„Amíg élek, remélek"

Szakrális kiállítás Rómában
 
Miközben Róma a pápaválasztás lázában ég, a Római Magyar Akadémia 2025. május 5-én hétfőn este szakrális kiállítással és koncerttel várta vendégeit, hogy bekapcsolódjon a reménység jubileumát ünneplő Örök Város programjaiba. Az eseménynek a Falconieri-palota impozáns díszlépcsőháza adott otthont, ahol Lantos Krisztina, a Római Collegium Hungaricum igazgatója köszöntötte a megjelenteket.  
A Dum spiro, spero – Amíg élek, remélek kiállításcím aktualitását hangsúlyozta Habsburg-Lotharingiai Eduárd szentszéki magyar nagykövet: „A reménység az ember alapvető dimenziója, ami nélkül igazi élet sincs. Éppen erről szól és ezt ünnepli a mostani római szentév, hiszen a Rómába indult zarándokokat a célbaérkezés reménysége éltette, földi és mennyei értelemben is".
A kiállítás megnyitó beszédét Turi Attila, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke tartotta: „1925-ben, a száz évvel ezelőtti szentévben magyarok ezrei indultak Rómába. Azért jöttek, hogy a Jóisten begyógyítsa bennük a világháború és a Trianon ütötte sebeket. A Rómába siető zarándokvonatok minden alkalommal megálltak a Piave folyó hídján, elődeink pedig nemzetiszín szalagos koszorúkat dobtak bele a folyóba. A folyóba, amelynek partján korábban sok ezer magyar és olasz katona harcolt és halt meg értelmetlenül. Néhány évvel a szentév után pedig ismét magyarok jöttek ide Rómába. Ösztöndíjas képzőművészek, Molnár C. Pál, Szőnyi István és társaik, akik több mint százan a római iskola tagjaként, máig ható erővel formálták a magyar nemzet lelkét, művészeti életét és ízlését. Biztos vagyok abban, hogy akkor mind a hit, mind a művészet erejére szükség volt Magyarország talpra állásához. A Magyar Művészeti Akadémia örömmel és elkötelezetten csatlakozik idén a szentév rendezvényeihez és ezúttal is magyar művészet erejével igyekszik Istenhez emelni a szentév zarándokainak lelkét. Ezért a magyar művészek lelki zarándokútjainak gyümölcseiből hoztunk válogatást a Római Magyar Akadémia közönsége számára. Mert ma újra hitre, reményre és szeretetre és van szüksége Európának és benne Magyarországnak. Lelki zarándoklást említettem, mert hiszem, hogy az alkotó művész jogosan éli meg így a lélek és a szellem teremtő útját".
A Falconieri-palota első emeleti folyosó falain látható a Magyar Művészeti Akadémia szakrális témájú kiállítása, melyek alkotói: Aknay János, Barabás Márton, Baksai József, Elekes Károly, Gaál József, Haris László, Jovián György, Kárpáti Tamás, Stefanovits Péter, Somogyi Győző, Szurcsik József és Verebes György.   
Az ünnepélyes megnyitón közreműködött a Szebellédi Valéria vezette Magnificat leánykar.

Forrás: P. Vértesaljai László SJ / Vatikáni Magyar Rádió 
2025. május 6.  |  turi attila