The selected web content no longer exists.
Benczúr Ház
1068 Budapest, Benczúr utca 27.


Nagyobb térképre váltás
Event large image

Záborszky Kálmán: Kultúra-teremtés, zenei nevelés Zuglóban – A 60 éves Zuglói Zenei Műhely tapasztalatai

Akadémiai székfoglaló előadás – 2014. január 17.
Záborszky Kálmán Kultúra-teremtés, zenei nevelés Zuglóban – A 60 éves Zuglói Zenei Műhely tapasztalatai című székfoglaló előadásában bemutatta, hogyan élhetnek tovább Kodály Zoltán nevelési eszméi egy zeneiskolában, a hangszeres muzsikálásban, a hangszeres együttesekben. Emellett felvázolta a 2014 szeptemberében 60 éves fennállását ünneplő, Zuglóban kultúrát teremtő intézmények és együtteseik múltját, jelenlegi tevékenységét és a kerület ifjúságára gyakorolt pozitív hatását.
Intézményük, a Szent István Király Zeneművészeti Szakközépiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény mellett egy hivatásos együttes (Szent István Király Szimfonikus Zenekar és Oratóriumkórus) működik – 1 500-nál több növendékének, zuglói gyermekeknek és fiataloknak kíván életre szóló, zenei élményen alapuló útravalót nyújtani és mindazoknak, akik az eltelt 60 év alatt a Zuglói Zenei Műhellyel kapcsolatba léptek.
Programjaik köre – a hivatásossá válás óta – folyamatosan bővül. Feladataiknak fő irányai a következők.
Egyik a legmagasabb művészi színvonal bemutatása, reprezentatív hangversenyek, bérletsorozatok keretében, Budapest és az ország legnagyobb hangversenytermeiben, világhírű művészek, karmesterek közreműködésével.
Másik irányuk a népnevelő – pedagógiai tevékenység, melynek keretében Zugló lakosságának minden korosztályát szeretnék megszólítani, a kultúra körébe vonni. E programok ma már országos hírnévre tettek szert és nagyon szeretnék, ha országosan is elterjedtté válnának.
A Szent István Király Zeneművészeti Szakközépiskolában és Zeneiskolában a kialakították az együttesek egymásra épülő rendszerét. Figyelembe vették mindazokat a szakmai és pedagógiai előnyöket, mellyel a közös muzsikálás jár.

„A komolyzenével való ismerkedés egy ponton túl már nem zenei, hanem emberi, nevelési kérdés, hiszen a remekművek a művészet eszközeivel az emberi élet legfontosabb kérdéseiről szólnak. Ezért az iskolásoknak a meghívó mellé egy füzetet is mellékeltünk, melyben a rövid zenetörténeti ismertető után néhány segítő kérdést fogalmaztunk meg, aminek mentén kialakulhat egy meghitt, nyíltszívű beszélgetés a tanár és a diákok között. Bízunk benne, hogy a zeneműveket hallgatva választ kaphatnak majd a közösen felvetett problémákra."

Záborszky Kálmán (Budapest, 1947. október 4.) karmester, gordonkaművész Díjak: Artisjus-díj (1990), Lajtha László-díj (2000), Apáczai Csere János-díj (2002), Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje (2006), Területi Prima Primissima Díj (2007), Liszt Ferenc-díj (2012) Kodály Zoltán nevelési eszméi nyomán vallja, hogy a zene elsődlegesen ne szakmai ügy legyen, hanem az ember legbenső, minden másnál mélyebbre hatoló személyes és egyben közösségi ügye. Művészeti vezetése alatt a Szent István Király Szimfonikus Zenekar és Oratóriumkórus 2006-tól hivatásos együttessé vált Zuglói Filharmónia néven, emellett 1991 óta a Szent István Király Zeneművészeti Szakközépiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény igazgatója. Legjelentősebb előadásai: Berlioz: Te Deum (1987), Messe Solennelle; Bernstein: Mise – magyarországi bemutató (1988); Lajtha László: Mise, Poulenc: Stabat Mater (1989); Ránki György: Káin és Ábel, Jézus panasza, M. Haydn: Misse pro defunctis – ősbemutató és CD felvétel (1997); Cesar Franck: Jézus 7 szava a keresztfán – magyarországi bemutató (1998); Kókai Rezső: István Király opera (1988, 1996, 2000) Székfoglaló előadásának címe: Kultúra-teremtés, zenei nevelés Zuglóban – A 60 éves Zuglói Zenei Műhely tapasztalatai

January 29, 2014  |  záborszky kálmán