A kiválasztott webtartalom nem létezik.
Dóka Andrea

Kiss Dénes emlékezete

Posztumusz születésnap a Kecske utcában
 
Kiss Dénesre, a Magyar Művészeti Akadémia néhai tagjára emlékeztek születésének nyolcvanadik évfordulója alkalmából január 6-án a Kecske utcai Makovecz-szalonban. A babérkoszorús és József Attila-díjas költő, író, műfordítóról Borbély László beszélgetett Kiss Dénesnével, Püski Istvánnal és Szakonyi Károllyal. A háznagyi teendőket Tamás Menyhért látta el.
Dóka Andrea színművész és Szabó András előadóművész tolmácsolásában a költő több műve is elhangzott. Többek között hallható volt a híres „Velünk vagy ellenünk" című verse is, amely miatt Kiss Dénest az 1956-os forradalom után bebörtönözték és internálták.
Hivatalosan Petőfi Sándor születésnapján, vagyis az új esztendő első napján született Kiss Dénes – e szavakkal üdvözölte az egybegyűlteket Tamás Menyhért, aki személyes jó barátja volt a 2013 nyarán elhunyt költőnek. A beszélgetést vezető Borbély László mindehhez hozzátette: a Makovecz-szalon idei első előadását pontosan azért szentelték Kiss Dénes emlékének, mert a Zala megyei Pacsán nyolcvan évvel ezelőtt január elsején látta meg a napvilágot. Legalábbis a hivatalos iratok tanúsága szerint. Kiss Dénesné, a költő felesége ugyanis elárulta: valójában az óesztendő utolsó éjjelén született, de édesapja csak másnap találta meg a jegyzőt, aki ezzel a dátummal állította ki az anyakönyvi kivonatot.
Szakonyi Károly a néhai költő jó barátjaként idézte fel Kiss Dénes emlékét. Szavai egy meglehetősen mozgalmas életutat vázoltak fel. Megtudtuk: ismeretségük az '50-es évek második felére nyúlik vissza, mikor is a fővárosi Dohány utcánál található Művészeti Klub mindkettőjük számára „menedéket nyújtott" a világban. Szakonyi akkor Csukás Istvánnal közösen egy közeli albérletben lakott. A klubban ismerkedtek meg Bertha Bulcsuval és Lázár Ervinnel, akik nem sokkal korábban költöztek a fővárosba Pécsről. Összetartó közösség alakult ki, hiszen mindannyian egyakaratú és azonos szándékú emberek voltak. „Örömmel hallgattuk egymás munkáit – mondta el Szakonyi Károly. – Dénes hozta a kemény és komoly verseit, a többiek pedig a prózai írásaikat. Lázár Ervin a fiús, szürreális mesevilágát, Bertha Bulcsu a szigorú szemléletét, a közösség tagjává vált Gyurkovics Tibor pedig a maga mágikus világát. Kiss Dénes mindig hevült valamiért. Belőle ömlött a vers, amit kiváló ritmusérzékkel írt meg. Ő volt a mi közös lelkiismeretünk".
Szakonyi kihangsúlyozta, hogy Kiss Dénes mindent ki akart próbálni. Ifjan motorozott, majd ejtőernyővel ugrott és vitorlázógéppel repült. Gyakran kockáztatott is, de csak azért, hogy megismerje a képességei határait. De bármit is csinált, komolyan gondolta: szerelmet, hazafiságot, magyarságot, morált, mindent. Egy dolgot azonban nehezen tudott elviselni, s ez pedig a hazugság. Barátaival viszont tapintatos volt; fontos volt neki a szeretet és a megbecsülés – tette hozzá Szakonyi Károly.
Püski Istvántól megtudtuk, hogy Kiss Dénes életművének számos könyve a Püski Kiadó révén jelent meg. Mint fogalmazott: „örömteli kötelesség volt számomra, hogy édesapám munkáját folytatva én is hozzájáruljak Kiss Dénes életművének kiadásához".
Tamás Menyhért költő azokra az évekre emlékezett vissza, amikor közös szerkesztőségekben és irodalmi műhelyekben dolgozott együtt Kiss Dénessel.
Az emlékest során a két előadóművész jóvoltából a verseken kívül elhangzottak Szakonyi Károly, illetve Kósa Csaba Kiss Dénesről írott megemlékezései is.

Fotó: Nyirkos Zsófia / MMA
2016. január 8.
Naptár