A kiválasztott webtartalom nem létezik.
Harangozó Imre, Ament Éva, B. Szendrő Csilla, Kovács László, Vetró Mihály, Gosztonyi Zoltán, Horváth Szilárd

Nemzedékről nemzedékre

Nemzedékről nemzedékre címmel tartott szakmai tanácskozást a Magyar Művészeti Akadémia Népművészeti Tagozata a Pesti Vigadóban, az „Életgazdagság" népművészeti kiállítás kiállítóterében – Almási István népzenekutató, az MMA néhai tagja születésnapján – 2022. december 8-án. A konferencia Andrásfalvy Bertalan néprajzkutató akadémikustól idézett „Életgazdagság" kifejezés és az Isten–haza–család hármas egység gondolata mentén megvalósult népművészeti kiállítás kapcsán kezdeményezett közös gondolkodást az anyanyelvű kultúra megtartó erejéről, identitásképző szerepéről.

„A kultúra nem volt, nincs és nem lesz hagyomány nélküli. A kultúra sok generáció keserves munkája, mélyen megszántott talaj, egyszóval: tradíció."
Fülep Lajos

A bevezető előadást „Sokat gondolkoztam a régi atyákról…" – gondolatok a magyar népművészetről címmel Harangozó Imre Erdélyi Zsuzsanna-díjas néprajzkutató, az MMA köztestületi tagja tartotta. Emlékeztetett rá, hogy a népi-keresztény kalendárium szerint ez a nap a "Földtiltó" Boldogasszony szeplőtelen fogantatásának napja, hiszen ahogy tartották: „innentül kezdve ne szúrkájják a fődet, hagyják békibe'". Rámutatott: a kultúra régen egységes volt, nem voltak művészek – rítus volt. A művészetnek nem közönsége volt, hanem közössége. A humanizmusban fordult ez meg, amikor a művész elkezdte aláírni a művét. Ezzel megjelent a sznobizmus is, ami ezt a fajta művészetet azóta is "élteti". Mindezzel szemben az ősi rend szerint a tárgyak, díszitések Istennek készültek. Ezért is fontos, hogy a népművészethez a lélek felől közelítsünk. Harangozó Imre előadását úgy összegezte, hogy a közösségnek három köteléke van:

  • a közös kommunikáció (nyelv, szokások stb.)
  • a közös hit
  • és a közös származástudat.

Ahhoz, hogy egy kultúra fennmaradjon, ezeket a kötelékeket kell megtartani.
Az előadás után Vetró Mihály Erdélyi Zsuzsanna-díjas népművész, az MMA levelező tagja, az „Életgazdagság" című kiállítás vezető kurátora és Horváth Szilárd Táncsics Mihály-díjas médiaszakember, a Gödi Búzaszem Iskola alapító igazgatója vezetésével Ament Éva bútorfestő népi iparművész, a Népművészeti Egyesületek Szövetsége alelnöke, B. Szendrő Csilla tojásíró, néprajzkutató, a Népművészet Mestere, Kovács László, az „Életgazdagság" című kiállítás társkurátora, fazekas, a Népművészet Mestere, az MMA köztestületi tagja, valamint Gosztonyi Zoltán, az „Életgazdagság" kiállítás társkurátora, fafaragó, a Népművészet Mestere, az MMA köztestületi tagja beszélgettek a népművészet aktuális kérdéseiről, elsősorban arról, hogy a tárgyalkotó népművészetben nem történt meg az az áttörés, mint ami Bartók és Kodály révén a zenében. A népművészetet, szerepét félreértik, a hagyományt tévesen értelmezik, ezért van még ma is hatalmas elcsúszás az akadémiai néprajz és az élő, kortárs népművészet művelői között.

A Magyar Művészeti Akadémia tagozatai évente öt, pénzjutalommal járó Elismerő Oklevelet adományozhatnak. 2022-ben a Népművészeti Tagozat az Őrségi Fazekasok Egyesületének, a Kárpátaljai Magyar Turisztika Tanács egyesület részére, továbbá három fiatal népművésznek: Benő-Nagy Rékának, Sósné Mihalkó Emesének és Tankó Elődnek adott ilyen elismerést.
A tanácskozáson átadták a tagozat Elismerő Oklevelét is Benő-Nagy Rékának, a Nádudvari Kézműves Iskola intézményvezetőjének és Benő Tamás kézművesnek, szakoktatónak.
A rendezvény házigazdája: Szerényi Béla, az MMA levelező tagja volt, aki zenésztársaival (Bokros Trió) a muzsikát is biztosította.
A tanácskozást követően Vetró Mihály tartott kurátori tárlatvezetés az „Életgazdagság" népművészeti kiállításon.

 

„A néphagyomány szerves kultúra, mert ember és ember közvetlen kapcsolatából alakult közösségek hordozzák. A néphagyomány azért is nemzetfenntartó, mert közösséget formál és tételez fel, ez a létformája."
Andrásfalvy Bertalan


Andrásfalvy Bertalan "Életgazdagság" című kötete teljes terjedelmében térítésmentesen és szabadon olvasható, letölthető a világhálón. Elérhetősége: https://oniarchivum.hu/kincstar/letoltheto-kiadvanyaink/andrasfalvy-bertalan-eletgazdagsag

További letölthető kiadványok ide kattintva érhetők el.
A szakmai tanácskozáshoz kapcsolodó, szintén itt található kiadvány: Anyanyelvű kultúra, nemzeti önazonosság, művészettel nevelés tanulmánykötet
Naptár