Megnyílt Somogyi Győző kiállítása Badacsonytomajban

Somogyi Győző festő- és grafikusművész, akadémikus, a nemzet művésze nagyszabású képzőművészeti kiállítása nyílt július 1-én, melyen a művész családtagjairól készült alkotások és a Kárpát-medence tájait bemutató festmények láthatók július 31-ig a badacsonytomaji Egry József Emlékmúzeumban. 
A képzőművész a megnyitón felidézte: a múltban a kisnemesek és a jómódú parasztok között is elterjedt szokás volt, hogy megfestették az ősöket. Ezt a hagyományt követve alkotta meg őskutatást követően a saját családi arcképcsarnokát az utóbbi tíz évben. Az általa használt tojástempera technikáról szólva elmondta, hogy nem ismer mást, aki ezt a technikát használná; rendkívül porérzékenyek az ilyen technikával készült alkotások és nagyon aprólékos munkát igényel az ezzel való festés. Egy idő után vízhatlanná válnak a képek és olyan tiszta világos színek keletkeznek, amelyek olajfestékkel nem állíthatók elő.

Forrás: Navracsics Tibor/Facebook

A kiállítást megnyitó Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter, a térség kereszténydemokrata országgyűlési képviselője szerint, ha megnézzük Somogyi Győző képeit és végiggondoljuk életútját, akkor egy magyar, európai sorstörténet bontakozik ki a szemünk előtt. A családi albumról készített kép egyben a Közép-európai történelem egy jelentős időszakára is utal. Máshol történelmi képek, csodálatos tájképek tűnnek fel, azaz minden, ami miatt nekünk a világ legboldogabb embereinek kellene lennünk. Ha ez nem így van, akkor csak magunkat okolhatjuk, hiszen a világ legszebb táján élünk, és olyan tehetségeink vannak, akik ezt művészi munkájukkal még szebbé teszik számunkra. 

Somogyi Győző (Budapest, 1942. július 28. – ) a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas magyar grafikus és festő kiváló művész. A magyar történelmi viseleteket, a népi építészetet kutatja és rajzolja. Az 1970-es években kijutott Párizsba, Rómába, Romániába, legnagyobb hatást gyakorolt művészetére az 1980-as görög útja. 1973 óta rendez grafikai kiállításokat, és ettől az évtől kezdve a Művészeti Alap és a Magyar Képzőművészeti Szövetség tagja. 1975-ben kilépett az egyházi rendből és szabadfoglalkozású képzőművész lett. 1980 óta elsősorban fest. 1985 óta Salföldön gazdálkodó. 1997 óta a Magyar Művészeti Akadémia tagja, 2004 óta elnökségi tagja. A Káli-medence Környezetvédő Társaság tagja. Közel száz egyéni és csoportos kiállításon vett részt itthon és külföldön. Munkásságát számos díjjal jutalmazták, többek között Munkácsy Mihály-díjjal (1988) és Kiváló Művész kitüntetéssel (1997). Munkái megtalálhatók Budapesten, Miskolcon, Kecskeméten, valamint hazai és külföldi gyűjteményekben. Művészetének témáit a természetből, a mindennapi életből, a Bibliából és a hadtörténelmi eseményekből meríti. Hagyományos ikonszerű történelmi-népies stílus jellemzi, de a 20. század stílus irányai, köztük a konstruktivista művészet is hatást gyakoroltak rá, főleg tájképfestményeire. Legnagyobb alkotása a100 magyar hadtörténelmi személyiség arcképének megfestése (1986–1996).
July 5, 2023  |  somogyi győző badacsonytomaj