Tavaszi muzsika

Koncertezik a Muzsikás zenekar


Az április 24-től május 7-ig Japánban turnézó Muzsikás együttes hazatérve rögtön két koncerttel örvendezteti meg itthoni közönségét: a zenekar május 23-án a Református Zenei Fesztiválon lép fel, május 27-én pedig a Szent Efrém Férfikar kíséretében a Zeneakadémián adnak koncertet.
Első pillantásra a Szent Efrém Férfikar historizáló öltözetében és a IV. században élt névadójával „egyszerű" régizenei együttesnek tűnhet. A valóság azonban ennél sokkal árnyaltabb: fő céljuk a bizánci rítusú keresztény világ vokális örökségének bemutatása, amely örökség évszázadokat átívelve magában foglalja kortárs szerzők alkotásait is. Ezek után szinte magától értetődő további célkitűzésük a magyar férfikari hagyomány ápolása, és innen csak egy kis lépés Bartók művek népzenei gyökereinek bemutatása. Ehhez pedig kiváló társ a Muzsikás együttes.

A Szent Efrém Férfikar vállalkozása, miszerint egy hangverseny keretében az összes Bartók által komponált férfikart elénekli, nem kis feladat. A hat kórusmű olyan nehéz feladat elé állítja mindenkori előadóit technikai és zenei értelemben egyaránt, hogy tökéletes anyagtudás és technikai állapot, valamint professzionista vokális kamarazenei jártasság nélkül az összesen mintegy negyven percnyi zenei anyag eléneklése lehetetlen vállalkozás. A férfikar műhelyében évek óta csiszolódó, részleteiben már itthon és külföldön is bemutatott férfikari kompozíciók Bartók életművének 32 évét ölelik át 1903-tól 1935-ig. Ami ezalatt a 32 év alatt történt Bartók gondolataiban és zeneszerzői műhelyében, azt talán még ma sem tudjuk felfogni igazán. Kompozícióit ezen a hangversenyen eredeti formájában megszólaló népzene veszi körül, bemutatva azt a zenei világot, amellyel Bartók gyűjtőútjain találkozott, és amely aztán a férfikarok többségének dallami és szerkezeti alapjául szolgált.

A Muzsikás amellett, hogy fennállásának negyven éve alatt sikerült elfogadtatnia a magyar népzenét mint önálló, más műfajokkal egyenértékű zenei stílust, komoly sikereket ért el a 20. századi magyar komolyzene és a hagyományos népzene együttes bemutatásában is. Egy hangversenyen tehát a nagy életművön átívelő férfikari repertoár és annak éltető forrása, a népzene.



Tekintsék meg a Muzsikás 40. születésnapja alkalmából rendezett, jubileumi koncerten készült felvételünket:



További Muzsikás koncertvideókat ide kattinva tekinthetnek meg.
April 18, 2014