Ádám Gyula és Szekfű András – az MMA Film- és Fotóművészeti Tagozatának Szőts István-díja

A Magyar Művészeti Akadémia Film- és Fotóművészeti Tagozata által odaítélt Szőts István-díjat (fotóművészet területén) a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével kitüntetett Ádám Gyula fotóművész a moldvai és gyimesi csángó, illetve székelyföldi és a szórványban élő magyar emberek mindennapjait kivételes érzékenységgel megörökítő, dokumentarista stílusú fotográfiái elismeréseként vehette át. Dr. habil. Szekfü András filmtörténész, címzetes egyetemi tanár a magyar filmművészet jelentős korszakait feldolgozó, kiemelkedő személyiségeit bemutató, hiánypótló könyvek szerzőjeként és több évtizedes filmtudományi valamint oktatói munkássága elismeréseként részesült a díjban.

Ádám Gyula életrajza 
Ádám Gyula Csíkkarcfalván született 1961. november 28-án. A Marosvásárhelyi Művészeti Szakközépiskola grafika szakán végzett 1981-ben. Főleg néprajzi és dokumentarista jellegű fotókat készít többnyire a moldvai és gyimesi csángókról, székelyföldi és szórványban élő magyar emberekről, sorsokról. Jelenleg a Hargita Megyei Kulturális Központ és a Moldvai Magyarság című havilap grafikusa és fotósa. Több száz borítót, fotóillusztrációt, hanglemeztervet készített, plakátot, szórólapot tervezett. A Székelyföldi Foto Biennále szakmai tanácsadója és zsűritagja, valamint a CO-EXISTENCE Európai fotópályázat zsűritagja.
1990-től kezdve állít ki közös vagy egyéni fotótárlatokon. A Hargita Megyei Kulturális Központ fotótáborainak fő szervezője, valamint kép- és grafikai szerkesztője a táborok anyagából készült fotóalbumoknak (Zsindelyország, 2002; Barangolás. Borszék és környéke, 2003; Egy város lenyomata, 2004; Napom, napom, fényes napom. Képek a Gyimes völ­gyéből, 2005; Száz év fényei, 2007; Óda Gyergyóremetéhez, 2007). Főbb önálló munkái: 2005-ben 12 képes levelezőlapból álló néprajzi fotósorozatot adott ki a ma is élő jellegzetes székely népviseletről, eredeti környezetben. 2006-ban megjelent önálló fotóalbuma (Arcpoétika, HMKK-könyvek) eddigi legjobb munkáiból készült válogatás és értékes szakmai önvallomás. 2009-ben fotóival illusztrált falinaptáron örökítette meg az Ezer Székely Leány Napja hagyományőrző rendezvény képi szellemiségét, legjobb képeiből vándorkiállítást rendezett, mely végigjárta Erdély főbb városait.
Ádám Gyula munkásságát a gyűjtési és dokumentálási vágy/láz köti egybe. Az a szorgalmas és fáradhatatlan munka, amellyel a hétköznapokat megörökíti, történelmi időtávlatból nyer majd igazán jelentőséget. Munkássága lényegében a mindennapok szakralizálása.
Munkája tabunak számított a rendszerváltásig, titokban dolgozott, nem volt tagja egyetlen fotóklubnak sem, szinte nem is tudták róla, hogy fotózik, a hivatalos művészeti életben nem vett részt. Eltökélten járta a maga útját, tette a dolgát, azt a munkát végezte, amit szeret. Barabás Zsolttal járta a fotózás rögös útjait, míg 1990-ben Csíkszeredában megrendezték az első közös kiállításukat. Úttörőknek számítottak a moldvai csángók mindennapjait bemutató képsorai, amelyek a születéstől a halálig mindent felöleltek az életükből. A dokumentumfotók a száraz valóság helyett feltöltődtek érzelmekkel. Ez azóta is meghatározó jellegzetessége Ádám képeinek. A közvetlen érzelemkifejezés által válnak a fotók teljessé, hordozzák a fotográfus üzenetét - vallja Ádám Gyula. Mindig került valamilyen ürügy, valamelyik faluban egy esemény arra, hogy felkerekedjen és Erdély és Moldva falvaiba ellátogasson. Ennek kapcsán azonban nemcsak a látvány, az esemény a meghatározó, hanem az is, hogy benézhet a „színfalak" mögé is.
Ádám Gyulát 2000-ben Csíkszereda város Pro Urbe díjával tüntették ki. A 2008 végén megjelent Székelyföldi vízikerekek nyomában című tematikus fotóalbuma elnyerte a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár Legszebb Könyve díját. 2008-ban fotóművészeti munkásságáért megkapta a Magyar Művészetért Díjat, és ugyanebben az évben nagysikerű egyéni kiállítása nyílt az Európai Parlamentben.
2019-ben Áder János Köztársasági Elnök a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét adományozta Ádám Gyulának „a moldvai és gyimesi csángó, illetve székelyföldi és a szórványban élő magyar emberek mindennapjait kivételes érzékenységgel megörökítő, dokumentarista stílusú fotográfiái elismeréseként."
Ádám Gyula díjat vesz át Buglya Sándortól

Szekfű András életrajza
(Budapest, 1941. szeptember 10. - )
Szekfü András PhD, DLA filmtörténész, habilitált címzetes egyetemi tanár. Több hazai egyetem mellett hosszabb ideig tanított Salzburgban, Bécsben és Marosvásárhelyen.  Fő kutatási területe a dokumentumfilm-művészet története és elmélete. Jelenleg Balázs Béla utolsó, magyarországi éveinek filmtörténeti vonatkozásait kutatja. Több, mint 150 publikációja jelent meg, a magyar mellett angol, német, orosz és lengyel nyelven.
Fontosabb művei: Fényes szelek, fújjátok! Jancsó Miklós filmjeiről. Monográfia. (Magvető, 1974.), „Magánkalóz a filmdzsungelben" Georg Höllering, a Hortobágy-film rendezője. (Gondolat, 2014.) Így filmeztünk (MMA Kiadó,2018)
Tanulmányok: ELTE TTK, kutató vegyész, 1960-63; BTK, magy.-népművelés, 1963-68. Egyetemi doktor: ELTE BTK, 1974. PhD: 2006.jan.5. summa cum laude. (Kommunikációs doktori program, PTE, Prof. Horányi Özséb). Címzetes egyetemi tanár: Pécsi Tudományegyetem, 2008. szeptember 1-től.
Habilitált doktor: Nyugat-Magyarországi Egyetem, 2008. december 2.
Munkahelyek: 1959-60 segédmunkás, szakmunkás (Kőbányai Gyógyszerárugyár), 1969-90 a Tömegkommunikációs Kutatóközpont, ill. a Magyar Közvélemény-kutató Intézet (fő)munkatársa, 1991-2004 a Szezám Kommunikációs Kft ügyvezető igazgatója, 1999-2003 a Pécsi Tudományegyetem adjunktusa, 2005 -2007 a Pázmány Péter Katolikus Egyetem adjunktusa, 2006 - a Zsigmond Király Főiskola docense, majd tanszékvezető főiskolai tanára. Egyéb oktatási tevékenység: 1975-81: az ELTE BTK adjunktusa, 1981-1983 a Pécsi Tudományegyetem adjunktusa, 1983-84 és 1987: a Salzburgi Egyetemen vendégdocens, 1986-90 a Bécsi Egyetemen óraadó, 1987 Ghánában, 1994-től a PTE BTK-n ad elő. 2003 utáni oktatás: Budapesti Kommunikációs Főiskola, Kodolányi János Főiskola, Miskolci Egyetem Vizuális Antropológia Tsz., International Business School, Budapesti Corvinus Egyetem.
Egyéb tisztségek, tagságok: 1975-83: Balázs Béla Stúdió, 1987-90: Duna Kör, 1988-: Nyilvánosság Klub, 1996-2002 a Hírközlési Főfelügyelet Elnöki Tanácsadó Testületének tagja. 1997-99 a Soros Alapítvány Internet kuratóriumának elnöke, 1999-2004 a MÚOSZ Online Szakosztály elnöke, a Magyar-Osztrák Baráti Társaság tagja, 2004-2007 Magyar Pax Romana eln. tag. 2005- Magyar Kommunikációtudományi Társaság alapító, elnökségi tag, 2007 - alelnök.
Szekfű András díjat vesz át Buglya Sándortól