Magyarország lesz a díszvendég a 15. Hirosimai Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon

Magyarország lesz a díszvendég a 15. Hirosimai Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. Az augusztus 21. és 25. között zajló szemle versenyprogramjában 20 ország 59 alkotása szerepel, köztük három magyar film. A versenyen kívüli programban akadémikusaink műveit is bemutatják.

A szakma egyik legrangosabb, kétévente megrendezett seregszemléjén való magyar szereplés koordinátora a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa. Mint Karas Monika, az NMHH elnöke a díszvendégségről tartott csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón elmondta, a három magyar film beválogatása a versenyprogramba már önmagában nagy elismerés a hazai alkotóknak.
Még nagyobb elismerés azonban a teljes magyar szakmának és egész Magyarországnak, hogy idén a fesztivál díszvendégei lehetünk - tette hozzá, kiemelve, hogy az eseményen a magyar alkotóknak lehetőségük lesz a nemzetközi kapcsolatok elmélyítésére és művészetük széleskörű megismertetésére is. Karas Monika hangsúlyozta, hogy a bemutatott művek elvitathatatlan részeivé váltak kultúránknak, amely folyamatosan megújul azáltal, hogy a jelenben készülő filmek a jövő emblematikus kulturális alkotásai lesznek.
A fesztivál magyar különprogramja a magyar animáció aranykorát és jelenét dolgozza fel, több mint 250 alkotást, többek között Haris LászlóGyulai LíviuszOrosz István és Jankovics Marcell műveit bemutatva. A versenyprogramban Bucsi Réka Symphony no. 42, Gelley Bálint Otthon, valamint Ruska László és Ringeisen Dávid Papírvilág című filmje szerepel.
Jamamoto Tadamicsi, Japán magyarországi nagykövete emlékeztetett arra, hogy 2014-et a visegrádi négyek és Japán közötti kapcsolatok évének nyilvánították. Hozzáfűzte: Magyarország díszvendégsége jelzi és tovább erősítheti a kölcsönös kulturális érdeklődést.
Felidézte, hogy a 30 éves múltra visszatekintő fesztivál vezetőjének régi álma volt egy magyar delegáció meghívása. "Hiszek abban, hogy a magyar animációs filmek le fogják nyűgözni a japán közönséget" - tette hozzá.
Kollarik Tamás, a Médiatanács tagja elmondta, hogy a magyar részvétel szervezésében részt vett az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Külgazdasági és Külügyminisztérium, a Magyar Turizmus Zrt., a Magyar Nemzeti Filmalap, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap, valamint a Magyar Művészeti Akadémia, utóbbit a sajtótájékoztatón Kucsera Tamás Gergely főtitkár képviselte. 
Kollarik Tamás kiemelte, hogy Európából eddig Svájc, Finnország és Norvégia vehetett részt díszvendégként a fesztiválon, régiónkból először Magyarországot hívták meg.
A fesztivál főprogramjába idén 74 országból 2217 animációs filmet neveztek, ebből 20 ország 59 alkotását választották ki. Meglepetést okozott, hogy egy japán munka sem került versenybe, ezt a szervezők a külföldi alkotások magas színvonalával magyarázták.
A fesztiválon - amelynek szlogenje: Szeretet és béke - a nagydíj mellett több elismerést is kiosztanak. A nemzetközi zsűriben egy japán és 5 külföldi szakember, köztük Mikulás Ferenc, a Kecskemétfilm ügyvezető igazgatója kapott helyet. A fesztivál tiszteletbeli nemzetközi elnöke Bruno Bozzetto olasz filmrendező.
Mikulás Ferenc, aki szakmai koordinátora is a magyar megjelenésnek, felidézte, hogy az intenzívebb japán-magyar animációs kapcsolatok a 80-as évek elejére nyúlnak vissza. Az elmúlt évtizedekben több magyar sorozatot, köztük a Vízipók-csodapókot és a Magyar népmeséket is megvásárolták és bemutatták Japánban.
Fülöp József, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Médiaintézetének igazgatója kiemelte, hogy a versenyprogramba beválogatott mindhárom magyar alkotás az egyetem hallgatóinak diplomafilmje. Hozzátette, hogy a MOME készíti a magyar megjelenés arculatát, a bemutatkozást kísérő kiállítást és a magyar animáció múltját, jelenét bemutató kiadványt.
Bucsi Réka, akinek kedvencei közé tartoznak a japán animációs filmek, óriási megtiszteltetésnek nevezte a hirosimai fesztiválszereplést, azért is - mint fogalmazott -, mert úgy érzi, mindig jó ízléssel válogatják a versenyprogramot.
A fesztivál történetében eddig négy magyar film nyert díjat Hirosimában, és négy alkalommal szerepelt magyar animációs rendező a válogatók vagy a zsűri tagjai között.
(Forrás: MTI)

June 19, 2014