Böjte Csaba kapta a Makovecz Imre-díjat
Böjte Csaba ferences szerzetes, a dévai Szent Ferenc Alapítvány létrehozója vehette át a második alkalommal odaítélt Makovecz Imre-díjat az építész, a Magyar Művészeti Akadémia alapító örökös elnöke születésnapján, 2019. november 20-án a Héttorony Fesztivál záró gáláján a Budai Vigadóban. A jeles gondolkodók, alkotók, tudósok és közéleti személyiségnek adható díj odaítéléséről az alapítószervezetek – a Magyar Művészeti Akadémia mellett a Kós Károly Egyesülés és a Makovecz Imre Alapítvány – által delegált bizottság döntött. A gálaesten részt vett és beszédet mondott prof. em. Fekete György, az MMA tiszteletbeli elnöke.
Délelőtt Makovecz Imre Villányi úti lakóházánál tartottak koszorúzással egybekötött hagyományos emlékezést.
Délelőtt Makovecz Imre Villányi úti lakóházánál tartottak koszorúzással egybekötött hagyományos emlékezést.
A Héttorony Fesztivál világ- és népzenei koncertjeinek, építészeti kiállításainak, konferenciáinak és egyéb programjainak november 8. és 20. között többségében Makovecz Imre által tervezett épületek adtak otthont szerte a Kárpát-medencében. A fesztivál célja Makovecz Imre életművét erősíteni, az általa megálmodott tereket élettel megtölteni.
2015-ben, Makovecz Imre születésének 80. évfordulója alkalmából, szintén az akkori fesztivál záróeseményén adták át első ízben a Makovecz Imre-díjat. Az elismerést elsőként Kiss Ferenc, Prima díjas népzenész, hangépítész kapta, aki a Héttorony Fesztivál főszervezőjeként is hozzájárul a makoveczi szellemiség továbbviteléhez. A díjat – amellyel 3 millió forint is jár – a Makovecz Imre Alapítvány, a Magyar Művészeti Akadémia és a Kós Károly Egyesülés most második alkalommal adta át.
Idén Böjte Csaba azért kapta az elismerést, mert olyan ember, aki a maga hivatását Makovecz Imre szellemiségében következetes kitartással műveli. Missziója során az árva gyermekek nevelésével, támogatásával éppen olyan programot hajt végre, amely megfelel a makoveczi cselekvő szellemiségnek – áll az indoklásban.2015-ben, Makovecz Imre születésének 80. évfordulója alkalmából, szintén az akkori fesztivál záróeseményén adták át első ízben a Makovecz Imre-díjat. Az elismerést elsőként Kiss Ferenc, Prima díjas népzenész, hangépítész kapta, aki a Héttorony Fesztivál főszervezőjeként is hozzájárul a makoveczi szellemiség továbbviteléhez. A díjat – amellyel 3 millió forint is jár – a Makovecz Imre Alapítvány, a Magyar Művészeti Akadémia és a Kós Károly Egyesülés most második alkalommal adta át.
A Héttorony Fesztivál záró gáláit párhuzamosan három helyszínen rendezték meg: a kassai Thália Színházban rendhagyó prímástalálkozót tartottak, Csíkszeredán a Szent Efrém Férfikar adott koncertet, a Hagyományok Házában, a Budai Vigadóban pedig Berecz András mesemondó lépett fel fiaival.
A Dévai Szent Ferenc Alapítvány Csaba testvér alapításával 2002-ben jött létre, elsősorban az erdélyi ferencesek által fenntartott gyermekvédelmi intézmények, iskolák, óvodák támogatására.„Az emberi butasággal szembeni »bosszúm« az, amit teszek: szeretem, oktatom, nevelem a gyermekeket, hogy kevesebb sötétség legyen a Földön." (Böjte Csaba: Ablak a Végtelenre)
Céljaik:
- a gyermekek érdekeinek képviselete, szellemi és szociális fejlődésük elősegítése, szociális védelme
- a gyermekek hagyományőrző tevékenységének, nevelésének elősegítése, támogatása
- ennek során a nemzetközi kapcsolatok kiépítése és ápolása
- a nemzeti kulturális értékek megismertetése nemzetközi szinten
- magyarországi és nemzetközi táborok szervezése, ezen táborokon való részvétel finanszírozása
- az alapítvány segítséget kíván nyújtani a hátrányos helyzetű gyermekek ellátásában, a beiskoláztatásában, a pályaválasztásban, szakmai képzésben, számukra munkahelyek létrehozásában, kialakításában.
Makovecz Imre-díjA díjra méltó az az ember, aki Makovecz Imre országépítő szellemének nyomdokán meggyőződéssel, erős hittel, következetes kitartással műveli, ápolja a Kárpát-medence magyarságának kultúráját. Védelmezi az egyes itt élő nemzettestek kapcsolatát. Ápolja a szomszédainkkal együttélés minden megragadható formáját. Napi tevékenységében ellentmondást nem tűrően van jelen ez a szemlélet, valamint az, hogy az utódok nevelésében is meghatározó legyen ez a szándék. Így a díjra érdemes lehet bárki, aki a fentieknek megfelel.
A díjat az alapítók szerint megállapított években, Makovecz Imre születésnapján, november 20-án adják át, az előre megnevezett helyszínen és időpontban. A díjat alkalmanként egy személy kaphatja. A díj nem adható posztumuszként.
A díj nem pályázható, a díjazásra méltó személyre az alapító szervezetek tesznek, tehetnek javaslatot, alkalmanként és szervezetenként egy-egy főre.
A díj Odaítélő Bizottsága hattagú, a három alapító szervezet két-két delegáltja jelenti az esetenkénti zsűrit. A mindenkori elnököt a Makovecz Imre Alapítvány adja. A Bizottság döntését többségi szavazással hozza meg. Szavazategyenlőség esetén a Bizottság elnökének szavazata dönt.
A díjjal oklevél, emlékérem (Madarassy István ötvös- és szobrászművész alkotása) és pénzjutalom jár, melyet a díjat alapító szervezetek egyenlő részben finanszíroznak.
A díjat alapító szervezetek: Makovecz Imre Közhasznú Alapítvány, Kós Károly Egyesülés, Magyar Művészeti Akadémia.
November 21, 2019 | fekete györgy , makovecz imre , berecz andrás , makovecz-díj , makovecz alapítvány