Budapest ostroma

Budapest II. világháborús ostromának pusztításait bemutató fotókiállítás a Műhelytérben
 
A Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM MDK) Budapest ostromának 80. évfordulójára a háborús károkat bemutató, március végéig látogatható kiállítással emlékezik, amely közvetlenül az ostrom után készült fényképanyagon keresztül mutatja be a főváros épületállományát, műemlékeit ért pusztítást, valamint a város újjáépítése érdekében létrejött szervezetek és a Műemlékek Országos Bizottságának munkáját.
A megnyitón dr. Richly Gábor, a fenntartó Magyar Művészeti Akadémia főtitkára köszöntötte a közönséget.

Richly Gábor

Dr. Bódiné Kersner Katalin, a MÉM MDK igazgatóhelyettese beszédében kiemelte „a kiállítás apropóját az országot alapjaiban megrázó esemény, a II. világháború és azon belül a főváros 1944-45-ös ostromának 80. évfordulója adta." Felidézte, az erőddé nyilvánított várost az utolsó tégláig kellett védeni, ennek következtében – Sztálingrád, Leningrád és Varsó mellett – a magyar fővárosban zajlottak a világháború legsúlyosabb városi harcai, így „a pótolhatatlan emberi veszteségek mellett az ostrom az épített környezetben is rettenetes károkat hagyott maga mögött".
A főváros ostroma 1944. december 25-től 1945. február 13-ig, 50 napon keresztül tartott. A gyártelepek, pályaudvarok és vasúti csomópontok után a mindennapi élethez nélkülözhetetlen kórházak, út- és közműhálózat váltak célponttá, végül a kormányzati központként működő budai Várnegyed, lakóházak és fontos középületek (Operaház, Vigadó, Nemzeti Színház, Szent István-bazilika, Belvárosi plébániatemplom). Becslések szerint a Budapest akkori területén lévő mintegy 38.000 épületből több mint 30.000 sérült meg, 2.000 pedig teljesen elpusztult, vagyis az épületek nagyjából 80%-át érintette az ostrom. A kiállítás a károkat dokumentáló, a MÉM MDK gyűjteményeiből származó fényképek felhasználásával Pest és Buda építészeti emlékeit veszi számba, emellett a budapesti Duna-hidak felrobbantását is kronologikusan mutatja be. A téma minél hitelesebb feldolgozását audiovizuális anyag, így a korabeli Filmhíradók mellett ostromnaplók részletei segítik.

 
Kurátorok: Dékány Melánia, Kovács Evelin, Köntzey Mercedes
Helyszín: MÉM MDK | Műhelytér (1071 Budapest, Bajza utca 10.)
Megtekinthető: 2025. január 31. – 2025. március 30.
A Walter Rózsi-villában váltott regisztrációs jeggyel ingyenesen látogatható szerdától vasárnapig 10:00-18:00 óra között (hétfőn és kedden zárva).
A kiállítás kapcsán kurátori tárlatvezetésekre 2025. február 20-án, március 6-án és március 20-án, 17 órakor kerül sor, valamint 2025. március 15-én 10:00-kor és 15:00-kor.
 
Fotó: Nyirő Simon
February 6, 2025  |  mém mdk dr. richly gábor építészeti kiállítás