
Gorka Géza Kerámiamúzeum
2621 Verőce, Szamos u. 22.
A kiállítás megtekinthető 2013. június 30-ig hétfő kivételével naponta 9-17 óráig.

Szemadám György: Arabuko Sokoke
„A sovány elefánt erdeje" – így hangzik magyarul Szemadám György Munkácsy-díjas festőművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja 2013. május 10-én megnyílt kiállításának címe, mely egyben Kenya legfőbb nemzeti parkjának is a neve.
A tárlat a Gorka Kerámiamúzeumban látható, rendezője Vörösváry Ákos, közreműködött Szemadám Tamás. A meghívó ide kattintva elérhető.
A kiállítást Czakó Gábor Kossuth-díjas író, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja nyitotta meg:
A megnyitón köszöntőt mondott továbbá Czene András múzeumigazgató-helyettes
„A sovány elefánt erdeje" – így hangzik magyarul Szemadám György Munkácsy-díjas festőművész kiállításának címe, mely egyben Kenya legfőbb nemzeti parkjának is a neve. A legenda szerint a waata törzsbéli fekete vadászok az erdőnek egy olyan részén, ahol a fák törzse átlagosan 50 cm átmérőjű és 7 méter magas, rátaláltak egy sovány elefántra, melynek ormánya nem érte el a leveleket. Azt, hogy mi történt szegény jószággal, nem sikerült kideríteni, s erre választ Szemadám György kiállított képei sem adnak.
Mégis érdemes volt eljönnünk. Az afrikai kontinens egyik legszebb és legjobban megőrzött ősi környezetének világába vezeti be a látogatót a művész. Egy olyan világba, ahol elmosódnak a határok ember, állat és növény között, ahol ezek méltóságteljesen, paradicsomi szín- és formagazdagságban élnek együtt egymással, s melyek ugyanakkor szerves részei is egymásnak. Archaikus egységet alkotnak. Nem kell beszélnünk a szuahélit, a kikuyut, a kambát, a luhját vagy akár a kalendzsint, azaz a helyi nyelvek valamelyikét – nem, azt a bizonyos ősi nyelvet, melyet a kiállítótérbe lépve azonnal meghallunk, még megértjük mi is. Az egyetemes szellem rezgését, ősi hangját transzcendens dobhártyánkkal észleljük.
A kiállított alkotások ősi, gyakran rituális elemeket villantanak fel – obszidián pengét, kőzetformációkat, csontokat, törzsi maszkokat, démont, varázslót - mindezeket sajátos művészi megformálásban, egyszerre több műfajban is. A teremtett világ szeretete, szellemi mélysége és gazdagsága árad a művekből.
Nem lehet elmenni közönyösen a kiállított alkotások mellett. Vigyázat! Az archaikus világ ebben a teremben szemmel tart minket. Figyelnek minket az állatok, a madarak, szeme van a színes növényi-organikus formációknak, szigorúan tekint ránk a varázsló önarckép és még a rozsdás ásó is két szemmel lesi léptünket. Az archaikus szellem világa belénk lát, nem hagyja, hogy elfelejtsük, mit is jelent – embernek lenni.
Hölgyeim és uraim, fogadják szeretettel Szemadám György 60. egyéni kiállítását!
Czakó Gáborés Szemadám György