Mészáros Éva és Szenes István

Népi örökségünk emlékezete a ruházaton

Mészáros Éva textilművész születésnapja

Kilencvenedik születésnapján április 6-án köszöntötték a Makovecz-szalonban Mészáros Éva divattervező textilművészt, akit Tankó Judit laudált. Az est háznagyi teendőit Szenes István Ybl Miklós-díjjal kitüntetett érdemes művész, belsőépítész látta el.
Szenes István köszöntőjében felidézte Mészáros Éva életútját, amely a Kiskunfélegyháza és Csongrád közti Gátértől a nemzetközi hírnévig vitte. Felsőfokú tanulmányait az Iparművészeti Főiskolán végezte, ahol is olyan mesterei voltak, mint Borsos Miklós, László Sára és Nádor Vera. Friss diplomásként 1957-ben került az akkor még Ruhaipari Tervező Vállalatként működő Magyar Divat Intézetbe, ahol tervezőként egészen 1989-ig dolgozott. Közben 1960 és 1974 közt képszerkesztőként jegyezte a Pesti Divat című újságot.
Szenes István hangsúlyozta, hogy Mészáros Éva ruhaköltemény-tervei és modelljei évente szerepeltek a hazai és külföldi kiállításokon, bemutatókon, hiszen a magyar divat egyik meghatározó képviselője volt. Divatterveit és szabásmintáit gyakran merítette a népművészeti hagyományok motívumaiból.  
A laudációt követően a Makovecz-szalon közönsége előtt levetítették az MMA portrésorozat keretében elkészített, A magam módján – Mészáros Éva című 55 perces életmű-filmet. A három évtized divattörténetét roppant gazdag archív bejátszásokkal illusztrált portréfilmet Sólyom András rendezte.
A mozit követően Tankó Judit méltatta Mészáros Éva munkásságát. Elmondta: a '60-as években a divat iránt fogékony fiatalság egyik példaképe volt, amikor pedig a rendszerváltoztatás után a textiltervezőknek megszakadtak a gyárakkal kialakított addigi kapcsolatai, megszervezte a Modern Etnika csoportot, amely azóta szerte a nagyvilágban már több, mint félszáz kiállítást tartott. Japánba például háromszor is meghívták. A csoport textilművész tagjai mindenhol a magyar népművészettel átszőtt kollekciójukat mutatták be. Tankó Judit szerint Mészáros Éva kiváló pedagógusként adta tovább tudása javát, lévén hogy folyamatosan részt vett a divattervezők utánpótlás-nevelésében. 1980 és 1987 között címzetes tanárként egyetemi docensi beosztásban tanított az Iparművészeti Főiskolán, majd a Szegedi Divatiskolában. Hozzátette: Mészáros Éva egész életében azért küzdött, hogy a magyar népművészet ne vesszen el, és az emberek természetesnek tartsák, hogy a népi örökségünk emlékét a ruházatunkon is lehet viselni.