
Székely László
Székely László 90
2022. október 4-én a Pesti Vigadó Sinkovits Imre Kamaraszínpadán köszöntötték Székely Lászlót, a nemzet művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas díszlettervezőt, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagját 90. születésnapja alkalmából a Színházművészeti Tagozat szervezésében. Az est háziasszonya Paróczai Csilla, az MMA Színházművészeti Tagozatának tagozati titkára volt, aki köszöntötte az ünnepeltet, a jelenlévő vendégeket, akik között ott volt Kiss János, az MMA alelnöke és dr. Richly Gábor, az MMA főtitkára is.
Székely László díszlettervezőként végzett a Magyar Iparművészeti Főiskolán, saját bevallása szerint ő inkább a színpadi tér tervezője, alkotó ember, amely sokkal nagyobb jelentőséggel bír, szimbolikus tartalmat hordoz. Tervezőművészetére az alapos stílus- és drámatörténeti ismeretek, elemzőkészség, biztos ízlés, a kellékekkel, színekkel való kifejező erejű kombinációk a jellemzők. Életének jelentős eseményei a szegedi, szolnoki, kecskeméti színházakhoz köthetőek, de egyik alapító tagja a Nemzeti Színháznak, valamint a Budapesti Katona József Színháznak és a Budapesti Kamaraszínháznak is. Oktatói munkássága is jelentős. A formabontó stílust teremtő díszletterveiből több önálló kiállítás is született. Paróczai Csilla kiemelte, hogy ez az alkalom nem összegzés, hiszen nem egy lezárt életpályára tekintünk vissza, mivel Székely László ma is fiatal szívvel alkotó aktív művész, akinek az idei évadban már voltak és még lesznek új bemutatói. Az est csupán egy lehetőség arra, hogy megálljunk, végigjárjuk az ünnepelttel az eddig járt utat, és figyelmünkből, szeretetünkből lendületet merítve induljon tovább.
A jelenlévők megtekinthették a Székely Lászlóról készült portréfilmet is. A filmben megszólaltak pályatársak, kollégák és barátok, akik elismerően és szeretettel nyilatkoztak a mesterről, a „Legendáról", akitől csak tanulni lehet és tisztelni őt, a precíz, nagy munkabírású művészt, akinek minden díszletében jelen van a költészet. Székely Lászlót legfőképpen az érdekli a tervezésben, hogy hogyan alkalmazhatóak a formák a térben, milyen viszonya és hatása van egymásra a dolgok térbeni elhelyezésének. Ezt a képességet a tehetség mércéjének is tartja. Véleménye szerint az a jó, ha a néző nem is emlékszik adott esetben csak a díszletre, hanem inkább az egész hatására, ami éri őt. Ezért is volt mindig fontos számára a színész, akit a tervezőnek mindig figyelembe kell venni. A szakmában az egyik legnagyobb értéknek tartja a rajztudást és a térben látást. Egyik kiemelkedő jelmeztervező kollégája e területen Jánoskúti Márta. Az ünnepelttel dr. Bodolay Géza rendező, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet vezetője beszélgetett. Ráirányította a közönség figyelmét arra, hogy Székely László az egyetlen díszlettervező, akinek valódi munkája van kiállítva a múzeumban, amelyet pontos arányainak, többfunkciós felhasználási lehetőségeinek köszönhetően több mű színrevitelében is alkalmaztak.
Az esemény lezárásaként az ünnepeltet dr. Richly Gábor főtitkár és Nagy Viktor színházművészeti tagozati vezető köszöntötte az MMA képviseletében.
Az esemény lezárásaként az ünnepeltet dr. Richly Gábor főtitkár és Nagy Viktor színházművészeti tagozati vezető köszöntötte az MMA képviseletében.