A hang belső élete

Dubrovay László zeneszerző Gyurkovics Tiborról, az utolsó akkordról és az ördögi kacajról
 
A Faust, az elkárhozott című táncdráma a Pécsi Balett művészeinek szenvedélyes előadásában elevenedik meg február 28-án és 29-én a Pécsi Nemzeti Színházban. „Itthon akartam valami újat és eredetit létrehozni" – mondja Dubrovay László a produkció Kossuth-díjas zeneszerzője, a nemzet művésze, az MMA rendes tagja.
2024年2月26日

Évadot hirdetett a Zuglói Filharmónia

Csakúgy, mint a korábbi években, négy hangversenysorozatot hirdet a 20192020-as évadra a Zuglói Filharmónia, köztük a Pastorale családi előadássorozatot. Záborszky Kálmán, a Zuglói Filharmónia vezető karmestere, művészeti vezetője a zenei programokat ismertető sajtótájékoztatón kiemelte: a Magyar Művészeti Akadémiával való együttműködés keretében megvalósuló Téli bérlet első előadásán, november 9-én Zarándy Ákos Rákóczi-concerto tárogatóra és zenekarra című művének ősbemutatója is hallható lesz a Pesti Vigadóban. A Zuglói Filharmónia további állandó sorozata a Stephanus-bérlet a Müpában és a Gaudeamus-bérlet a Zeneakadémián. Solymosi Tari Emőke zenetörténész, a Zuglói Filharmónia komplex művészeti sorozatainak szerkesztő-műsorvezetője kiemelte: a Pastorale családi sorozat 2020 áprilisában a 250. előadásához érkezik. A program 22 éve indult el, az MMA-nak köszönhetően 2016-tól a Pesti Vigadó dísztermében zajlanak az előadások, 2017-től pedig az M5 minden programot rögzít. A sorozat idén is négy dupla előadásból áll.

2019年9月27日

Végső búcsút vettek Kocsár Miklóstól

Családja, tisztelői, barátai és pályatársai végső búcsút vettek Kocsár Miklós Kossuth-díjas zeneszerzőtől, néhai nemzet művészétől, az MMA néhai tagjától a budapesti Farkasréti temetőben. Kocsár Miklós zseni volt, igazi ember, gondos apa, vérbeli alkotó és hazafi – hangsúlyozta a búcsúztatón elhangzott beszédében prof. em. Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia tiszteletbeli elnöke. A temetésen a nyíregyházi Pro Musica Leánykar és a Cantemus Vegyeskar előadásában Kocsár Miklós kórusművei – köztük a Requiem aeternam – is megszólaltak Szabó Dénes karnagy, illetve Szabó Soma vezényletével. A temetést református szertartás szerint Balog Zoltán lelkész vezette.

2019年9月24日

Életet az énekbe

Tudományos konferencia Bárdos Lajos tiszteletére

 
Bárdos Lajos, a XX. század jelentős zeneszerzője, a zeneelmélet és a zenetudomány meghatározó személyisége 120 évvel ezelőtt született. Az évforduló alkalmából a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete tudományos konferenciát rendezett szeptember 18-án a Pesti Vigadóban. Bárdos Lajost, aki számos zenei szakterület mestere volt, szível-lélekkel dolgozó, másokat is magával ragadó karizmatikus tanárként ismerték. Az ülésszak kitűzött célja volt megidézni azt a szellemiséget, amely a sokoldalú, alkotó művészt jellemezte, hiszen megalapozott, több oldalról is alátámasztott okfejtései még mindig nincsenek maradéktalanul a diákok és a tanárok előtt.

2019年9月23日

Meghalt Daróci Bárdos Tamás zeneszerző

Életének 88. évében 2019. augusztus 27-én elhunyt Daróci Bárdos Tamás Erkel-díjas zeneszerző, zenepedagógus, aki a Magyar Művészeti Akadémia Zeneművészeti Tagozat zenepedagógiai díjazottja volt 2017-ben. Egész életét meghatározó egyéniség édesapja: Bárdos Lajos, a hazai kóruskultúra egyik vezéralakja. A magyar népdal iránti szeretete, elkötelezettsége is ebből a családi szellemi örökségből való. Sziporkázóan lelkes, szellemes egyénisége is közrejátszott abban, hogy édesapja nyomdokain közösséget tudott teremteni a humor és a zene nyelvén. Zeneszerzőként, karnagyként és zenetanárként egyaránt kimagaslót alkotott. Daróci Bárdos Tamás a Bárdos Lajos Társaság társelnöke, a KÓTA tiszteletbeli társelnöke, a Magyar Muzsikus Fórum elnökségi tagja volt.

2019年9月4日

Elhunyt Kocsár Miklós zeneszerző, a nemzet művésze

86. életévében – 2019. augusztus 29-én – elhunyt Kocsár Miklós Kossuth-díjas zeneszerző, a nemzet művésze, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. Kocsár Miklós a 20. századi nagy magyar kórushagyomány örökségének egyik legméltóbb képviselője volt, műveit rendkívüli szuggesztivitással alkotta, zeneköltői munkássága kiemelkedő. Művei között oratóriumokat, kórusműveket, dalokat, különböző hangszerre írt kamaradarabokat, zenekari darabokat, szimfonikus és versenyműveket, valamint pedagógiai műveket egyaránt találunk. Kocsár Miklóst a Magyar Művészeti Akadémia saját halottjának tekinti. Végső búcsúztatása szeptember 20-án (péntek) 14.30-kor lesz a Farkasréti temetőben. » gyászjelentés

2019年8月29日
首先 最後