Olescher Tamás – A Képzőművészeti Tagozat díja



Ebben az évben a Magyar Művészeti Akadémia Képzőművészeti Tagozata úgy döntött, hogy tagozati díját művészetszervezői munkássága elismeréseként Olescher Tamásnak adja, aki ugyan festőművész, díszlettervező és performer is, ám kiállításszervezőként és az alternatív művészeti élet egyik fáradhatatlan motorjaként már az 1970-es években tevékenykedett a legendás budapesti Bercsényi Klubban és Budaörsön, a Jókai Mór Művelődési Házban.

1983-tól Nyugat­­-Németországban folytatta tanulmányait, ahol közben színházi, zenei és táncelőadásokat szervezett. Ennek keretében számos magyar művészt is alkalma nyílt meghívni, akik között nem csak képző-, illetve fotóművészek voltak, de fellépett például Szabados György és a 180-as csoport is.

1987-től kapcsolódott be ismét a magyarországi művészeti életbe, s 1989-től a festészet, a néptánc, illetve a zene tradicionális és modern vonulatainak együttes alkalmazásával építkező Multi Média Színház művészeti vezetője lett, amellyel 2002-ig, évről évre számos előadást – köztük ősbemutatókat – tartottak főleg Budapesten, de más magyarországi városokban, és külföldön is. Az előadások jó részének látványvilágát is az ő festett díszletei, illetve installációi határozták meg. Spirituális – szakrális töltetű festményeinek motívumvilága egyébként egyértelműen a keresztény ikonográfiából merítkezik.

1995-től 2012-ig a II. kerületi Önkormányzat fenntartásában, majd a II. kerületi Kulturális Közhasznú Nonprofit Kft. keretében működő Vízivárosi Galéria vezetője, ahol ez idáig mintegy 1500 művészt mutattak be, s a különböző művészeti társaságok évről évre jelentkezhetnek aktuális tárlataikkal. A képzőművészet klasszikus műfajai – a szobrászat, a festészet és a grafika – mellett helyet kapnak itt kárpit-, zománc- és fotóművészek, továbbá installációk és multimediális projektek is. A galéria fontos –, vagy félig már elfelejtett – életművekre emlékezve is rendez kiállításokat (Gémes Péternek, Schéner Mihálynak, Götz Jánosnak és Jánossy Ferencnek is volt itt emlékkiállítása), de kortárs művészeti gyűjtemények is bemutatkozhatnak, mint amilyen Mezei Ottó, Gross Arnold, Novotny Tihamér, vagy éppen az Első Magyar Látványtár anyaga volt. A Vízivárosi Galéria csatlakozott az Ars Sacra Fesztiválhoz és immár tizenharmadszor rendez Karácsonyi Tárlatokat.

Elismeréssel kívánunk adózni Olescher Tamás munkásságának, aki kiemelkedő színvonalon működteti azt a Vízivárosi Galériát, amelyik annak ellenére lett a szakmai közönség által talán az egyik leglátogatottabb és legfontosabbnak ítélt kiállító terévé, hogy viszonylag kis alapterületű, és ráadásul mellékutcából nyílik.       
Amikor tagozatunk nevében további kitartó, jó munkát kívánok Olescher Tamásnak, akkor ott van bennem persze a Vízivárosi Galéria további léte iránti aggódás is, de ugyanakkor nagyon örülök, hogy egy olyan képzőművész kollégát köszönthetek, aki képes felelősen, csapatban játszani, és másokért is tenni. Isten tartson meg Tamás!
 
Szemadám György