Keret a felvidéki irodalomnak

Bemutatkozott a tizenöt éves Opus folyóirat
 
A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Irodalmi Tagozata május 16-án rendezett Élőfolyóirat estjén a tizenöt éves felvidéki Opus folyóiratot mutatták be a lap szerkesztői és szerzői. Az esten Vári Fábián László költő, az MMA Irodalmi Tagozatának vezetője mondott köszöntőt.

Vári Fábián László Kossuth-díjas költő elmondta, hogy az Opus a felvidéki magyar írók, költők egyik legfontosabb fóruma. A lap a Szlovákiai Magyar Írók Társaságának (SZMÍT) gondozásában jelenik meg. Emellett kifejezte jókívánságait a lap minden munkatársának és hozzátette, hogy reményei szerint ezt a mostani bemutatkozó estet még sok hasonló követi a jövőben Magyarországon és Szlovákiában is.
Tóth László József Attila-díjas költő, író, az MMA rendes tagja kiemelte, hogy az Opus elsősorban zenei vagy művészeti alkotást jelent, ugyanekkor másfél évtized alatt márkanévvé vált. Azóta, hogy az SZMÍT Hodossy Gyula József Attila-díjas költővel az élén az Opus névre elkeresztelt lap megalapításra szánta el magát. A Dunaszerdahelyen megjelenő Opus a határok nélküli magyar irodalom egyik fontos szemléje, illetve szemlézője. Mint elmondta, kezdetektől több szálon kötődött az Opushoz. Szerzőként, fordítóként, olvasószerkesztőként, majd az SZMÍT választmányi tagjaként, illetve később főszerkesztőként és főmunkatársként szolgálhatta a folyóiratot. Észrevehette a hullámvölgyeit, figyelhette a magaslatait és magáénak érezte időnkénti nehézségeit, válságait, miként együtt örülhetett a szerkesztőkkel és a kiadóval, mikor az utóbbiakon sikerült úrrá lenni. Az egy híján kilencven alkalommal megjelent folyóirat munkatársainak újabb eleven, nagy hatókörű opusokat kívánt, mivel csak ezek jelenthetik az orgánum további jövőjét.


Hodossy Gyula költő megköszönte az MMA Irodalmi Tagozata kínált bemutatkozási lehetőséget. Mint elmondta, a szerzők és a szerkesztők egy olyan művet tartanak a felszínen, amely a napjainkban a felvidéki magyar irodalom kiemelkedő szócsöve. Az Opus mellett az Irodalmi Szemlében, illetve az Előretolt Helyőrség mellékletében van még publikálási lehetőségük. A lap nagy példányszámban jelenik meg, könyvesboltokban, könyvtárakban, középiskolában és egyetemeken is hozzáférhető. A Grendel Lajosról elnevezett mentorprogram keretében fiatal szerzőkkel foglalkoznak, és a közelmúltban ennek a tevékenységüknek is fontos orgánumává vált az Opus. (A lapban külön rovatuk van a bemutatkozó szerzőknek.)


Petőcz András József Attila-díjas költő, író elmondta, hogy a családja felvidéki gyökerei is szerepet játszottak abban, hogy elvállalta a lap főszerkesztői teendőit. Külön kiemelte a kiadvány képzőművészeti anyagát, amelyet minden tekintetben igyekeznek egyeztetni a tartalmi mondanivalóhoz.              
Az est moderátora Angyal Sándor, az Opus szerkesztője volt. A közönség Fehér Kinga, Kovács Balázs, Nagy Erika és Póda Erzsébet szerzők felolvasott munkái által kapott ízelítőt a legutóbbi lapok tartalmából. Az elhangzott írások által megidézett érzésekhez és gondolatokhoz illő hangulatot Bazsó Horváth Zsuzsanna fuvolaművész közreműködése teremtette meg.

 
B. L.