaiban feldolgozott korszakokkal ellentétben, '82-től meglehetősen ritkává válnak a rendező személyes feljegyzései, így a szerkesztőknek elsősorban újságcikkekre és mások visszaemlékezéseire kellett támaszkodniuk.
A zalaegerszegi éveket követő időszak a Független Színpad szegedi indulásához, majd Budapestre való átköltözéséhez kötődik. Ebben a periódusban ismét sűrűbbekké válnak a rendező saját feljegyzései, így ezek bemutatásával a könyv érzékletes hátteret adhat egy bonyolult művészi személyiség és egy színházrendezői pálya megismeréséhez. 
2013. november 29.