Történelmi pillanat volt a tudományünnepi MMA-rendezvény

Történelmi jelzővel illette a Magyar Művészeti Akadémia első önálló tudományünnepi rendezvényét november 21-én Erdei Anna, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) főtitkárhelyettese. Nyitóbeszédében hangsúlyozta, hogy az MTA Széchenyi téri székháza rendszeresen otthont ad különféle művészeti eseményeknek: koncerteknek, kiállításoknak, de a Művészet és tudomány – közös utak a világ megismeréséhez című konferencia kiemelkedik ezek sorából is. Ugyanis idén nyílt arra első alkalommal lehetőség, hogy az MMA akadémikusainak előadásai a magyar tudományt ünneplő rendezvénysorozat programkínálatába bekerüljenek.
Hozzátette: az MMA által rendezett tanácskozás – a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia hasonló eseményével kiegészülve – hangsúlyossá tette a művészet jelenlétét az idei ismeretterjesztő események között.
Kollár László Péter, az MTA főtitkára köszöntőjében kiemelte: az út a tudomány és a művészet közös szimbóluma a világ megismeréséhez. Az emberi szellem e két területében hasonló vonás, hogy egyik sem tud végérvényesen célhoz érni, hiszen még a legegzaktabbnak tartott természettudományok területén sincsenek végleges igazságok. 
Richly Gábor, az MMA főtitkára beszédében hangsúlyozta, hogy a két Akadémia együttműködése tekintetében fontos időszak ez a mostani, ugyanis jelenleg közösen térképezik fel az eddigieknél még szorosabb együttműködés lehetőségeit és formáit. Visszautalva az MTA főtitkárának gondolataira leszögezte, hogy a tudomány és a művészet, a ráció és az intuíció egyszerre szükséges a világ megértéséhez. Örömét fejezte ki, amiért az MMA rendezvény keretében olyan előadó – Orosz István grafikus, filmrendező, a nemzet művésze – gondolatait is megismerheti a nagyközönség, aki mindkét Akadémiának a tagja.
Az MMA akadémikusainak részéről az alábbi előadások hangzottak el:
Turi Attila akadémikus, építész, az MMA alelnöke: A tudomány és a művészet élő együttműködése a vörösiszap-katasztrófa utáni újjáépítésben
Csáji Attila akadémikus, képzőművész, az MMA rendes tagja; Kroó Norbert akadémikus (MTA): Az interferenciák megszelídítése (Hogyan vált a monokromatikus lézerfény a képzőművészet eszközévé?)
Kovács István akadémikus, költő, az MMA elnökségi tagja: Történelmi hitelesség és irodalmi fikció a 80 huszár című filmben
Orosz István akadémikus, grafikusművész, az MMA rendes tagja: A kiszámított holló, avagy „a műalkotás filozófiája"
Ferencz Marcel akadémikus, építész, az MMA rendes tagja: A Néprajzi Múzeum eszméje és új épülete
Az MMA tudományünnepi rendezvényének felvétele teljes egészében megtekinthető: