
Őszi rivaldafény
Évadnyitó premierek és párbeszédek
Országszerte zajlanak az évadnyitó társulati ülések, emellett az Oberfank Pál által vezetett Veszprémi Petőfi Színházban hiánypótló szakmai konferencia megrendezésére is készülnek. Összeállításunkban a Magyar Művészeti Akadémia tagjai által irányított teátrumokról olvashatnak körképet.
Országszerte zajlanak az évadnyitó társulati ülések, emellett az Oberfank Pál által vezetett Veszprémi Petőfi Színházban hiánypótló szakmai konferencia megrendezésére is készülnek. Összeállításunkban a Magyar Művészeti Akadémia tagjai által irányított teátrumokról olvashatnak körképet.
Veszprémi Petőfi Színház
A Magyar Művészeti Akadémia Színházművészeti Tagozatának indítványára és támogatásával a Veszprémi Petőfi Színház Párbeszéd a magyar előadó-művészet fejlődéséért címmel Veszprémi Előadó-művészeti Szakmai Konferenciát rendez a Hangvilla Multifunkcionális Közösségi Térben 2014. augusztus 28-tól 29-ig.
A konferencia célja, hogy áttekintést adjon az előadó-művészeti terület aktuális problémáiról, megvitassa azokat és megvizsgálja a lehetséges megoldásokat. A cél érdekében a konzultációra az előadó-művészeti terület kiváló szakemberei, intézményvezetők, gazdasági vezetők, a szakigazgatás képviselői, művészek és szakpolitikusok kaptak meghívást. A résztvevők megvitatják többek között az előadóművészek és a műszaki személyzet foglalkoztatásának speciális kérdéseit, a művészi életpályamodell kialakításáról és a képzési rendszer helyzetéről szóló elképzeléseiket. Külön témakörként foglalkozik a tanácskozás a színházak finanszírozásának helyzetével, a szakmai érdekképviseletek lehetőségeivel, a bábszínházak, gyermekszínházak, szabadtéri színházak és a színházi fesztiválok helyzetével.
A szakmai találkozón előadást tart Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója, Marton László, a Vígszínház főrendezője, egyetemi tanár és dr. Gyimesi László a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezetének főtitkára.
A konferencia zárásaként kerül sor 2014. augusztus 29-én 12 órakor a III. Országos Színházi Évadnyitóra a Veszprémi Petőfi Színházban.
Továbbiak…
Nemzeti Színház
A Nemzeti Színházban három premierrel kezdődik az évad szeptemberben – jelentette be Vidnyányszky Attila főigazgató a 2014/2015-ös évadnyitó társulati ülésen. Sorrendben Shakespeare Szentivánéji álom és Gombrowicz Operett című darabja kerül színre, harmadikként pedig egy előadásban két egyfelvonásos. Az első rész címe Fekete ég - háborús előhang, a másodiké pedig A fehér felhő - mirákulum egy részben - utóbbi Molnár Ferenc műve.
Előrehaladott állapotban van a 2. Madách Nemzetközi Színházi Találkozó (MITEM) szervezése is, amelynek során a legjelentősebb európai színházakkal tárgyalnak, például a bécsi Burgtheater új vezetése is elfogadta a meghívást - számolt be Vidnyánszky Attila.
Az évad kezdetére megújult a színház nézőtere, ahol megszüntették a legrosszabb akusztikájú helyeket, létesítettek viszont két új páholyt, így tíz fővel nőtt a befogadóképesség. Valószínűleg Bajor Gizi Színpad néven novemberre beindulhat egy új, szalonszerű játszóhely is, de a színház nem adja fel az Amfiteátrum befedésének tervét sem - jegyezte meg.
A Nemzeti repertoárja továbbra is két részből áll majd: a műsor java részét kitevő saját produkciókból és a vidéki, határon túli, illetve külföldi társulatok befogadott előadásaiból. A színház tizenkét saját bemutatóval, valamint négy koprodukcióval várja a közönséget az új évadban - közölte a főigazgató.
Továbbiak…
Thália Színház
A Bereményi Géza által vezetett Thália Színház szeptember 6-a és 13-a között ismét megrendezi az immár hagyományosnak számító évadnyitó programját, a Vidéki Színházak Fesztiválját.
A rendezvény ideje alatt nyolc nagyszínpadi és három stúdió előadást láthat a közönség, melyeket több kategóriában öttagú zsűri fog értékelni. A színházi produkciók mellett változatos kísérőprogramok színesítik a fesztivált.
A fesztivál nyitó, nagyszínpadi előadása szeptember 6-án a Székesfehérvári Vörösmarty Színház Pillangó című előadása lesz Horváth Csaba rendezésében, melyet Móricz Zsigmond regényéből Gyökössy Zsolt írt színpadra. Az Arizona Stúdióban – ugyanezen a napon – a Kecskeméti Katona József Színház Hosszú út az éjszakába című előadását tekinthetik meg a nézők, Eugene O'Neill tollából, Zsótér Sándor rendezésében.
A folytatásban, szeptember 7-én a Kaposvári Csiky Gergely Színház előadása, a sikeres amerikai film, A király beszéde színpadi adaptációja lesz látható, melyet Funtek Frigyes állított színpadra. Ezt a darabot szeptember 8-án, de Laclos XVIII. századi klasszikus regényéből írt színdarab, a Veszedelmes viszonyok színpadi változata követi, a Veszprémi Petőfi Színház előadásában. Az előadás rendezője Guelmino Sándor. Szintén nyolcadikán, az Új Stúdióban a dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház Május! című előadásával mutatkozik be – Szép Ernő két egyfelvonásosából, Szikszai Rémusz rendezésében, az Arizonában pedig a Szolnoki Szigligeti Színház Kiss József A boldog című darabját tekintheti meg a közönség.
A nagyszínpadi előadások sora szeptember 9-én a tatabányai Jászai Mari Színház - Népház produkciójával, Móricz Zsigmond Rokonokjával folytatódik, rendezője Hargitai Iván, majd ezt követi Szabó Magda népszerű darabja az ízig-vérig debreceni gyökerű Régimódi történet, Csíkos Sándor rendezésében, a Csokonai Nemzeti Színház előadásában.
Szeptember 11-én a Soproni Petőfi Színház Molnár Ferenc Üvegcipőjét mutatja be a nagyszínpadon, rendezője Pataki András, majd 12-én a sorban a Miskolci Nemzeti Színház Bródy Sándor: A tanítónő című előadása következik, amelynek rendezője Rusznyák Gábor.
A fesztivált szeptember 13-án a Pécsi Nemzeti Színház Georges Feydeau Bolha a fülbe című előadása zárja, Méhes László rendezésében.
Továbbiak…
Kecskeméti Katona József Színház
Kecskeméten Kelemen László, az első magyar színigazgató, színműíró halálának kétszázadik évfordulójára született kortárs szatíra ősbemutatójával, a Katona József Színház balett-tagozatának premierjeivel és a Leskowsky-hangszergyűjtemény tárlatával várja majd látogatóit a várhatóan január elején megnyíló új kulturális központ. Cseke Péter a kecskeméti Katona József Színház igazgatójának elképzelései szerint az egykori mozi műemlék épületében létrejövő intézményben az első bemutatót január 17-én tartják, Szente Vajk, Galambos Attila és Bolba Tamás Csoportterápia című darabját állítják színpadra. A következő évad bemutatói között lesz Jurij Poljakov kortárs orosz drámaíró Párcsere című darabja is. Különleges premiernek ígérkezik az a Kelemen László halálának kétszázadik évfordulójára írt színmű, amelynek rendezője Réczei Tamás a rendezője pedig Szente Vajk. A darab egy fordított Kőműves Kelemen-história, miszerint a kamaraszínházat bontanák, de az másnapra mindig felépül.
A műemlék moziépületben kialakítandó kulturális központ zenei találkozóknak, fesztiváloknak, civil rendezvényeknek, konferenciáknak és filmvetítéseknek is teret ad majd, de legfőbb funkciójában mégis színházként működik
Továbbiak…
Csokonai Nemzeti Színház (Debrecen)
A debreceni Csokonai Nemzeti Színházban – a tavaly megkezdett hagyományt folytatva – évadnyitó gálaesttel indul az új szezon, melyet idén augusztus 29-én tartanak – jelentette be a színházigazgató, Ráckevei Anna. A gálaesten bemutatkoznak a társulat új tagjai, Sárközi-Nagy Ilona, Szakács Hajnalka, Pál Hunor, illetve Papp István, és a nézők ízelítőt is kaphatnak a kezdődő évad néhány darabjából, például a Marica grófnőből és A sevillai borbélyból. A szezon első előadása rögtön egy új bemutató, az Istent a falra festeni című „kocsma-dráma" lesz, amit a nézők szeptember 26-án a Víg Kamaraszínház színpadán tekinthetnek meg. Az új évadban egyébként a társulat összesen hat ősbemutatót visz színre: a már említetten kívül bemutatják a Tűzről pattant Tündérország című családi musicalt, Lackfi János A dühös lovag című ifjúsági darabját, Katona-Zombola Csikóink című mozgásszínházát, Heiner Müller Titus Anatómiája. Róma bukása című drámáját és Misima Jukio Krisztus születése című drámáját.
Továbbiak…
Csiky Gergely Színház (Kaposvár)
A kaposvári Csiky Gergely Színház augusztus 21-én tartotta évadnyitó ülését, melyen az újraválasztott színházigazgató, Rátóti Zoltán beszámolt a 2014/15-ös szezon programjáról is. A társulat vendégelőadásokkal kezdi az évadot; a napokban mutatják be Balatonfüreden A király beszéde című darabot, amit az első félévben kilenc további bemutató követ majd különböző vidéki városokban. A Bányavakság című előadás Kassán vendégeskedik szeptember elején.
A színház az évadnyitótól számított másfél hónapon belül négy bemutatót tűzött műsorra – Légy jó mindhalálig, Az eltört korsó, S.Ö.R., Shylock – és már kaphatóak a 2014/2015-ös évadra szóló bérletek is.
Továbbiak…
Miskolci Nemzeti Színház
A Miskolci Nemzeti Színház 2014/2015-ös évadjának középpontjában a 450 éve született William Shakespeare művei állnak. Az ország legrégebbi teátruma a 191. szezonját kezdi, és kínálatát opera, operett is színesíti majd – jelentette be az igazgató, Kiss Csaba. A társulat összesen kilenc Shakespeare-darabot visz színre a következő évadban, közülük elsőként a Kiss Csaba rendezésében színpadra állított IV. Henriket, mely a szezon első nagyszínházi bemutatója lesz. Shakespeare művei közül a közönség láthatja még A makrancos hölgy, az Othello, a Rómeó és Júlia, a Lear király, A vihar, a Sok hűhó semmiért, a Hamlet, valamint a Szentivánéji álom című darabokat is.
A Shakespeare-év keretében a színház miskolci képzőművészek, illetve művészeti általános- és középiskolák tanulóinak műveiből tárlatokat is szervez, az első hónap témája A makrancos hölgy lesz; a kiállítás megnyitóját augusztus 23-án tartják.
A színház összesen 18 bemutatót tervez a következő idényre, a premierek között szerepel Pintér Béla-Darvas Benedek Parasztopera című zenés darabja, valamint a Hamupipőke című mesebalett, de színre viszik Móricz Zsigmond Erdély, Örkény István Tóték, Heinrich Von Kleist Az eltört korsó, Lehár Ferenc A víg özvegy, Verdi Rigoletto, László Miklós Illatszertár című darabját is.
Továbbiak…
Forrás: MMA, MTI, Magyar Hírlap.
A Magyar Művészeti Akadémia Színházművészeti Tagozatának indítványára és támogatásával a Veszprémi Petőfi Színház Párbeszéd a magyar előadó-művészet fejlődéséért címmel Veszprémi Előadó-művészeti Szakmai Konferenciát rendez a Hangvilla Multifunkcionális Közösségi Térben 2014. augusztus 28-tól 29-ig.
A konferencia célja, hogy áttekintést adjon az előadó-művészeti terület aktuális problémáiról, megvitassa azokat és megvizsgálja a lehetséges megoldásokat. A cél érdekében a konzultációra az előadó-művészeti terület kiváló szakemberei, intézményvezetők, gazdasági vezetők, a szakigazgatás képviselői, művészek és szakpolitikusok kaptak meghívást. A résztvevők megvitatják többek között az előadóművészek és a műszaki személyzet foglalkoztatásának speciális kérdéseit, a művészi életpályamodell kialakításáról és a képzési rendszer helyzetéről szóló elképzeléseiket. Külön témakörként foglalkozik a tanácskozás a színházak finanszírozásának helyzetével, a szakmai érdekképviseletek lehetőségeivel, a bábszínházak, gyermekszínházak, szabadtéri színházak és a színházi fesztiválok helyzetével.
A szakmai találkozón előadást tart Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója, Marton László, a Vígszínház főrendezője, egyetemi tanár és dr. Gyimesi László a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezetének főtitkára.
A konferencia zárásaként kerül sor 2014. augusztus 29-én 12 órakor a III. Országos Színházi Évadnyitóra a Veszprémi Petőfi Színházban.
Továbbiak…
Nemzeti Színház
A Nemzeti Színházban három premierrel kezdődik az évad szeptemberben – jelentette be Vidnyányszky Attila főigazgató a 2014/2015-ös évadnyitó társulati ülésen. Sorrendben Shakespeare Szentivánéji álom és Gombrowicz Operett című darabja kerül színre, harmadikként pedig egy előadásban két egyfelvonásos. Az első rész címe Fekete ég - háborús előhang, a másodiké pedig A fehér felhő - mirákulum egy részben - utóbbi Molnár Ferenc műve.
Előrehaladott állapotban van a 2. Madách Nemzetközi Színházi Találkozó (MITEM) szervezése is, amelynek során a legjelentősebb európai színházakkal tárgyalnak, például a bécsi Burgtheater új vezetése is elfogadta a meghívást - számolt be Vidnyánszky Attila.
Az évad kezdetére megújult a színház nézőtere, ahol megszüntették a legrosszabb akusztikájú helyeket, létesítettek viszont két új páholyt, így tíz fővel nőtt a befogadóképesség. Valószínűleg Bajor Gizi Színpad néven novemberre beindulhat egy új, szalonszerű játszóhely is, de a színház nem adja fel az Amfiteátrum befedésének tervét sem - jegyezte meg.
A Nemzeti repertoárja továbbra is két részből áll majd: a műsor java részét kitevő saját produkciókból és a vidéki, határon túli, illetve külföldi társulatok befogadott előadásaiból. A színház tizenkét saját bemutatóval, valamint négy koprodukcióval várja a közönséget az új évadban - közölte a főigazgató.
Továbbiak…
Thália Színház
A Bereményi Géza által vezetett Thália Színház szeptember 6-a és 13-a között ismét megrendezi az immár hagyományosnak számító évadnyitó programját, a Vidéki Színházak Fesztiválját.
A rendezvény ideje alatt nyolc nagyszínpadi és három stúdió előadást láthat a közönség, melyeket több kategóriában öttagú zsűri fog értékelni. A színházi produkciók mellett változatos kísérőprogramok színesítik a fesztivált.
A fesztivál nyitó, nagyszínpadi előadása szeptember 6-án a Székesfehérvári Vörösmarty Színház Pillangó című előadása lesz Horváth Csaba rendezésében, melyet Móricz Zsigmond regényéből Gyökössy Zsolt írt színpadra. Az Arizona Stúdióban – ugyanezen a napon – a Kecskeméti Katona József Színház Hosszú út az éjszakába című előadását tekinthetik meg a nézők, Eugene O'Neill tollából, Zsótér Sándor rendezésében.
A folytatásban, szeptember 7-én a Kaposvári Csiky Gergely Színház előadása, a sikeres amerikai film, A király beszéde színpadi adaptációja lesz látható, melyet Funtek Frigyes állított színpadra. Ezt a darabot szeptember 8-án, de Laclos XVIII. századi klasszikus regényéből írt színdarab, a Veszedelmes viszonyok színpadi változata követi, a Veszprémi Petőfi Színház előadásában. Az előadás rendezője Guelmino Sándor. Szintén nyolcadikán, az Új Stúdióban a dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház Május! című előadásával mutatkozik be – Szép Ernő két egyfelvonásosából, Szikszai Rémusz rendezésében, az Arizonában pedig a Szolnoki Szigligeti Színház Kiss József A boldog című darabját tekintheti meg a közönség.
A nagyszínpadi előadások sora szeptember 9-én a tatabányai Jászai Mari Színház - Népház produkciójával, Móricz Zsigmond Rokonokjával folytatódik, rendezője Hargitai Iván, majd ezt követi Szabó Magda népszerű darabja az ízig-vérig debreceni gyökerű Régimódi történet, Csíkos Sándor rendezésében, a Csokonai Nemzeti Színház előadásában.
Szeptember 11-én a Soproni Petőfi Színház Molnár Ferenc Üvegcipőjét mutatja be a nagyszínpadon, rendezője Pataki András, majd 12-én a sorban a Miskolci Nemzeti Színház Bródy Sándor: A tanítónő című előadása következik, amelynek rendezője Rusznyák Gábor.
A fesztivált szeptember 13-án a Pécsi Nemzeti Színház Georges Feydeau Bolha a fülbe című előadása zárja, Méhes László rendezésében.
Továbbiak…
Kecskeméti Katona József Színház
Kecskeméten Kelemen László, az első magyar színigazgató, színműíró halálának kétszázadik évfordulójára született kortárs szatíra ősbemutatójával, a Katona József Színház balett-tagozatának premierjeivel és a Leskowsky-hangszergyűjtemény tárlatával várja majd látogatóit a várhatóan január elején megnyíló új kulturális központ. Cseke Péter a kecskeméti Katona József Színház igazgatójának elképzelései szerint az egykori mozi műemlék épületében létrejövő intézményben az első bemutatót január 17-én tartják, Szente Vajk, Galambos Attila és Bolba Tamás Csoportterápia című darabját állítják színpadra. A következő évad bemutatói között lesz Jurij Poljakov kortárs orosz drámaíró Párcsere című darabja is. Különleges premiernek ígérkezik az a Kelemen László halálának kétszázadik évfordulójára írt színmű, amelynek rendezője Réczei Tamás a rendezője pedig Szente Vajk. A darab egy fordított Kőműves Kelemen-história, miszerint a kamaraszínházat bontanák, de az másnapra mindig felépül.
A műemlék moziépületben kialakítandó kulturális központ zenei találkozóknak, fesztiváloknak, civil rendezvényeknek, konferenciáknak és filmvetítéseknek is teret ad majd, de legfőbb funkciójában mégis színházként működik
Továbbiak…
Csokonai Nemzeti Színház (Debrecen)
A debreceni Csokonai Nemzeti Színházban – a tavaly megkezdett hagyományt folytatva – évadnyitó gálaesttel indul az új szezon, melyet idén augusztus 29-én tartanak – jelentette be a színházigazgató, Ráckevei Anna. A gálaesten bemutatkoznak a társulat új tagjai, Sárközi-Nagy Ilona, Szakács Hajnalka, Pál Hunor, illetve Papp István, és a nézők ízelítőt is kaphatnak a kezdődő évad néhány darabjából, például a Marica grófnőből és A sevillai borbélyból. A szezon első előadása rögtön egy új bemutató, az Istent a falra festeni című „kocsma-dráma" lesz, amit a nézők szeptember 26-án a Víg Kamaraszínház színpadán tekinthetnek meg. Az új évadban egyébként a társulat összesen hat ősbemutatót visz színre: a már említetten kívül bemutatják a Tűzről pattant Tündérország című családi musicalt, Lackfi János A dühös lovag című ifjúsági darabját, Katona-Zombola Csikóink című mozgásszínházát, Heiner Müller Titus Anatómiája. Róma bukása című drámáját és Misima Jukio Krisztus születése című drámáját.
Továbbiak…
Csiky Gergely Színház (Kaposvár)
A kaposvári Csiky Gergely Színház augusztus 21-én tartotta évadnyitó ülését, melyen az újraválasztott színházigazgató, Rátóti Zoltán beszámolt a 2014/15-ös szezon programjáról is. A társulat vendégelőadásokkal kezdi az évadot; a napokban mutatják be Balatonfüreden A király beszéde című darabot, amit az első félévben kilenc további bemutató követ majd különböző vidéki városokban. A Bányavakság című előadás Kassán vendégeskedik szeptember elején.
A színház az évadnyitótól számított másfél hónapon belül négy bemutatót tűzött műsorra – Légy jó mindhalálig, Az eltört korsó, S.Ö.R., Shylock – és már kaphatóak a 2014/2015-ös évadra szóló bérletek is.
Továbbiak…
Miskolci Nemzeti Színház
A Miskolci Nemzeti Színház 2014/2015-ös évadjának középpontjában a 450 éve született William Shakespeare művei állnak. Az ország legrégebbi teátruma a 191. szezonját kezdi, és kínálatát opera, operett is színesíti majd – jelentette be az igazgató, Kiss Csaba. A társulat összesen kilenc Shakespeare-darabot visz színre a következő évadban, közülük elsőként a Kiss Csaba rendezésében színpadra állított IV. Henriket, mely a szezon első nagyszínházi bemutatója lesz. Shakespeare művei közül a közönség láthatja még A makrancos hölgy, az Othello, a Rómeó és Júlia, a Lear király, A vihar, a Sok hűhó semmiért, a Hamlet, valamint a Szentivánéji álom című darabokat is.
A Shakespeare-év keretében a színház miskolci képzőművészek, illetve művészeti általános- és középiskolák tanulóinak műveiből tárlatokat is szervez, az első hónap témája A makrancos hölgy lesz; a kiállítás megnyitóját augusztus 23-án tartják.
A színház összesen 18 bemutatót tervez a következő idényre, a premierek között szerepel Pintér Béla-Darvas Benedek Parasztopera című zenés darabja, valamint a Hamupipőke című mesebalett, de színre viszik Móricz Zsigmond Erdély, Örkény István Tóték, Heinrich Von Kleist Az eltört korsó, Lehár Ferenc A víg özvegy, Verdi Rigoletto, László Miklós Illatszertár című darabját is.
Továbbiak…
Forrás: MMA, MTI, Magyar Hírlap.
August 22, 2014