Event - Left portrait image
Pesti Vigadó
1051 Budapest, Vigadó tér 2.

Event large image

Fekete Vince: Span, avagy a „hallgatással sújtott" írók

Akadémiai székfoglaló előadás – 2014. november 7.

Az erdélyi költő a méltatlanul peremre szorított, elfelejtett írókat idézi fel előadásában. Így olyan írók, költők emléke elevenedik fel, mint: Szabó Gyula, Csiki László, Farkas Árpád, Szőcs Kálmán, Tompa László, Sziveri János.

Fekete Vince költő Span, avagy a „hallgatással sújtott" írók címmel tartotta meg akadémiai székfoglalóját.

Az erdélyi költő a méltatlanul peremre szorított, elfelejtett írókat idézi fel előadásában. Elsőként Szabó Gyuláról emlékezik meg, és reméli, hogy a róla elnevezett díj életben tartja emlékét, legalábbis Erdélyben. Kilencvenes évek közepén hetente bejárt a Helikon szerkesztőségébe, átlapozta az Utunk évfolyamok valamelyikét, néha fölpillantott és a maga csendes módján bekapcsolódott egy-egy beszélgetésbe. Gondos atyafiság című könyve akkora port kavart az 50-es évek végén, hogy nem lehetett a Székelyföld Nyárád menti részét kollektivizálni. Legendák keringtek róla, a szigorú, aprólékos szerkesztőről, aki még alkalmazta a szerkesztés műhely jellegét adó közös munkát, mert a szerző előtt húzta meg, javítgatta a szöveget, valósággal megtanítva a kezdő írót a mesterségre. Szabó Gyulát novellái a kispróza mesterei közé emelték. A Szerelmünk havában című, 1967-ben megjelent, mindössze 10 novellát tartalmazó könyvecske mesterien szerkesztett rövidpróza, benne a Sárgaszemű Jovánki és a Mátyuska macskája című elbeszéléssel. Fekete Vince úgy látja, hogy az igazán jó írókat nem lehet a peremre szorítani, legfeljebb ideig-óráig.


Az értekező költő visszaemlékezik 1982 késő őszére, amikor egy hegyaljai székely falu közepén, az akkor épült magas panelház egyik lakásában Király László verseit, az akkor megjelent Amikor pipacsok voltatok című kötet verseit olvasták egy motorbicikli akkumulátoráról beüzemelt aprócska villanykörte fényénél. „Hogy mi a nagy vers, azt azóta sem tudom pontosan megfogalmazni, csak  megérzem, hogy amit elolvastam, az nagyon megfogott, megrendített, megszólított" – fejtegette a költő.

Farkas Árpád a „szűken mért" szavú, versben keveset beszélő lírikusok egyike. A dacos konokság költészetének egyik alapvető meghatározója, a székely népnek, annak a tájnak a fia. Egy olyan zárt székely világból jött, ahol gyermekkorában még „szalontai nyelven, Arany János nyelvén beszéltek." Az ő költői nemzedékében még értéke volt az emberi szónak, és egyáltalán: érték volt embernek lenni – fogalmazta meg Fekete Vince.

Csiki László 33 éves volt, amikor harmadik verskönyve megjelent és ugyanabban az évben a Román Írószövetség prózadíját kapta Az eladott nagyapó című, ugyancsak harmadik prózakötetéért. 64 éves volt, amikor meghalt Budapesten. Az előadó 2006 februárjában látta utoljára a Székelyföld 100. számának bemutatóján, az Írók boltjában, és öt évvel halála után alig hallani róla, pedig Csiki olyan költészettel kísérletezett, s egy olyan lírai hangra talált, ami jó 30 évvel megelőzte a korát.

Fekete Vince ifjúságának kedvence volt a szomorú tekintetű költő, Szőcs Kálmán. Kamaszos megmutatkozási vágy és hit árad verseiből. Egyedül volt, mert nem tudott lenni mással. Azt is mondják, hogy a botrányok embere volt, de szép, borzongató versek szerzője is. A nagy bálvány, József Attila sorsának szinte hű követője, a 30-as éveinek elején tesz pontot az életére.
Tompa László modern magyar költőként indult és az is maradt. Választott sorsa a peremre sodorta. Amikor a székely tájról, a székely emberről, a helytállásról, magányosságról, a megmaradásról írt, akkor is csak önmagáról írt. Súlyos görgetésű költészete a kősziklák dübörgéséhez hasonlatos.

Az előadó idézett egy kortárs esszéistát, aki azt írta: „nagy költő az, akinek a sorai kirázhatatlanul benne maradnak az ember fülébe és minduntalan előbukkannak, valahányszor szükségünk van rájuk". Ilyen költő Sziveri János. Az ő költészete annyira van benne a magyarországi irodalmi köztudatban, mint az erdélyi Szilágyi Domokos lírája. Magyarországon vidéki költő volt, és az is marad talán mindörökre mind Sziveri János, mind Szilágyi Domokos, mind Király, mind Tompa, mind Csiki, mind Farkas, mind Páskándi – összegezte Fekete Vince.

 
Fekete Vince (Kézdivásárhely (Románia), 1965. április 7.) költő, szerkesztő Az MMA rendes tagja (2014) Irodalmi Tagozat Díjak: A Romániai Írószövetség Debüt-díja (1996), Pro Literatura díj (2005), József Attila-díj (2010) Fekete Vince felsőfokú tanulmányait a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Filológia szakán (1989–1994-ben), majd a szegedi József Attila Tudományegyetem Bölcsészkarán (PhD) végezte 1996-1999 között. Szerkesztőként a kolozsvári Helikon című folyóiratnál dolgozott 1993-2003 között. 1996-tól a kolozsvári Előretolt Helyőrség, 1998-tól a Csíkszeredai Székelyföld szerkesztője; jelenleg a folyóirat főszerkesztő-helyettese. Eddig hét könyve jelent meg: versek, gyerekversek, állatmesék, paródiák, szatírák, tárcanovellák. Több antológia, verses- és prózakötet szerkesztője. Székfoglaló előadásának címe: Span, avagy a "hallgatással sújtott" írók

November 9, 2014