The selected web content no longer exists.
Időpont: 2014. július 15. kedd, 20.00
Helyszín: Forrás Galéria, 1067 Budapest, Teréz Krt. 9. 

„Nem hiszek a tét nélküli művészetben"

A Forrás Galériában július 15-én tartják Sipos László erdélyi festőművész és grafikus Számvetés, színvetés című kiállításának megnyitóját. A művész több mint 30 év műveiből válogatta a kiállítás anyagát, melynek legfontosabb mondanivalója a művészi véleményformálás felelősségéhez kötődik.
A Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével kitüntetett Sipos László Kolozsváron folytatott felsőfokú képzőművészeti tanulmányokat, ahol Földes László esztéta, és Bretter György filozófus voltak a mesterei. Az Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskola elvégzése után rajzoktatással foglalkozott, majd grafikusként helyezkedett el a Helikon című lapnál. Művészetére leginkább a hagyományos nagybányai stílus a jellemző, de gyakran kísérletezik más formai megoldásokkal is.
 
„Mindig a formának kell illeszkednie a mondanivalóhoz, és semmi esetre sem fordítva. Izgalmasnak tartom, ha az új gondolatok kifejezéséhez a művész megkeresi az adott szellemiségnek leginkább megfelelő képi világot, de a forma soha nem válhat elsődlegessé, nem uralkodhat a mondanivalón. A pusztán formai művek nem hordoznak ítéletet a világról, nincs tétjük; márpedig én nem hiszek a tét nélküli művészetben" – mondja az mma.hu-nak Sipos László, aki 30 év munkásságából állította össze a Forrás Galériában nyíló kiállításának anyagát.
 
Az áttekintő válogatás egyik fő üzenete épp a művészi véleményformálás szükségességét fogalmazza meg, hiszen a társadalomkritika következetesen jelen van mind a Ceaușescu-éra, mind az azóta eltelt évek műveiben. „Előfordult, hogy a rendszerváltás előtt évekre »tiltólistára« kerültem egy kiállítás miatt, amin bemutattam a Csángó Madonna című művemet. Szerintem ezt egy művésznek fel kell vállalnia, hiszen a fő cél az, hogy a műveinkkel rámutassunk korunk problémáira, és kimondjuk, ha értékhiányos világban élünk" – magyarázza szemléletét Sipos László.
 
A tárlat anyaga három nagyobb egységből áll össze, s bár a kritikai attitűd a teljes válogatás tekintetében megfigyelhető, legtisztább formájában az első blokk műveinél jelentkezik; ezt a csoportot a festő a „Művészek felelőssége" témamegjelöléssel látta el. A második fő egység a „Népművészet rejtett jelrendszere" címet viseli, és elsősorban a népi szimbólumok – bartóki hagyományt követő – feldolgozását és újraértelmezését tűzi ki célul. A tárlat harmadik tematikus műcsoportja a reklámok világával foglalkozik, és a hirdetések elvtelen, értékeket megtagadó, és ebből anyagi hasznot termelő gyakorlatára hívja fel a figyelmet.

Sipos László kiállításáról Szakolczay Lajos művészeti író írt elemzést, mely itt elolvasható.

A kiállítás meghívóját ide kattintva érhetik el.
***

Tekintsék meg Sipos Lászlóról szóló portréfilmünk előzetesét:
 
July 9, 2014
Calendar