The selected web content no longer exists.

Szent Korona-kilátót és Fekete György-emlékoszlopot avattak Kisgyőrben

2021. augusztus 28-án ünnepélyes keretek között adták át a Szent Korona-kilátót és professor emeritus Fekete György emlékoszlopát Kisgyőrben. A rendezvényen köszöntőt mondott Kékedi László polgármester és Bánné Gál Boglárka, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei közgyűlés elnöke. A kilátót és a hozzá tartozó beruházásokat Tállai András, a Pénzügyminisztérium miniszterhelyettese, országgyűlési képviselő, az emlékoszlopot Vashegyi György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke adta át.
A csodálatos természeti környezetben, a Bükk déli lábánál fekvő Kisgyőr arculata mára már eggyé forrt a faszobrokkal és faragásokkal, szokták „faragott falu"-ként vagy a „fafaragók Mekkájaként" is emlegetni.
A település minden évben szaktáboroknak is helyet ad, ezeket a Magyar Művészeti Akadémia rendszeresen támogatja. Részben az itt folyó munka és közös összefogás eredményeként készült el a falu határában a Szent Korona-kilátó és előtte Fekete György, az MMA néhai elnöke tiszteletére állított emlékoszlop. A kilátóhoz vezető út mentén pedig már áll három királyszobor, melyeket a jövőben újabbak fognak követni.
Kékedi László Vilmos, Kisgyőr polgármestere, az MMA Népművészeti Tagozatának vezetője az átadón tartott köszöntőjében kihangsúlyozta, mennyire jelentős esemény az avatás a település életében, hiszen a Magyar Falu Program támogatásának köszönhetően hat fejlesztés is megvalósulhatott.
– A Szent Korona-kilátót három évvel ezelőtt álmodtuk meg. Köszönöm mindenkinek, aki ennek az álomnak a megvalósításában bármilyen szerepet is vállalt. A munka is, és a dicsőség is közös. Örülök, hogy nagyon sok ember hozzáadta tudását, szeretetét, alkotókedvét és hozzájárult az elkészült művek létrehozásához. Ami a kilátót illeti, nem szokványos, mivel a Szent Koronával végződik a tetőszerkezete. Átmérője nyolc méter, körben népviseletbe öltözött emberek tartják a koronát, nyolc tájegységre osztottuk fel, Gyimestől az Őrvidékig, szimbolizálva az összetartozást. Az építmény alján az alakok között nyolc darab életfa látható. Ezeket az 1930-as években dokumentált kisgyőri kapudíszek alapján mintázták meg. A kilátó magassága 16 méter. A kilátó lábazatára – a Kisgyőrre jellemző – szárazon rakott szürke kő került. A belső terében egy kiállítás kapott helyet, mely Szent Korona-ábrázolásokat mutat be. A népművészeti képanyag összeállításában a miskolci Hermann Ottó Múzeum gyűjteménye szolgáltatott segítséget. Továbbá itt találtuk meg méltó helyét néhai professor emeritus Fekete György emlékoszlopának is, ahol leróhatjuk tiszteletünket – mutatta be az építményeket a polgármester.
– A Szent Korona a magyar államiság legfontosabb jelképe, ami jóval több, mint egy műkincs, mint egy uralkodói jelvény. A hamarosan átadott kilátó azt jelzi, hogy a modern, 21. századi Magyarország továbbra is ápolja a történelmi hagyományokat. Az épületre tekintve hazánk dicső évszázadai jutnak eszembe. A Szent Korona továbbá nemzeti összetartozásunk egyik jelképe, ami az egységet, a közösséget szimbolizálja. Olyan alkotás született, amire méltán lehetnek büszkék az építők, Kisgyőr település és Borsod megye is – folytatta Bánné dr. Gál Boglárka, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés elnöke.
Tállai András, a térség országgyűlési képviselője, valamint a Pénzügyminisztérium államtitkára Orbán Viktor miniszterelnök üzenetét tolmácsolta. „Aligha találtak volna szebb és méltóbb formát a fából faragott falu, Kisgyőr új kilátójának csúcsára a Szent Koronánál. Különösen szép, hogy a Fekete György tiszteletére felállított faragott oszlop éppen a kutatásainak a fő tárgyát képező Szent Koronát megformázó kilátó mellé került" – írta többek között a miniszterelnök.
Végezetül Vashegyi György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke elmondta, nagy öröm számára, hogy az akadémia számos tagja hozzá tudott járulni a maga módján ahhoz a bámulatos teljesítményhez és munkához, amelynek eredménye az átadón látható volt.
– Fekete György emlékoszlopa, úgy érzem, nagyon jó helyre került Kisgyőrben, hiszen a Szent Koronához és a településhez fűződő viszonya egészen különleges volt – tette hozzá.
Prof. em. Fekete György, a nemzet művészének emlékoszlopa a kilátó szomszédságában áll. Az oszlopban elhelyeztek egy időkapszulát, amelybe olyan információk kerültek, mint például, hogy kik dolgoztak ott önkéntes munkában, aznapi napilapok és több búcsúüzenet, köztük a Magyar Művészeti Akadémia elnökségének üzenete.
A Magyar Falu Programból elkészült a kilátóhoz vezető 600 méteres útszakasz is. Később ezt az utat meg szeretnék hosszabbítani és becsatlakoztatni a Miskolctól Bogácsig tartó kerékpárút-hálózatba. Így lehetővé válik, hogy a turisták Miskolctapolcáról egészen a kisgyőri kilátóig el tudjanak kerekezni. Az út mentén magyar királyok szobrai fognak sorakozni, három közülük már szintén látható: Szent István, Szent László és IV. Béla királyunk szobra.

Az új építményt az egyházak képviselői is megáldották. Az ünnepségen közreműködött Nemcsák Károly színművész, a község díszpolgára, Polyák Lilla, továbbá a Magyar Művészeti Akadémia tagjai – Jánosi András, Juhász Zoltán, Szerényi Béla. A népi muzsikát többek között a Kisgyőri Népdalkör és a Jánosi Együttes adta, fellépett az Állami Népi Együttes két táncosa is.
Az átadó ünnepséghez kapcsolódva a Magyar Művészeti Akadémia Népművészeti Tagozata kihelyezett ülést tartott Kisgyőrben és szakmai programokon is részt vehettek az akadémikusok. Az MMA ösztöndíjasai közül is többen tartottak szakmai beszámolót. Ugyancsak Kisgyőrben adták át az MMA Népművészeti Tagozatának 2021-es elismerő okleveleit.
A Magyar Művészeti Akadémia Népművészeti Tagozata 2021. évi Elismerő Oklevelét kapta: Danhauser Zoltán, a Jánosi Együttes prímása; Gálfi Gizella és Gálfi József Attila népi hagyományőrzők; Nagy Mari nemezművész; valamint az Erdélyi Művészet és Örökség Egyesület.
Az MMA életútdíját – mely 2021 szepteberétől egy évig biztosít járadékot – Népművészet területen F. Tóth Mária népi kézműves oktató; Halász Péter néprajzkutató; és Dr. Varga László Györgyné (Dr. Szathmári Ibolya) néprajzkutató nyerte el.
Calendar