The selected web content no longer exists.

Az MMA is részt vesz a tudomány ünnepén

A Magyar Tudományos Akadémia „A magyar tudomány ünnepe" elnevezésű programsorozata csaknem két évtizede várja a tudomány iránt érdeklődőket az MTA székházába. Idén először a Magyar Művészeti Akadémia is részt vesz a programban, november 21-én Művészet és tudomány – közös utak a világ megismeréséhez címmel az MMA akadémikusai – Turi Attila, Csáji Attila, Kovács István, Orosz István, Ferencz Marcel – tartanak előadásokat a kultúra egységéről a tudományünnepen.


A magyar tudomány ünnepét immár 19. alkalommal szervezik meg, arra emlékezve, hogy Széchenyi István 1825. november 3-án birtokainak egy évi jövedelmét ajánlotta fel a Magyar Tudományos Akadémia elődjének számító Tudós Társaság megalapításához.
A két köztestület együttműködéseként ebben az évben először vesz részt a rendezvénysorozaton önálló kiemelt programjával a Magyar Művészeti Akadémia (MMA). Az MMA öt akadémikusa tart majd vetített képes előadást – Csáji Attila az MTA tagjával, Kroó Norbert fizikussal közösen.
Az MMA programjának előadásaiból kiderül majd egyebek mellett, hogy milyen összefogás valósult meg a tudomány és a művészet között a vörösiszap-katasztrófa utáni újjáépítésben, de azt is megtudhatjuk, milyen gondolatokból, filozófiából születik meg egy konkrét épület, vagy, hogy a monokromatikus lézerfény miként vált a képzőművészet eszközévé. A 80 huszár című filmet elemző előadás a történelmi hitelesség és az irodalmi fikció kérdéskörét vizsgálja.
Az előadók és előadásaik:
Turi Attila akadémikus (MMA): A tudomány és a művészet élő együttműködése a vörösiszap-katasztrófa utáni újjáépítésben

Az építészet a mérnöki (tudományra alapozott) tudás és a művészet elegye. Az előadás a vörösiszap-katasztrófa utáni újjáépítés folyamatát és végkifejletét járja körül, s arra próbál meg választ adni, hogy milyen egyensúly, együttműködés valósult meg a szellemi élet két területe között a katasztrófaelhárítás és az újjáépítés folyamatában. Miként kapcsolódtak a szellemi értékek az újrakezdési folyamatot irányító, szervező és végrehajtó szervezetek munkájához. Az élő kapcsolat, a mérnöktudomány és az építőművészet organikus, arányos kapcsolata és helyi jelenléte adta azt az eredményt, mely nemcsak a tájsebet, de az emberi lelkeket is gyógyította.

Csáji Attila akadémikus (MMA); Kroó Norbert akadémikus (MTA): Az interferenciák megszelídítése (Hogyan vált a monokromatikus lézerfény a képzőművészet eszközévé?)

Kroó Norbert fizikus és Csáji Attila festőművész közösen dolgozták ki azt a rendkívül összetett optikai rendszert, aminek segítségével a lézerfény interferenciáinak képi világa nemcsak tervezhetővé vált, hanem új képi lehetőségek sokasága keletkezett a lencsék és a pontosan kidolgozott domború képlemez sajátos együtteséből összeálló úgynevezett „szuperpozíciós módszer" segítségével. Az előadást a majdnem fél évszázados forradalmi újítás két megalkotó akadémikus közösen tartják, bevezetve a közönséget – közérthető módon – a szuperpozíciós módszer rejtelmeibe, és sok fényképpel illusztrálva találmányuk hatását a fényművészetre.

Kovács István akadémikus (MMA): Történelmi hitelesség és irodalmi fikció a 80 huszár című filmben

Az előadás a több valós történelmi eseményt és azok egyes epizódjait egy történetté ötvözött film forgatókönyvének történeti hűséghez való ragaszkodását és az attól való egyetlen eltérés mint irodalmi fikció kérdéskörét elemzi, figyelemmel arra is, hogy a szerzők egyúttal saját koruk nagyhatalmi politikájával is polemizálnak.

Orosz István akadémikus (MMA): A kiszámított holló, avagy „a műalkotás filozófiája"

Minden műalkotás létrehozásakor felmerül a kérdés, hogy az alkotás folyamata mennyire tudatos tervezés eredménye, illetve annak során mekkora szerepe volt az intuíciónak. Voltaképpen ugyanez a kérdés úgy is feltehető, hogy megtanítható-e az alkotás folyamata, átadhatók-e a legfontosabb tudnivalók, egyáltalán léteznek-e mindig érvényes szabályok. Egy olyan irodalmi mű illusztrálására tesz javaslatot az előadó, amelynek alkotója maga is föltette a fenti kérdéseket, és a válasza provokatív módon az volt, hogy kizárólag tudatos tervezés eredményeként, szinte matematikai kiszámítottsággal is létrehozható a mű. A szerző Edgar Allan Poe, a mű címe A holló.

Ferencz Marcel akadémikus (MMA): A Néprajzi Múzeum eszméje és új épülete
A Múzeum építészmérnöki tudományokon túlmutató kulturális léptéke és a helyszín üzenethordozó képességének feltárása a szakember szemével.  Az előadás a nemzetközi tervpályázaton nyertes megvalósult múzeumépület legfontosabb döntései mögé enged betekintést.

Az MTA Széchenyi téri székházában tartott tudományünnepi rendezvények ingyenesen látogathatók, de a helyek korlátozott száma miatt több programra előzetes regisztráció szükséges, amelyet a https://mta.hu/tudomanyunnep/ oldalon tehetnek meg az érdeklődők. Az MMA programja 2022. november 21-én 10 órakor kezdődik, regisztrálni itt lehet. (A művészeti tematika folytatásaként délután az MTA-n belül működő Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia előadói a versfordítás új útjairól tartanak majd szimpóziumot.) A székházban tartott előadások többségét élőben közvetítik, az események egy része az MTA YouTube-csatornáján visszanézhető lesz.
Calendar