
A magyar kultúra napja 2013
Január 22. idestova 1992 óta a magyar kultúra ünnepnapja. Ezen a napon tisztázta le Kölcsey Ferenc a Himnusz kéziratát Szatmárcsekén – de Madách Imre, nemzeti Tragédiánk szerzője, is csupán egy napja látta meg a napvilágot (1823. január 21-én).
(Petőfi, nagy nemzeti költőnk, ekkor már háromhetes volt.) A két évtized alatt e kijelölt nap szokásgyökeret vert, ma már országszerte megemlékeznek a nemzeti kultúra fontosságáról iskolákban, művészeti és tudományos intézményekben, civil kulturális terekben egyaránt.
A Magyar Művészeti Akadémia a magyar kultúra napja alkalmából 2013. január 22-én ünnepi estet tartott az Uránia Nemzeti Filmszínház dísztermében. A vendégeket Fekete György az Akadémia elnöke köszöntötte. Köszöntőjében felidézte: az Antall-kormány államtitkáraként éppen ő kapta azt a feladatot, hogy 1992. január 22-re hirdesse meg a magyar kultúra napját. Akkor Sára Ernő grafikus nyolcezer plakátjával indult „misszionárius útjára" a felhívás, s ez a plakát most a színpadon is újra helyet kapott.
Az esten ünnepi beszédet mondott Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, a rendezvény védnöke. Egy történet kapcsán hangsúlyozta, azt is látni kell, ami el van takarva előlünk. Beszédében felsorolta a megvalósulófélben lévő kulturális projekteket: a Zeneakadémia felújított épületét, a Pesti Vigadó és a Mátyás-templom felújítását, a Múzeumi negyed és a Rubik Múzeum létrehozását.
A Magyar Művészeti Akadémia Zeneművészeti Tagozatának ünnepi koncertjét a Budapesti Vonósok adták. Művészeti vezető: Botvay Károly. Közreműködött: Szalai András – cimbalom. A koncertprogram akadémiai tagok darabjaiból állt össze:
Szokolay Sándor: Sinfonia romana – gregorián variáció
Tóth Péter: Téli rege
Balassa Sándor: Európa elrablása Op. 128 – bemutató
Reményi Attila: Altramonto del mondo (A világ alkonyán)
Dubrovay László: Vonósszimfónia