The selected web content no longer exists.

 

53 magyar film – Kósa Ferenc: Tízezer nap
2013. JANUÁR 4. HÉTFŐ, 18:00
Uránia Nemzeti Filmszínház


Nagyobb térképre váltás

53 magyar film – Kósa Ferenc: Tízezer nap – vendég: Kósa Ferenc

Kósa Ferenc Tízezer nap című filmjének viszontagságos készítési körülményeiről mesél.

 

rendező: Kósa Ferenc
forgatókönyvíró: Gyöngyössy Imre, Csoóri Sándor, Kósa Ferenc
zeneszerző: Szöllősy András
operatőr: Sára Sándor
vágó: Szécsényi Ferencné
szereplő(k): Kozák András (ifj. Széles István), Molnár Tibor (Széles István), Görbe János (Sándor), Bürös Gyöngyi (Juli), Koltai János (Bánó Fülöp), Rajz János (Balogh)

Az Uránia Nemzeti Filmszínházban, az 53 magyar film sorozat keretében február 4.-én Kósa Ferenc filmklasszikusát, a Tízezer napot vetítették. A rendező elmesélte, hogy filmje milyen viharos körülmények között született meg. A Tízezer nap nem csak Kósa, hanem a Balázs Béla Stúdió első nagyjátékfilmje volt, ezért viszonylagos szabadságban forgathattak. Ám a film végső változata kivágta a felügyelő cenzoroknál a biztosítékot, három évig dobozban tartották. Végül váratlan fordulatként a film kikerült a cannes-i filmfesztiválra, ahol elnyerte a legjobb rendező díját: ezzel a Tízezer nap eljutott a közönséghez és a magyar filmtörténet alapkövévé válhatott.

„A kihagyásos, balladai hangvételű film a Széles család sorsán keresztül egy alföldi falu három évtizedét foglalja össze, Széles István és Bánó Fülöp sokat próbált barátságával a középpontban. A kubikus Széles és a cselédlány Juli gyermekének keresztapja Bánó volt. Széles megfogadta, hogy megfojtja gyermekét, ha az nem viszi többre, mint ő. Amikor Bánó megszervezte a kubikusok sztrájkját, Széles nem csatlakozott hozzájuk. Mindannyian szegénységben élték túl a világháborút. A földosztást a kommunista Bánó vezette a faluban, miként néhány évvel később a begyűjtést is. Barátja azonban ragaszkodott a földhöz, a tulajdonhoz. Bánó (ekkorra párttitkár) munkatáborba küldte Szélest, akiről felesége csak évek múltán hallott hírt, és látogathatta meg. A férfi kiszabadulása után az egykori barátság hűvös távolságtartássá alakult, de a forradalom alatt Széles adott menedéket Bánónak és családjának. A termelőszövetkezetek újjáalakítását már nemcsak Bánó, hanem Széles fia is pártolta. Széles belépett a szövetkezetbe, de elkeseredésében öngyilkos akart lenni. Felesége az utolsó pillanatban mentette meg az életét. A történteket Széles fia summázza, személyében az új nemzedék próbál felülemelkedni a megosztottságon és a keserves múltbéli tapasztalatokon."

forrás: MANDA

 

February 5, 2013  |  kósa ferenc