Gaál István, Sára Sándor könyvbemutató az Urániában

A Gaál István és Sára Sándor filmrendezők 80. születésnapja alkalmából, a Magyar Művészeti Akadémia gondozásában megjelent Sodrásban, valamint Pro Patria című köteteket 2014. november 26-án mutatták be az Uránia Nemzeti Filmszínház Kávézójában.
Az eseményen részt vett Sára Sándor filmrendező-operatőr, Lugossy László filmrendező, Lázár-Kovács Ákos tanszékvezető egyetemi docens, valamint Pintér Judit filmkritikus, a kötetek szerkesztője. A könyvbemutatót Szegfű András filmtörténész, médiaszociológus moderálta. 
A Magyar Művészeti Akadémia gondozásában tavaly megjelent Ember a havason – Szőts István 100 című centenáriumi emlékkönyvvel együtt egy három kötetből álló sorozat jött létre – mondta el Pintér Judit, a kötetek szerkesztője. Szegfű András a hetvenes években készített interjút a három rendezővel - az egyes kötetekben ezek a beszélgetések is helyet kaptak. „Ezek az interjúk egyáltalán nem vesztettek az aktualitásukból, mert mind a három rendező olyan őszintén beszél, ami példa arra, hogy vannak emberek, akik akármilyen rendszerben élnek, mindig ugyanazt mondják" – tette hozzá Pintér Judit. A kötet szerkesztője azt is elmondta, hogy mind a három könyv megszületése az ELTE Filmtudomány Tanszék szervezésében, 2012-ben megtartott Szőts István Emlékkonferenciának köszönhető, ahol az ország kilenc felsőoktatási intézményéből érkeztek az előadó hallgatók, akiknek írásai később a centenáriumi tanulmánykötetben is helyet kaptak. 
A Pro Patria című tanulmánykötetben egyaránt olvashatunk Sára Sándor rendezői, operatőri, valamint fotográfusi munkásságáról is. „Nagyon fontos tettnek tartom ezeknek a könyveknek a létrejöttét, hiszen megmutatják, hogy mi magyarok rendkívül gazdagok vagyunk a filmkészítésben. Egy kincsesbányán ülünk" – utalt Sára Sándor filmrendező a magyar film gazdag tárházára, melynek népszerűsítésére véleménye szerint külön intézményt kellene létrehozni, hogy szélesebb közönség is megismerje az alkotásokat. „Rengeteg időt voltunk együtt, a filmeket pedig műhelymunka keretén belül hoztuk létre. Ez ma már sajnos egyáltalán nem jellemző a hazai filmkészítésre" – válaszolt Sára Sándor a moderátor Szegfű András azon kérdésére, hogy mi mindent sajátított el Szőts István filmrendezőtől.
„Mindkét alkotóhoz személyes ismeretség fűz. Sára Sándor és Gaál István életműve a magyar film szövetébe tartoznak, és a magyar film nagyon sűrű szövés" – hangsúlyozta Lugossy László filmrendező. Elmondta továbbá azt is, hogy a tanulmányköteteket nem lehet anélkül végiglapozni, hogy az ember emlékébe ne idézze a magyar filmművészet nagyjait.„Ahogy fellapoztam a Pro Patria c. könyvet, ráakadtam Sára Sándor és Csoóri Sándor Madéfalvi veszedelem című forgatókönyvére (amelyből film nem született – a szerk.), amit nem tudtam letenni, anélkül hogy végig ne olvassam. De akár a Sodrásbant, vagy a Nyolcvan huszárt említjük, már a témájukban is nagy lélegzetű filmekről beszélünk. Ezeknek a filmeknek a hősei mind-mind közösségek voltak, amikhez olyan fogalmak tartoztak, mint a becsület és a hűség, amelyeket híven közvetítettek alkotó nemzedéktársaink – zárta gondolatát Lugossy László.
Lázár-Kovács Ákos, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanszékvezető egyetemi docense tanulmányíróként vett részt mind a Gaál István, mind pedig a centenáriumi Szőts István tanulmánykötetben. A könyvbemutatón felidézte, hogy hat éves korában a televízióban látta először Szőts István filmremekét, az Emberek a havasont, amely már akkor képes volt hatást gyakorolni rá. „Egy olyan víz alatti kultúra van a magyar művészeti életben, ami a mai napig nem került vízszint fölé, amelynek talán az egyik oka az lehet, hogy az 1945 utáni művészeti élet nem került feldolgozásra" – zárta mondandóját Lázár-Kovács Ákos.
A könyvbemutató után a jelenlévőknek lehetőségük nyílt megtekinteni a tanulmánykötetekhez szervesen kapcsolódó filmeket, Shah Timor: Gaál István 75. születésnapjára, valamint Mohi Sándor: Sára 80 című alkotásokat.
 
2014. november 28.  |  könyvbemutató