A magyar film napja 2024

A Film- és Fotóművészeti Tagozat vetítéssorozata

A Magyar Művészeti Akadémia Film- és Fotóművészeti Tagozata a magyar film napja alkalmából idén is vetítéssorozatot tervez április 29-én és 30-a között. Az Uránia Nemzeti Filmszínházban a vetítéseket követően pódiumbeszélgetésekre kerül sor az alkotók részvételével, ahol a moderátor Buglya Sándor filmrendező, az MMA elnökségi tagja lesz.
Idén három különleges, érzékeny múltfeltáró dokumentumfilmre regisztrálhatnak az érdeklődők, akik a rendezőkkel is megismerkedhetnek a helyszínen.

 
Április 29-én látható M Tóth Éva 2023-ban készült, animációs elemekben és archív felvételekben gazdag dokumentumfilmje az 1970-ben alakult zeneszerzői és előadói csoportról, a legendás Új Zenei Stúdióról. A filmben a Stúdió tagjai, valamint pályatársak és tanítványok idézik fel az együttes működésének 20 éves történetét és méltatják a magyar zeneművészetben betöltött szerepét. Az archív anyagok reanimációjával olyan, a közelmúltban elhunyt kiválóságok szólalnak meg, mint Eötvös Péter, Jeney Zoltán, Kocsis Zoltán vagy Wilheim András, a kortárs interjúalanyok közt pedig a 98 éves Kurtág Györgyöt, és az idén 80 esztendős Vidovszky Lászlót is láthatjuk, hallhatjuk...
A film a Magyar Művészeti Akadémia megbízásából készült, s az első tervek megszületését és az ÚZS-dokumentumok kutatását az MMA Film- és Fotóművészeti Tagozata, valamint a Filmjus Alapítvány támogatta. Az interjúk készítéséhez a Budapest Music Center biztosított autentikus környezetet. A forgatott anyagok teljes hosszban is hozzáférhetőek a kutatás számára az MMA archívumában.
Április 29., hétfő 18:00 – Fábri terem
UNDISTURBED / Hommage à ÚZS
magyar dokumentumfilm, 2024, 60'
Vendég a rendező: M Tóth Éva

Április 30-án egy másik alkotói műhely és egy másik művészeti ág kerül előtérbe. Sipos István 2004-es filmje, az Universitas az 1962-ben alakult és hamar a magyar színházi élet meghatározó szereplőjévé vált együttesnek állít emléket, szintén az egykori tagok megszólaltatásával. (Ez a vetítés a Dunatáj Alapítvány 30 éves fennállását ünneplő Dunatáj 30 programsorozathoz kapcsolódik.)
1960-ban az ELTE latin tanszékének javaslatára mutattak be egy darabot Ruszt József rendezésében az egyetemi színjátszó kör tagjai. Ebből a kezdeményezésből nőtt ki egy-két év alatt a legendás Universitas Együttes, amely nem csak az egyetemi életet tette gazdagabbá, hanem hamarosan komoly tekintélyt szerzett a színházművészetben is. A dokumentumfilmben a színpad egykori tagjai elevenítik föl emlékeiket.
Április 30., kedd 16:00 – Csortos terem
UNIVERSITAS
magyar dokumentumfilm, 2004, 67'
Vendég a rendező: Sipos István

 
A program harmadik filmje – szintén április 30-án – Mózes Gergely Mindhalálig című, 2022-es alkotása, amely a holokauszt emlékévhez kapcsolódva egy valódi hős, Baranski Tibor katolikus papnövendék vakmerő cselekedeteiről beszél az 1944-es budapesti ostrom árnyékában.
Április 30., kedd 18:00 – Csortos terem
MINDHALÁLIG
magyar dokumentumfilm, 2022, 52'
Vendég a rendező: Mózes Gergely
 
 
A vetítéseken a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött,
részvételi szándékát kérjük, jelezze az Uránia Nemzeti Filmszínház honlapján!
2024. április 23.  |  buglya sándor a magyar film napja