A Művészetek Főutcája megszületésének körülményeit és a várható programokat sajtótájékoztató keretében mutatta be Cseke Péter, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház Kossuth-és Jászai Mari-díjasigazgatója, akadémikus, a fesztivál ötletgazdája és Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét Megyei Jogú Város polgármestere. Fotó forrása: alfoldiregiomagazin.hu

Művészetek Főutcája

Kecskemét legújabb művészeti fesztiválja az MMA támogatásával
 
Kétnapos összművészeti fesztivált rendeznek a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával egy rendhagyó kecskeméti helyszínen, a Rákóczi úton, szeptember második hétvégéjén. A Művészetek Főutcája megszületésének körülményeit és a várható programokat sajtótájékoztató keretében mutatta be Cseke Péter, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház Kossuth- és Jászai Mari-díjas igazgatója, akadémikus, a fesztivál ötletgazdája és Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét Megyei Jogú Város polgármestere.
Cseke Péter bevezetőjében elmondta: a Művészetek Főutcája Kecskemét legújabb művészeti fesztiválja, egy igazi ősbemutató. A cél nem kisebb, mint egy kötetlen, jó hangulatú utcai fesztivál keretében bemutatni a Magyar Művészeti Akadémia mind a kilenc tagozatának művészeti sokszínűségét és azt, hogy a kecskeméti régió művészei és fiatal tehetségei milyen sokféleképpen kapcsolódnak ehhez.

Cseke Péter beszélt a Magyar Művészeti Akadémia Kecskeméti Regionális Munkacsoportja kulturális programokat támogató tevékenységéről is. A jelenleg 30 akadémikust és 19 nem akadémikus köztestületi tagot tömörítő Munkacsoport tagjai összefogásának eredménye a fesztivál színes programja, amit a szervezők kiegészítettek kecskeméti intézmények és művészek felkérésével, illetve helyi fiatalok bevonásával.
Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét város polgármestere köszöntőjében kiemelte: nagy jelentősége van az ilyen jellegű kezdeményezéseknek a város életében.

A Rákóczi út fejlesztése első fontos pontja volt Kecskemét fejlesztési tervének tizenöt éve. Mára élettel teli főutcává vált és számos minőségi szórakozást kínáló hely található az utcában. „Ezzel a fesztivállal még magasabb szintre emelhető a Rákóczi úti fejlesztések sora. Az ottani vállalkozások számára új inspirációt jelent egy ilyen esemény megrendezése. A kecskeméti és a régióból származó művészek tudnak tartalmat adni e fesztiválnak. Városunk számára megtiszteltetés, hogy az MMA Kecskemét központtal hozta létre egyik regionális munkacsoportját. Ez a program később akár egy nagy nemzetközi fesztvállá is nőhet" – tette hozzá bizakodóan a polgármester.

Cseke Péter ismertette a fesztivál főbb programjait: a fesztiválon három helyszínen, a Tudomány és Művészetek Házában, a Cifrapalotában és a volt Sygma áruház épületében („Kirakat Galéria") rendeznek kiállításokat, amelyeken megjelenik az építőművészet, a film- és fotóművészet, az ipar- és tervezőművészet, a népművészet és a képzőművészet. A tárlatokat a fesztivál idején túl, 2024. szeptember 30-ig, a Cifrapalota esetében pedig még tovább látogathatják az érdeklődők.

Szabadtéri színpad épül a Kelemen László Kamaraszínház előtti téren, ahol szeptember 14-én ünnepélyes megnyitóval a Kecskeméti Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola, Gimnázium, Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola diákjainak műsorával indul a hivatalos program. Aznap 19:30-tól a Kecskeméti Nemzeti Színház tavaly bemutatott, nagy sikerű Felhangolva című produkciója lesz látható, ezúttal rendhagyó módon szabadtéren.
Vasárnap a Művészetek Főutcája színpadán délelőtt a Ciróka Bábszínház Az aranyszőrű bárány című előadásával indul a nap a kisebbeknek, majd Csík János és a Mezzo koncertje következik. Kora délután a kecskeméti művészifjúságé lesz a színpad, könnyűzenei koncert és a Nemzeti Dobogó drámaműhely tagjainak produkciója a kínálat. Táncbemutatót tart 15 órától az L-Dance Group, majd irodalomszínházzal várja az érdeklődőket Tóth Péter Lóránt versvándor. 18 órától Szerényi Béla zenekara, a Bokros trió ad világzenei koncertet Savanya István és Várkonyi Eszter közreműködésével. A szabadtéri színpad programját a Kecskeméti Kurázsi Táncműhely zárja, ünnepi műsorral és táncházzal.

 A Kelemen László Kamaraszínházban szombaton és vasárnap is filmvetítések várják a közönséget. A fesztivál részeként tartják Kecskeméten a 30 éves a Dunatáj Alapítvány című országos vetítéssorozat kecskeméti állomását: mindkét nap kiváló dokumentum- és természetfilmeket tekinthetnek meg az érdeklődők kötetlenül és ingyenesen.
Vasárnap délután az irodalom kerül fókuszba: Pintér Lajos verseiből Danyi Judit és Hegedűs Zoltán, a Kecskeméti Nemzeti Színház színművészei olvasnak fel. Piros Ildikó színművész, akadémikus a fiával, az író Huszti Gergellyel érkezik egy felolvasódélutánra a színpadra, továbbá Sáfár Mónika és lánya, Monos M. Franciska vidám délutánra várja a közönséget zenével és versekkel. Lezsák Sándor verseiből Körtvélyessy Zsolt színművész tart felolvasást. Az olvasás kedvelői szombaton és vasárnap könyvbemutatókon és könyvvásáron találkozhatnak az MMA Kiadó kiadványaival.

A klasszikus helyszíneken túl vendéglátóhelyeken, valamint az árnyas fákkal szegélyezett sétányon is tartanak programok az utcában. Vasárnap délután különleges lehetőség nyílik találkozni a Kecskeméti Nemzeti Színház művészeivel a Színészek a padon című program keretében, ahol a közönség által a helyszínen megnevezett költemények fognak előadásukban elhangozni. Ugyanitt meglepetéskoncertek is várhatók.

Vasárnap, a Cifrapalotában művészetpedagógiai foglalkozással várják a kisebbeket és a nagyobbakat, miközben a szabadtéri színpad előtti téren kézműves foglalkozásokat tart a Duna-Tisza közi Népművészeti Egyesület.
A fesztivál záró műsorát a Kecskeméti Kurázsi Táncműhely adja közös élményre csábító táncházzal.
 
A programokról részletes leírás a fesztivál műsorfüzetében és a közösségi médiában található.
A fesztivál idejére szombat késő délutántól vasárnap estig lezárják a Rákóczi út városból kivezető oldalát, valamint kérik a lakók és az autóval érkezők fokozott türelmét a parkolással kapcsolatban. A színpad építése miatt péntektől lezárják a Kelemen László Kamaraszínház előtti parkolót is.

A fesztivál programjai ingyenesek.

A fesztivál a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával, az MMA Kecskeméti Regionális Munkacsoportja, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház, az Aranyhomok Kistérségfejlesztési Egyesület és Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata közös szervezésében valósul meg.
2024年9月6日  |  kecskemét cseke péter művészetek főutcája