The selected web content no longer exists.

Forrás: Kallós Zoltán Alapítvány / Facebook
Őrizni és továbbadni – Kézművesházat avattak Válaszúton
Az anyanyelv művelésére, valamint a hagyományok megőrzésére és népszerűsítésére biztatta az egybegyűlteket Kallós Zoltán néprajztudós, a Magyar Művészeti Akadémia tagja a kézművesház-avató alkalmával.
"Kallós Zoltánnak köszönhetjük mindazt, ami itt megszületett, hiszen ő a teljes vagyonát az alapítvány rendelkezésére bocsátotta; az általa hetven év alatt összegyűjtött tárgyi és szellemi örökséget gondozzuk, pontosan azért, hogy tovább tudjuk adni" – hangsúlyozta Balázs-Bécsi Gyöngyi, a válaszúti Kallós Zoltán Alapítvány elnöke szerdán délután, az alapítvány új kézművesházának avatóján. A nap folyamán Kolozsváron átadott iktári Bethlen (Bánffy) kripta felújítására is reflektálva Ipolyi Arnold püspök egyik gondolatát idézte: „Őrizzük tehát, gyűjtsük össze emlékeinket, nehogy végleg elvesszenek, s ezáltal is üresebb legyen a múlt, szegényebb a jelen, kétesebb a jövő!" Elhangzott, hogy az alapítvány munkatársait régóta foglalkoztatja egy új kézművesház létrehozásának gondolata: 1989ben, amikor Kallós Zoltán megnyitotta az első kiállítást, egyúttal annak reménye is megfogalmazódott, hogy nemsokára az egész gyűjteményt meg tudják majd mutatni a nagyközönségnek.
A kézművesház szorosan kapcsolódik a 2010-ben megnyitott múzeumhoz, hiszen őrzi azokat az értéket, amelyeket tovább szeretnénk adni a fiatal generációnak, mindazoknak, akik érdeklődnek a népi művészetek iránt – fűzte hozzá Balázs-Bécsi Gyöngyi. Kitért ugyanakkor arra is, hogy két műhelyt (a szükséges eszközökkel felszerelt szövő- és fazekasműhelyt) már az idén nyáron használhatták az alapítványnál táborozók, nemsokára pedig a másik két termet (bőrdíszműves–fafaragó, nemezelő–bútorfestő) is „belakhatják" az érdeklődők. Utóbbi két helyszín egyelőre osztályteremként működik, jövő nyártól viszont már kézműves tevékenységeknek, szakmai továbbképzéseknek adhat otthont.
Grezsa István, a támogató Miniszterelnöki Hivatal határon átnyúló beruházások ellenőrzéséért felelős miniszteri biztosa Kallós Zoltán tevékenységének fontosságát méltatta, mint mondta, büszkék lehetünk, hogy olyan világban élünk, amelyben ő, s részesülhetünk az általa összegyűjtött értékekből. Az anyanyelv művelésére, valamint a hagyományok megőrzésére és népszerűsítésére biztatta az egybegyűlteket Kallós Zoltán, majd népdalokat és népi gyermekjátékokat adtak elő a válaszúti szórványkollégium diákjai. Az ünnepségen közreműködött a Harmadik zenekar, a jelenlévők pedig közelebbről is szemügyre vehették a kézművesház belső tereit, a műhelyek mellett az emeleti bentlakásszobákba és a társalgóba is betekintést nyerve.
(Forrás: Szabadság)
October 31, 2014