IPARMŰVÉSZET ÉS TERVEZŐMŰVÉSZET
Mert nem lehet feledni… – Trianon 100 emlékkiállítás
Ötven év múltán
Aranydiplomások tárlata a Vigadóban
Egymással szemközt, egymásra köszönve, de inkább a nagyobbik tér, a több és fiatalabb alkotót felvonultató terem köszön a kisebbikre, a tisztelet okán: a Vigadó Galéria hatodik emeleti kiállítótereiben két iparművészeti és tervezőművészeti tárlat is látható egyazon időben: egymással szemközt. Az inkább fókuszban állók ötven éve kapták kezükbe diplomájukat az Iparművészeti Főiskolán, hogy ki-ki tehetsége és szerencséje nyomán boldoguljon. A hajdani pályatársak szerteágazó életútja a képzőművészet, az iparművészet és az építőművészet számos műfajában és szakterületén teljesedett ki, az MMA tagozati kiállítása 16 művész alkotómunkásságát vázolja.

Szunyoghy András: Ceruzarajz
Az MMA megbízásából, az MMA Kiadó Nonprofit Kft. műhelyéből került ki Szunyoghy András „Ceruzarajz" című munkája, újabb alkotással gazdagítva a szerző oktatókönyveinek sorát. Szunyoghy András akadémikus, Barcsay- és Mednyánszky-díjas grafikus és festőművész, jelentős képzőművészeti tevékenysége mellett kiemelkedő szerepet tudhat magáénak a rajz- és művészetoktatásban. Könyvei tanároknak, grafikushallgatóknak, orvosoknak, állatorvosoknak és laikusoknak írt és rajzolt alkotások, amit számtalan nyelvre lefordítottak. Legismertebb munkái az ember- és állatanatómiához kapcsolódnak. A „Ceruzarajz" című könyv – találóan – a „Minden, amit a ceruza használatáról tudni kell" alcímet viseli. A szerző el- és bevezeti az olvasót a ceruzahasználat rejtelmeibe.
Mesterek és művek
A Mestermunkák című tárlat alkotói valamelyest, vagy többségükben fiatalabbak, mint a szemközti kiállítótér aranydiplomás alkotói. Fiatalabbak, ennek ellenére okkal tartanak igényt a mester rangra, s alkotásaik többnyire igazolják is elvárásukat, hiszen feltehetően munkáik legjobbjai közül válogattak. A Magyar Művészeti Akadémia Iparművészeti és Tervezőművészeti Tagozata által életre hívott tárlat csaknem 80 alkotó 120 alkotását vonultatja fel, természetesen vegyesen, egymást váltogatva jelennek meg az inkább iparművészeti és – nemritkán a képzőművészet körébe hajló, oda kívánkozó – tervezőművészeti alkotások.

Gyémánt László, Schrammel Imre, Bertalan Tivadar – három művész Újpestről
A tavaly szeptemberben nyílt UP Újpesti Rendezvénytér figyelemre méltó gesztussal, három kimagasló alkotó művészetének bemutatásával avatta fel az intézmény Topáz termét. Gyémánt László festőművész, az MMA köztestületi tagja, Schrammel Imre keramikus, és Bertalan Tivadar látványtervező, az MMA rendes tagjai munkásságának válogatott ékköveiből megrendezett kiállítás május 7-i nyitóestje egy rendkívül szép iniciálét rajzolt a rendezvényközpont egyre tartalmasabbá váló, kulturális programokban bővelkedő könyvének első lapjára. A tárlat megnyitóbeszédét Wintermantel Zsolt, Újpest polgármestere tartotta, emberközeli, értő ismertetéssel a tárlat kurátora, a szintén újpesti illetőségű Szunyoghy András festő- és grafikusművész, az MMA rendes tagja szolgált.

Vizuális művészet felsőfokon
„Bauhaus 100" plakátkiállítás
Válogatás a XXI. Tervezőgrafikai Biennálé alkotásaiból
A grafikus design történelmi hagyományai előtt tisztelegve 250 műalkotás válaszolt a hívószóra azzal a "kettő az egyben" kiállítással, amely 2019. április 9-én nyílt a Pesti Vigadóban. A kiállítás keretében a centenáriumát ünneplő Bauhaus műhelymozgalmat a plakát műfajban idézték meg. Ez előbbi kiállítás alkotásai az MMA felkérésére születtek, az alagsori térben bemutatott művek a „XXI. Országos Tervezőgrafikai Biennálé" legjelentősebb alkotásai közül kerültek ki. A szervező a Magyar Művészeti Akadémia Iparművészeti és Tervezőművészeti Tagozata és a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének Tervezőgrafika Szakosztálya. A helyszín ismerős, hiszen két évvel ezelőtt is a Pesti Vigadó, a Magyar Művészeti Akadémia székháza fogadta a hazai tervezőgrafika krémjét felmutató tárlatot.