Megjelentek a Magyar Művészeti Akadémia konferenciafüzetei

2013. március 25-én, az Országos Idegennyelvű Könyvtárban mutatta be a Magyar Művészeti Akadémia az elmúlt másfél évben rendezett konferenciáinak anyagából készült köteteket.

„Nagyon örülök annak, hogy ma egyre több hiteles magyar értelmiségi foglalkozik olyan témákkal, amelyeket az elmúlt évtizedek során nem lehetett megfelelően feldolgozni. Ha ez nem történne meg, a magyar irodalom- és művelődéstörténet hézagosan és hamisan maradna az utókorra. Ebből a szempontból fontos ennek az öt kis kiadványnak a megjelenése" – mondta Fekete György, az MMA elnöke a konferenciakötetek sajtóbemutatóján.

A 2011-ben tartott, Páskándi Géza életművéről szóló konferencia anyagát összegző kötetet Ács Margit Babérkoszorú-díjas író, az MMA elnökségi tagja mutatta be. Ajánlóbeszédében az írónő kiemelte: Páskándi Géza programadó tagja volt a társadalmi szervezetként működő MMA-nak, majd halála után az immár köztestületi formában működő Akadémia posztumusz tagjának is megválasztották. A róla szóló konferencia előadásai egységében kezelik írói, költői életművét, ezzel példa értékű hozzájárulást nyújtva Páskándi munkásságának irodalomtörténeti feldolgozásához.

A Czuczor–Fogarasi szerzőpáros 19. század második felében született, hatkötetes A magyar nyelv szótárának témáját körüljáró konferenciát 2012-ben, az első kötet megjelenésének 150. évfordulója alkalmából tartották. Az ennek előadásaiból álló kiadványt Horváth Katalin nyelvész professzor ajánlotta az olvasók figyelmébe. Mint mondta: a Czakó Gábor elképzelései nyomán megrendezett szimpózium részben főhajtás a máig legjelentősebb magyar értelmező, etimológiai szótár megalkotói előtt, részben előre mutató hozzászólás a mű mentén kialakult ideológiai alapú vitákhoz.

„A Tormay Cécile-ről szóló konferencia ötletét egyrészt az írónő halálának 75. évfordulója, másrészt a műveihez kötődő, kevéssé tudományos, inkább publicisztikai jellegű bírálatok sűrűsödése, viták kiéleződése adta" – mondta a most megjelenő előadáskötet méltatása során Kollarits Krisztina irodalomtörténész. A kiadványban összesen 11 szerző tanulmánya kapott helyet, melyek elsősorban a '45 utáni kultúrpolitika által feledésre ítélt munkásság újraértelmezésére tettek kísérletet. 

A tavaly novemberben 80. évét betöltött Kossuth-díjas író, Jókai Anna még lezáratlan életművéről szóló konferencia előadásairól és az azokból szerkesztett kötetet Vasy Géza irodalomtörténész ajánlotta: Az öt kiadvány sorában a Jókai Annáról szóló előadás-gyűjteménnyel érkezünk meg a szó szoros értelmében vett kortárs irodalomhoz, hiszen az írónő legújabb regénye tavaly jelent meg, és pár éven belül várható, hogy elkészül még egy nagy terjedelmű, önéletrajzi témájú műve is – mondta Vasy Géza.

A Nagy Gáspár költészetét feldolgozó konferencia előadásai kapcsán Pécsi Györgyi, az MMA Művészeti Dokumentációs és Kutatási Főosztály vezetője emelte ki: Nagy Gáspár az '56-os forradalom szimbolikus alakja és egyben legkövetkezetesebb írói értelmezője volt. Életműve egyben felszólítás is, mely arra figyelmezteti országunkat és társadalmunkat, hogy nem mondhatunk le a forradalom örökségéről.

Az öt konferenciafüzet PDF-változata korlátlanul hozzáférhető az interneten, letölthető az MMA honlapjáról.

March 27, 2013  |  könyvbemutató