Képzőművészet
Október elején nyílik a hetvenedik Vásárhelyi Őszi Tárlat
Az október 5-étől a hódmezővásárhelyi Alföldi Galéria földszintjén megtekinthető tárlat
már a hetvenedik kiállítás, ezen 128 művész alkotását láthatja a közönség október első szombatjától december elejéig. Dr. Nátyi Róbert művészettörténész, a tárlat kurátorának rendezésében 87 festmény, 34 grafika, továbbá 33 plasztika és négy egyéb kategóriájú alkotás látható. A szakmai zsűri tagja többek között Elekes Károly Munkácsy-díjas képzőművész, az MMA rendes tagja is.
„Én képeket akarok látni a falakon"
Magyar Festészet Napja 2024
Egy rendezvénysorozat, melyhez az ország és a Kárpát-medence művészeti közélete évről-évre csatlakozik. Együtt ünnepeljük a Magyar Festészet Napját, azt, hogy van festészet, van magyar festészet, van jó magyar festészet, ami mögött kiváló művészek állnak és hogy mindez összeköt, és nem elválaszt minket egymástól. Október 12-e és november 24-e között a Pesti Vigadó kiállítótereit a kortárs magyar festészet három generációjának művei töltik meg, széleskörű áttekintést adva a mai tendenciákról. A Vigadó mellett a Műcsarnok is kiemelt helyszíne a rendezvénysorozatnak. A festészet napi események megrendezését idén is támogatja a Magyar Művészeti Akadémia.
Rekordszámú jelölés a Prima Primissima díjra
A jelöltek közül idén is többen a Magyar Művészeti Akadémia tagjai
A Prima Primissima díjat Demján Sándor üzletember, az MMA néhai pártoló tagja alapította 2003-ban. A művészet és kultúra megőrzésének, fejlesztésének, valamint a hazai tudományosság támogatásának céljával hívta életre 2003-ban a Prima Primissima díjat a kezdeményezést gondozó alapítvány. A december 6-i gálán, amelyen az előző évek díjazottjai lépnek fel, a Prima és Prima Primissima díjak mellett a Prima Primissima Közönségdíjat is átveheti az a jelölt, akire a novemberben induló közönségszavazás ideje alatt a legtöbb voks érkezik.
A kép világa
Magyar képzőművészek kiállítása Isztambulban
A kép világa címmel nyílt meg a Magyar Művészeti Akadémia kiállítása a török-magyar kulturális évad keretében. A Liszt Intézetben látható tárlat három generáció huszonnégy művészének munkáin keresztül nyújt szűkített, de reprezentatív keresztmetszetet a magyar kortárs festészetről, az alkotók látásmódjáról, műfaji, stiláris és szakmai eszközhasználatban gazdag változatosságáról. A kiállító művészek részben a Magyar Művészeti Akadémia tagjai, illetve ösztöndíjasai.
Badacsonyi Sándor emlékkiállítása Kecskeméten
A Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház és a Magyar Művészeti Akadémia szervezésében megnyílt Badacsonyi Sándor (1949–2016) festő- és grafikusművész emlékkiállítása a kecskeméti teátrum nézőtéri büféjében. A tárlatot Stefanovits Péter képzőművész, az MMA Képzőművészeti Tagozatának vezetője nyitotta meg, a jelenlévőket Cseke Péter, az MMA kecskeméti regionális munkacsoportjának elnöke köszöntötte.
Hazafiak otthon
Megtartotta közgyűlését a Magyar Hősök Arcképcsarnoka Egyesület
A Magyar hősök arcképcsarnoka jelen pillanatban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Ludovika Főépületében megtekinthető. Egészen pontosan további négy évig biztos helye van az intézményben a száz jeles magyar személyiség portréjának, kérdés azonban, hol fog végül otthonra találni hosszútávon, állandó kiállítás formájában Somogyi Győző festőművész egyedülálló sorozata. Ez a felvetés foglalkoztatta leginkább a Magyar Hősök Arcképcsarnoka Egyesület tagjait, akik közgyűlést tartottak Somogyi Győző 2024. szeptember 4-éig meghosszabbított kiállítása zárónapján a Pesti Vigadóban. Az esemény végén egyenként kerültek le a falról az eredeti portrék másolatai, hogy családi otthonokban is kifejthessék hatásukat, ahol leginkább szükség van rájuk: a hétköznapi élet színterein.