Gál Sándor

Gál Sándor szülőföldjén mutatták be a Csillagromok című kötetet

Csillagromok címmel az MMA Kiadó gondozásában Gál Sándor (1937–2021) József Attila-díjas felvidéki magyar író, költő, publicista verseiből jelent meg válogatás, amelyet a szerző szülőföldjén a köztestület két levelező tagja, Pécsi Györgyi kritikus és Márkus Béla irodalomtörténész mutatott be május 26-án. Az eseménynek Szlovákiában a költő szülőfaluja, Búcs, illetve lakhelye, Buzita adott otthont. Ebből az alkalomból a két településen működő iskoláknak a Magyar Művészeti Akadémia ajándékaként átadtak 50-50 darabot a frissen megjelent kötetekből, a tiszteletpéldányokat az iskolaigazgatók az elnöki adományozó levéllel együtt vették át.
Csillagromok című kötetet Márkus Béla válogatta és szerkesztette, aki korábban monográfiát írt Gál Sándorról az MMA Kiadó Közelképek írókról című sorozatában.
Mint az a szerkesztő előszavában olvasható: „A válogatás a költő életében megjelent kötetek sorrendjét követi. Szem előtt igyekszik tartani a fogadtatástörténet korabeli állításait. Mind a versek poétikai megformáltságát, esztétikai értékeit, műfaji jellegzetességeit tekintve, mind pedig az élet- és létszemléletüket, tematikájuk módosulásait, változásait nézve. Ezek alapján a különböző, főleg a költészeteszménnyel és a költői szerepfelfogással összefüggő okok miatt legnagyobb figyelemben részesült, legerősebb visszhangot kiváltó, kanonizált alkotások sorjáznak egymás után, kirajzolva a lírikus Gál Sándor pályaívét."
Márkus Béla személyesen a múlt század hetvenes éveinek közepén ismerte meg a költőt, amikor az Alföld folyóirathoz került. Gál Sándor volt ugyanis Görömbei Andrással együtt a folyóirat 1975. október szlovákiai különszáma magyar „anyagának" az összeállítója, s a Vojtech Kondrót szerkesztette szlovák „anyag" fordítója. Márkus Béla hozzátette: – Az emlegetett hetvenes években, amelyik a nemzetiségi magyar irodalmak kivételesen gazdag s hazainál színesebb, értékesebb termését hozta, Gál Sándor lírája a Kányádi Sándoréhoz hasonló képi erővel, szemléletességgel fejezte ki a magyarság létfenyegetettségét.
Gál Sándor sok műfajban alkotó roppant termékeny író volt, akinek életében úgy hatvan körüli önálló könyve látott napvilágot s a szlovákiai magyar irodalomban egyedülállóan – Balázs F. Attila kiadóvezető jóvoltából – az egybegyűjtött művei is a tizenötödik kötetnél tartanak.
A válogatott verseskötet címadója, a Csillagromok így foglalja egybe az életért vívott küzdelmet a halálfélelemmel: „nem tudom meddig élek / nem tudom / a maradék időt / a délelőtt nem kérdez / nem marasztalja/ az elmenőt / a golgota /keresztje mögött / remeg / a megfeszített árnya / miközben / a volt s a lesz között / egy fuvallat / a mindenség ajtaját / csendben kitárja".
– Talán ez a költemény is jelzi, hogy Gál Sándor életének folyamatát jelentette és kísérte a líra – mondta el Márkus Béla. – Mégpedig, a nemzetiségi sorsvállaló, „szolgálattevő" alkotások ismeretében meglepő lehet, ami a költészetét keretezi: a tárgyias, objektív kifejezésmód, az a világszemléletet, amely – többször vallott erről – a Bóják Nobel-díjas költője, Saint-John Perse hatásáról árulkodik. Erről a kozmikus képek vég nélküli hömpölygése, s azok az elemek, a föld, a víz, a szél, amelyek közül az utóbbit mint teremtő erőt egyik kötete címeként is szerepeltette.
2022. május 27.  |  márkus béla pécsi györgyi gál sándor csillagromok