Magányos pad (2009)

Geszler-kiállítás Szombathelyen

Várhatóan szeptemberben állandó kiállítása nyílik Geszler Mária Kossuth- és Munkácsi Mihály-díjas keramikusművésznek, az MMA rendes tagjának a Szombathelyi Képtárban. Az ötven éve Szombathelyen élő művész felajánlotta a városnak saját gyűjteménye egy részét, amit a Képtárban helyeznek el, ahol kiállítást rendeznek be az alkotásokból. Ez a tárlat Szombathely kulturális életében a Schrammel-gyűjtemény 2021. júniusi megnyitását követő újabb jelentős lépés.
A városi közgyűlés a március 30-i ülése elején szavazta meg, hogy köszönettel elfogadják Geszler Mária szombathelyi keramikusművész felajánlását, a további részletekről várhatóan májusban dönt majd a testület. A 45 darab nagyméretű porcelán faliképből és szoborból álló adomány a Savaria Múzeum közgyűjteményét gazdagíthatja majd, az ehhez szükséges 2 millió forint az intézmény költségvetésében rendelkezésre áll. A komplex családi életművet felvonultató állandó kiállítást várhatóan szeptembertől lehet látogatni a Képtárban.
Geszler Mária
 
„Számomra beépíteni a japán fametszeteket és a hűtőtornyokat, az angol bombázó gépeket egy műbe, az, mint két mozdony összeütközéséről, a technika és a kultúra összecsattanásáról szól. Ez az a dráma, amivel meg akarom az elméket és a lelkeket fogni." (Geszler Mária)

Geszler Mária a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, Szombathely Kossuth-, és Munkácsy-díjjal elismert iparművésze. 1941. június 17-én született Budapesten, zeneművészeket nevelő családban. Diplomáját 1965-ben szerezte az Iparművészeti Főiskola Kerámia Tanszakán, Csekovszky Árpád növendékeként. Kerámiatörténetet és művészetet gyakorlati évei és felfedező utazásai alatt tanult Hódmezővásárhelyen, Közép-Ázsiában (Buhara, Szamarkand), Grúziában, Örményországban (1966, 1972, 1973, 1975). 1966 és 1980 között a Magyarszombatfai Kerámiagyár tervezője volt.
Művészi munkássága során több magyar és külföldi alkotói csoportosulás tagjaként lépett fel műveivel, tevékenyen részt vett az alkotótelepi és szimpozion-mozgalomban, a világ számos országának kerámiaművészeti alkotóműhelyében dolgozott. A keleti kultúra és művészet öröksége, formavilága, motívumkincse diákévei óta foglalkoztatja. Pályájának első két évtizedében a magyar népművészeti hagyományokat és a közép-ázsiai fazekasság eljárásait és motívumait egyesítve alakította ki stílusát, majd később magas tüzű anyagokból, samottból és porcelánból készítette műveit. Később a fényképek, a saját fényképfelvételek kerámiaművészeti alkalmazása vált alkotói törekvéseinek egyik legfontosabb területévé.
1966-tól tagja a Magyar Művészeti Alapnak, illetve a Magyar Alkotóművészek Egyesületének. 1970-től tagja a Magyar Képző- és Iparművészek Szövetségének, valamint 1982-től a genfi székhelyű Nemzetközi Kerámia Akadémiának (I.A.C.). 1991-től a Hot Off The Press (Anglia) alkotócsoport, 1992-től a Terra Keramikus Társaság művésze. Alapítója a Boseni Keramikus Csoportnak (1989, Saarland, Németország) és megszervezője a Geras – Apátság Keramikus Társaságnak (1993, Ausztria). Számos helyszínen tart előadásokat, illetve tanít Párizstól Németországon át Japánig.
2002-től 2011-ig a Magyar Művészeti Akadémia társadalmi szervezet, majd 2011-től az MMA rendes tagja.

A porcelán emlékezete címmel 2018-ban készíttetett portréfilmet Geszler Mária keramikusművészről az MMA (rendező: Moldoványi Judit, operatőr: Lakatos Iván). Egy porcelán „kendő" alkotásának fázisaiba nyújt bepillantást a film, miközben a művésznő zeneművészeti indíttatásáról, a gyárkémények és erőművek iránti különös vonzalmáról, a természet és a mesés kelet iránti rajongásáról is mesél:
March 31, 2023