Őszi rivaldafény

Évadnyitó premierek és párbeszédek

Országszerte zajlanak az évadnyitó társulati ülések, emellett az Oberfank Pál által vezetett Veszprémi Petőfi Színházban hiánypótló szakmai konferencia megrendezésére is készülnek. Összeállításunkban a Magyar Művészeti Akadémia tagjai által irányított teátrumokról olvashatnak körképet.
Veszprémi Petőfi Színház

A Magyar Művészeti Akadémia Színházművészeti Tagozatának indítványára és támogatásával a Veszprémi Petőfi Színház Párbeszéd a magyar előadó-művészet fejlődéséért címmel Veszprémi Előadó-művészeti Szakmai Konferenciát rendez a Hangvilla Multifunkcionális Közösségi Térben 2014. augusztus 28-tól 29-ig.
A konferencia célja, hogy áttekintést adjon az előadó-művészeti terület aktuális problémáiról, megvitassa azokat és megvizsgálja a lehetséges megoldásokat. A cél érdekében a konzultációra az előadó-művészeti terület kiváló szakemberei, intézményvezetők, gazdasági vezetők, a szakigazgatás képviselői, művészek és szakpolitikusok kaptak meghívást. A résztvevők megvitatják többek között az előadóművészek és a műszaki személyzet foglalkoztatásának speciális kérdéseit, a művészi életpályamodell kialakításáról és a képzési rendszer helyzetéről szóló elképzeléseiket. Külön témakörként foglalkozik a tanácskozás a színházak finanszírozásának helyzetével, a szakmai érdekképviseletek lehetőségeivel, a bábszínházak, gyermekszínházak, szabadtéri színházak és a színházi fesztiválok helyzetével.
A szakmai találkozón előadást tart Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója, Marton László, a Vígszínház főrendezője, egyetemi tanár és dr. Gyimesi László a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezetének főtitkára.
A konferencia zárásaként kerül sor 2014. augusztus 29-én 12 órakor a III. Országos Színházi Évadnyitóra a Veszprémi Petőfi Színházban.
Továbbiak…
 
Nemzeti Színház
A Nemzeti Színházban három premierrel kezdődik az évad szeptemberben – jelentette be Vidnyányszky Attila főigazgató a 2014/2015-ös évadnyitó társulati ülésen. Sorrendben Shakespeare Szentivánéji álom és Gombrowicz Operett című darabja kerül színre, harmadikként pedig egy előadásban két egyfelvonásos. Az első rész címe Fekete ég - háborús előhang, a másodiké pedig A fehér felhő - mirákulum egy részben - utóbbi Molnár Ferenc műve.
Előrehaladott állapotban van a 2. Madách Nemzetközi Színházi Találkozó (MITEM) szervezése is, amelynek során a legjelentősebb európai színházakkal tárgyalnak, például a bécsi Burgtheater új vezetése is elfogadta a meghívást - számolt be Vidnyánszky Attila.
Az évad kezdetére megújult a színház nézőtere, ahol megszüntették a legrosszabb akusztikájú helyeket, létesítettek viszont két új páholyt, így tíz fővel nőtt a befogadóképesség. Valószínűleg Bajor Gizi Színpad néven novemberre beindulhat egy új, szalonszerű játszóhely is, de a színház nem adja fel az Amfiteátrum befedésének tervét sem - jegyezte meg.
A Nemzeti repertoárja továbbra is két részből áll majd: a műsor java részét kitevő saját produkciókból és a vidéki, határon túli, illetve külföldi társulatok befogadott előadásaiból. A színház tizenkét saját bemutatóval, valamint négy koprodukcióval várja a közönséget az új évadban - közölte a főigazgató.
Továbbiak…
 
Thália Színház
A Bereményi Géza által vezetett Thália Színház szeptember 6-a és 13-a között ismét megrendezi az immár hagyományosnak számító évadnyitó programját, a Vidéki Színházak Fesztiválját.
A rendezvény ideje alatt nyolc nagyszínpadi és három stúdió előadást láthat a közönség, melyeket több kategóriában öttagú zsűri fog értékelni. A színházi produkciók mellett változatos kísérőprogramok színesítik a fesztivált.
A fesztivál nyitó, nagyszínpadi előadása szeptember 6-án a Székesfehérvári Vörösmarty Színház Pillangó című előadása lesz Horváth Csaba rendezésében, melyet Móricz Zsigmond regényéből Gyökössy Zsolt írt színpadra. Az Arizona Stúdióban – ugyanezen a napon – a Kecskeméti Katona József Színház Hosszú út az éjszakába című előadását tekinthetik meg a nézők, Eugene O'Neill tollából, Zsótér Sándor rendezésében.
A folytatásban, szeptember 7-én a Kaposvári Csiky Gergely Színház előadása, a sikeres amerikai film, A király beszéde színpadi adaptációja lesz látható, melyet Funtek Frigyes állított színpadra. Ezt a darabot szeptember 8-án, de Laclos XVIII. századi klasszikus regényéből írt színdarab, a Veszedelmes viszonyok színpadi változata követi, a Veszprémi Petőfi Színház előadásában. Az előadás rendezője Guelmino Sándor. Szintén nyolcadikán, az Új Stúdióban a dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház Május! című előadásával mutatkozik be – Szép Ernő két egyfelvonásosából, Szikszai Rémusz rendezésében, az Arizonában pedig a Szolnoki Szigligeti Színház Kiss József A boldog című darabját tekintheti meg a közönség.
A nagyszínpadi előadások sora szeptember 9-én a tatabányai Jászai Mari Színház - Népház produkciójával, Móricz Zsigmond Rokonokjával folytatódik, rendezője Hargitai Iván, majd ezt követi Szabó Magda népszerű darabja az ízig-vérig debreceni gyökerű Régimódi történet, Csíkos Sándor rendezésében, a Csokonai Nemzeti Színház előadásában.
Szeptember 11-én a Soproni Petőfi Színház Molnár Ferenc Üvegcipőjét mutatja be a nagyszínpadon, rendezője Pataki András, majd 12-én a sorban a Miskolci Nemzeti Színház Bródy Sándor: A tanítónő című előadása következik, amelynek rendezője Rusznyák Gábor.
A fesztivált szeptember 13-án a Pécsi Nemzeti Színház Georges Feydeau Bolha a fülbe című előadása zárja, Méhes László rendezésében.
Továbbiak…
 
Kecskeméti Katona József Színház
Kecskeméten Kelemen László, az első magyar színigazgató, színműíró halálának kétszázadik évfordulójára született kortárs szatíra ősbemutatójával, a Katona József Színház balett-tagozatának premierjeivel és a Leskowsky-hangszergyűjtemény tárlatával várja majd látogatóit a várhatóan január elején megnyíló új kulturális központ. Cseke Péter a kecskeméti Katona József Színház igazgatójának elképzelései szerint az egykori mozi műemlék épületében létrejövő intézményben az első bemutatót január 17-én tartják, Szente Vajk, Galambos Attila és Bolba Tamás Csoportterápia című darabját állítják színpadra. A következő évad bemutatói között lesz Jurij Poljakov kortárs orosz drámaíró Párcsere című darabja is. Különleges premiernek ígérkezik az a Kelemen László halálának kétszázadik évfordulójára írt színmű, amelynek rendezője Réczei Tamás a rendezője pedig Szente Vajk. A darab egy fordított Kőműves Kelemen-história, miszerint a kamaraszínházat bontanák, de az másnapra mindig felépül.
A műemlék moziépületben kialakítandó kulturális központ zenei találkozóknak, fesztiváloknak, civil rendezvényeknek, konferenciáknak és filmvetítéseknek is teret ad majd, de legfőbb funkciójában mégis színházként működik
Továbbiak…
 
Csokonai Nemzeti Színház (Debrecen)
A debreceni Csokonai Nemzeti Színházban – a tavaly megkezdett hagyományt folytatva – évadnyitó gálaesttel indul az új szezon, melyet idén augusztus 29-én tartanak – jelentette be a színházigazgató, Ráckevei Anna. A gálaesten bemutatkoznak a társulat új tagjai, Sárközi-Nagy Ilona, Szakács Hajnalka, Pál Hunor, illetve Papp István, és a nézők ízelítőt is kaphatnak a kezdődő évad néhány darabjából, például a Marica grófnőből és A sevillai borbélyból. A szezon első előadása rögtön egy új bemutató, az Istent a falra festeni című „kocsma-dráma" lesz, amit a nézők szeptember 26-án a Víg Kamaraszínház színpadán tekinthetnek meg. Az új évadban egyébként a társulat összesen hat ősbemutatót visz színre: a már említetten kívül bemutatják a Tűzről pattant Tündérország című családi musicalt, Lackfi János A dühös lovag című ifjúsági darabját, Katona-Zombola Csikóink című mozgásszínházát, Heiner Müller Titus Anatómiája. Róma bukása című drámáját és Misima Jukio Krisztus születése című drámáját.
Továbbiak…
 
Csiky Gergely Színház (Kaposvár)
A kaposvári Csiky Gergely Színház augusztus 21-én tartotta évadnyitó ülését, melyen az újraválasztott színházigazgató, Rátóti Zoltán beszámolt a 2014/15-ös szezon programjáról is. A társulat vendégelőadásokkal kezdi az évadot; a napokban mutatják be Balatonfüreden A király beszéde című darabot, amit az első félévben kilenc további bemutató követ majd különböző vidéki városokban. A Bányavakság című előadás Kassán vendégeskedik szeptember elején.
A színház az évadnyitótól számított másfél hónapon belül négy bemutatót tűzött műsorra – Légy jó mindhalálig, Az eltört korsó, S.Ö.R., Shylock – és már kaphatóak a 2014/2015-ös évadra szóló bérletek is.
Továbbiak…
 
Miskolci Nemzeti Színház
A Miskolci Nemzeti Színház 2014/2015-ös évadjának középpontjában a 450 éve született William Shakespeare művei állnak. Az ország legrégebbi teátruma a 191. szezonját kezdi, és kínálatát opera, operett is színesíti majd – jelentette be az igazgató, Kiss Csaba. A társulat összesen kilenc Shakespeare-darabot visz színre a következő évadban, közülük elsőként a Kiss Csaba rendezésében színpadra állított IV. Henriket, mely a szezon első nagyszínházi bemutatója lesz.  Shakespeare művei közül a közönség láthatja még A makrancos hölgy, az Othello, a Rómeó és Júlia, a Lear király, A vihar, a Sok hűhó semmiért, a Hamlet, valamint a Szentivánéji álom című darabokat is.
A Shakespeare-év keretében a színház miskolci képzőművészek, illetve művészeti általános- és középiskolák tanulóinak műveiből tárlatokat is szervez, az első hónap témája A makrancos hölgy lesz; a kiállítás megnyitóját augusztus 23-án tartják. 
A színház összesen 18 bemutatót tervez a következő idényre, a premierek között szerepel Pintér Béla-Darvas Benedek Parasztopera című zenés darabja, valamint a Hamupipőke című mesebalett, de színre viszik Móricz Zsigmond Erdély, Örkény István Tóték, Heinrich Von Kleist Az eltört korsó, Lehár Ferenc A víg özvegy, Verdi Rigoletto, László Miklós Illatszertár című darabját is.
Továbbiak…
 

Forrás: MMA, MTI, Magyar Hírlap.
August 22, 2014