
Nincs szükség tüskékre
Április 12-én az Ötkert klubban hirdették ki a Fehéren::Feketén – Felelősen a cigány–magyar együttélésről című fotópályázat győzteseit. A díjakat a Magyar Művészeti Akadémia ajánlotta fel.
A pályázatot elbíráló zsűri elnöke Sára Sándor filmrendező volt, az elbírálásban részt vett még Kopek Gábor fotográfus, a MOME rektora, Benkő Imre fotográfus, az MMA rendes tagja, Nándorfi Máté, az MTVA/MTI képszerkesztője és Száraz Miklós György író. Benkő Imre szerint a zsűri elsősorban az olyan egyéni képi üzeneteket kereste, melyek túlmutatnak a szavakkal megfogalmazható hétköznapi igazságokon, és útmutatót jelenthetnek a hátrányos helyzetű cigányság, illetve a többségi társadalom számára problémáik megoldására.
A fotópályázat fővédnöke, dr. Székely János, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia romapasztorációs bizottságának elnöke a díjátadón kiemelte: Az emberek igen gyakran olyanok, amilyeneknek látjuk őket, az előítéletek tulajdonképpen önbeteljesítő jóslatok; ha valaki úgy nő föl, hogy a környezete tüskéket szúr belé, azt érzékelteti vele, hogy ő veszélyes, tőle félni kell, akkor hamarosan ő is millió tüskét növeszt. A pályázat fő célja, hogy rámutasson az előítéletek romboló erejére, hiszen egyik fél sem szeretné sebzetten élni az életét.
Az 1.500.000 Ft összdíjazású pályázat első díját Schild Tamás Szépcigánynak lenni című sorozata nyerte. A második díjat Hajdú D. András A fal, amit mi kerítésnek hívunk című fotósorozata kapta, a harmadik helyezett Molnár Zoltán Romák Erdélyben címmel indult pályázata lett.
Az internetes közönségszavazás eredménye szerint a MAKÚSZ különdíját Kovács Gábor az Anya című alkotása kapta.