Fotó: kovacsmuvesz.hu

Kovácsművészek találkozója Tokajban

A Népművészeti Egyesület Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szervezete 2014. május 16–18. között Tokajban rendezi meg a XII. Nemzetközi és Országos Kovácsművészeti Konferenciát, Komplex Kiállítást és Népművészeti bemutatót. A vendég kovácsokat Vajda László kovács, Király Zsiga-díjas népi iparművész, a népművészet mestere, "A magyar kultúra lovagja", az MMA levelező tagja fogadja.
A 31 éves Népművészeti Egyesület nyíregyházi alkotócsoportja immár 23 szakágban tevékenykedik. Az egyesület korábbi és jelenlegi vezetése nagy hangsúlyt fektetett a népművészet még élő alkotóinak összefogására a megyében és azon kívül is, a hagyományok megtartása érdekében. 1987-től folyamatosan jelen vannak a Mesterségek Ünnepén, szakágaik jeles képviselői a népi iparművész cím mellett más díjakat, címeket értek el itthon és külföldön is. Az Országos Népművészeti Kiállítás is Nyíregyházáról indult, a Magyarországi Kovácsmíves Céhet is itt alakították meg, a kovácsművészeti rendezvények mellett fás, nemezművészeti találkozókat is szerveztek. 1992-től munkanélküli és hátrányos helyzetű fiatalok számára fazekas, faműves, szőnyegszövő, hímző szakágban OKJ-s szakképzést szerveztek 2002-ig. Alkotóik reprezentálják munkáikban Szabolcs-Szatmár-Bereg megye népművészeti tárgykultúráját, hiteles forrásból merített motívumokkal díszített tárgyaikkal.
Az egyesület éves tervezett feladatainak megvalósításából kiemelkedik a kovácsok összefogása, szakmai együttműködése 1985 óta. 1987-ben nemzetközi és országos kovácstalálkozót szerveztek litván és magyar kovácsok együttműködésével. 1992-ben alakították meg a Magyarországi Kovácsmíves Céhet, melynek Vajda László atyamestere volt.
Vajda László a Népművészeti Egyesületek Szövetsége (NESZ) kovács szakmai bizottságának volt a vezetője 2010-ig. Ez idő alatt 12 fő kovácsművesség iránt érdeklődő fiatalt tanított meg szakmája rejtelmeire saját nyitott műhelyében. Kovácsaik bejárták egész Európát, egyikük Japánba is eljutott, 1988-tól folyamatos kapcsolatuk van a fenti külföldi alkotókkal. Ezt a rendezvénysorozatot lengyel–magyar, német–magyar, osztrák–magyar, finn–magyar szakmai kapcsolatok előzték meg. Ma szívesen érkeznek Magyarországra a külföldi alkotók, akik tájegységeink motívumkincsével díszített alkotásaikkal és elméleti hagyatékkal bővítik tudásukat a konferencia és a szakmai bemutatók során.
A Nemzetközi és Országos Kovácsművészeti Konferencia, Komplex Kiállítás és Népművészeti Bemutató céljai közé tartozik a résztvevők megismertetése Kós Károly munkásságával, formatervezői tevékenységével, tervei alapján készült erdélyi főleg sepsiszentgyörgyi munkákkal. További célok, programok: Magyar–magyar kitekintés a határon túl élő, magyar kézműves hagyományokat folytató alkotók segítségével. A külföldi és magyar kovácsok ismerkedésének, szakmai együttműködésének segítése a konferencia és a gyakorlati feladatok megoldása során. A lengyel alkotókkal való tizenhat éves szakmai kapcsolat elmélyítése. A Magyarországon fellelhető fafaragó kapacsok és balták díszítő motívumkincsének elemzése néprajzos és kovács alkotó segítségével. A fiatal alkotók továbbképzése a konferencia és a gyakorlat során. Közösségépítés a három nap alatt a résztvevő kovácsok és a más szekciókban alkotó népművészek és a közönség között.
A rendezvény helyszínei: Tokaj (Művésztelep), és Tiszalök (Középiskola).

A XII. Nemzetközi és Országos Kovácsművészeti Konferencia, Komplex Kiállítás és Népművészeti Bemutató programja

2014. május 16. Szakmai nap. TOKAJ
8.00-10.00 A vendég kovácsok fogadása: Vajda László Király Zsiga-díjas népi iparművész, a népművészet mestere, a Magyar kultúra lovagja, az MMA levelező tagja, művészeti vezető
10.00-10.30 A konferencia megnyitása: Vajda László művészeti vezető
10.30-11.30 Előadás: Makoldi Sándor néprajztanár és Vajda László
Téma: A Magyarországon fellelhető fafaragó kapacsok és balták díszítő motívumkincsének elemzése.
12.30-13.00 Indiai kovácsok bemutatása: Vidák István nemezművész népi iparművész
13.00-13.30 Előadás: Nagy György díszműkovács, Erdély, Kovászna megye, Olasztelek: Az alkotók megismertetése Kós Károly munkásságával, formatervezői tevékenységével, tervei alapján készült erdélyi, főleg sepsiszentgyörgyi munkákkal, Erdélyben alkotó és ezeket a munkákat elkészítő díszműkovács előadása és fotósorozata alapján.
13.30-14.00 A konferencia zárása: Vajda László művészeti vezető
14.00-18.00 A tervezett ablakrács készítésének megkezdése
19.00. Szakmai beszélgetés
 
2014. május 17. Nyílt nap: TOKAJTISZALÖK
8.00-12.00 Az alkotók komplex népművészeti bemutatója Tiszalökön. A kovácsok folytatják az ablakrács készítését Tokajban
13.00-17.00 Az alkotók komplex népművészeti bemutatója Tiszalökön. A kovácsok folytatják az ablakrács készítését Tokajban.
 
2014. május 18. Nyílt nap TOKAJ
8.00-9.00. Előadás: Gráf Zsuzsanna az egyesület titkára. Az alkotók tájékoztatása az új zsűrizési rendszer bevezetéséről, a népi iparművész cím megszerzésének megváltozott feltételeiről, a változó jogi és adózási szabályokról.
9.00-12.00 Az alkotók komplex népművészeti bemutatója a rendezvény helyszínén. A kovácsok folytatják és befejezik az ablakrácsot.
A rendezvényt támogatja: Magyar Művészeti Akadémia, Nemzeti Kulturális Alap, Nemzeti Együttműködési Alap, Népművészeti Egyesületek Szövetsége, Vasmíves és Díszműkovács Kft., Népművészeti Egyesületek Szövetsége.
2014. május 7.