Fotó: Lugosi Lugo László

Tolnay 100

Száz éve, 1914. július 17-én született Tolnay Klári, a Magyar Művészeti Akadémia posztumusz tiszteleti tagja. A centenárium évében kiállítások, rendezvények sora idézi fel a Kossuth-díjas színművész felejthetetlen alakját, ezen a héten pedig a televíziók is számos műsorát és filmjét tűzik programra. 
A nevét viselő emlékház falán, Mohorán domborművet avattak, Harmat M. Imre alkotását családja ajándékozta az emlékháznak. Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet a Bajor Gizi Színészmúzeumban Díva-színész-nő címmel rendezett tárlatot, amelyen Tolnay Klári mellett születésük századik évfordulóján két kiváló pályatársa, Lukács Margit és Mészáros Ági előtt is tisztelgett. A Magyar Posta szombaton Mohorán mutatta be a Tolnay-centenáriumra kibocsátott bélyeget, mely négy bélyegképből áll Tolnay Klári portréjával, a keretrajzon a mohorai emlékház tárgyairól készített grafikák szerepelnek. A Magyar Művészeti Akadémia a múlt hónapban emlékezett meg posztumusz tiszteleti tagjáról a Tolnay Klári-emlékérem átadásával. A művésznő nevét viselő kitüntetést a Pécsi Országos Színházi Találkozó idején, Huszti Péter színművész vehette át.
 


 
Tolnay Klári 1914. július 17-én Budapesten született, és a Nógrád megyei faluban, Mohorán, apja középbirtokán töltötte gyerekkorát. Elemi iskoláit itt végezte, majd Balassagyarmaton bejáró diák volt a polgáriban. Két évet a nyíregyházi Angolkisasszonyoknál tanult, majd Debrecenben érettségizett felsőkereskedelmi iskolában. Gyerekkorától kezdve énekelt és zenélt, majd meghallgatásokon vett részt Rajnai Gábornál, Heltai Jenőnél és Hevesi Sándornál. A kezdeti kudarcok után Gaál Béla filmrendező karolta fel, és így filmszínészként indult karrierje a Hunnia Filmgyárban. A mesterséget előtanulmányok nélkül, a gyakorlatból sajátította el. Első nagyobb szerepét a Meseautóban kapta Perczel Zita, Törzs Jenő és Kabos Gyula oldalán, ezután vették át 1934-ben a Vígszínházba, ahol ösztöndíjasból hamarosan a társulat vezető színésznőjévé lépett elő. Már az 1940-es években is körülrajongott sztár és elismert színésznő volt. Eleinte naivaként ismerhették a nézők, később drámai szerepeket osztottak rá. Egészen 1946-ig a társulat tagja volt, ekkor két évet a Művész Színháznál töltött, majd 1948–1949-ben visszatért a Vígszínházba, ezúttal társigazgatóként Somló István és Benkő Gyula mellett. 1950-től haláláig a Madách Színházban szerepelt, a kilencvenes években másodvirágzását élte karrierje. Jellegzetes hangszíne, szellemessége és híres mosolya mellett színészi játékának természetessége, eszköztelensége volt a védjegye. A magyar- és a világirodalom számos nagy, női szerepét eljátszhatta, színpadi sikerei mellett számos filmben is szerepelt (A kölcsönkért kastélyA hölgy egy kissé bogarasEgy csók és más semmiKatyi), rádiós és szinkronszínészi alakításai is maradandóak.
 
 
Filmek a héten
Legato (Gaál István, 1978), Duna World, 2014. július 14. 21.20
Tolnay-est – Egy este Tolnay Klárinál (Szécsi Ferenc, 1963), m3, 2014. július 16. 17.05
Kedves hazug (Fehér György, 1982), m3, 2014. július 16. 21.10
Ajándék volt minden perc és óra (Tolnay Klári önálló estje), m3, 2014. július 16. 23.25
Déryné (Kalmár László, 1951), Duna Tv, 2014. július 17. 21.40
Egy csók és más semmi (Ráthonyi Ákos, 1941), Duna Tv, 2014. július 20. 13.15


Gaál István: Legato
2014. július 14.