Sikeres volt a Művészetek Főutcája

Összművészeti fesztivált rendeztek Kecskeméten

Művészetek Főutcája címmel első alkalommal szervezett két napos összművészeti fesztivált a Magyar Művészeti Akadémia Kecskeméti Regionális Munkacsoportja.  A nagyszabású rendezvény csaknem hatvan programot kínált a kultúra kedvelőinek.  A fesztivál a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával, az MMA Kecskeméti Regionális Munkacsoportja, a Kecskeméti Nemzeti Színház, az Aranyhomok Kistérségfejlesztési Egyesület és Kecskemét város közös szervezésében valósult meg. A rendezvényre Turi Attila, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke is ellátogatott.
Ünnepélyes megnyitóval, a Kecskeméti Kodály Zoltán Ének-Zenei Általános Iskola diákjainak műsorával kezdődött a Művészetek Főutcája elnevezésű, rendhagyó összművészeti fesztivál 2024. szeptember 14-én a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színházban.
A fesztivált hivatalosan Cseke Péter Kossuth- és Jászai Mari díjas színházigazgató, a Magyar Művészeti Akadémia Kecskeméti Regionális Munkacsoportjának elnöke, a fesztivál ötletgazdája nyitotta meg. Beszédében hangsúlyozta: a fesztivál célja, hogy bemutassák a Magyar Művészeti Akadémia intézménycsaládjának sokszínűségét. Mint mondta, példaértékű összefogás övezte a fesztivált: Kecskemét város vezetése, intézmények, művészek és szervezők fogtak össze a program létrejöttének érdekében.
Cseke Péter kiemelte: a művészet legmélyebb értelme a kapcsolódás, a kapcsolat építése és fenntartása az alkotó és az azt befogadó között. Ehhez járulnak hozzá a találkozások és ezeket a találkozásokat kell katalizálnia egy olyan eseménynek, mint most jelenleg a Művészetek Főutcája.

Cseke Péter, kecskeméti regionális elnök 

A fesztivál ideje alatt valóban rengeteg lehetőség nyílt a találkozásokra a számos programnak köszönhetően. A művészek jobbnál jobb előadásokkal, könyvbemutatóval, kiállításokkal és zenei csemegékkel ajándékozták meg a résztvevőket. Az eseményeket többek között a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színházban, a Cifrapalotában, a Tudomány és Művészetek Házában, a „Kirakat Galériában", valamint a Kelemen László Kamaraszínházban tartották. Az esős időjárás miatt a szabadtérre tervezett programokat is zárt térben szervezték meg, ez azonban mit sem vont le a rendezvény értékéből.

Színházi előadások és zenei programok színesítették a hétvégét

Nagy sikert aratott Eszenyi Enikő és Járai Máté előadása, melyet látva a közönség ízelítőt kaphatott a decemberben bemutatandó Élet rapszódia című műsorból.
A Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház Felhangolva című koncertszínházát is megtekinthette a nagyérdemű. 
A Ciróka Bábszínház előadásának leginkább a családosok örültek, Csík János és a Mezzo koncertjét azonban korosztálytól függetlenül mindenki élvezte.
 
Számos látogatót vonzottak a kiállítások

A Tudomány és Művészetek Háza több kiállításnak is otthont biztosított. A tárlatok még 2024. szeptember 30-ig látogathatók az intézmény nyitvatartási idejében. Így azoknak, akiknek nem volt alkalmuk megtekinteni például Baumhorh Lipót terveit a Szegedi Zsinagógához, vagy Sütő Erika porcelán- és ékszertervező, valamint Kontor Enikő keramikusművész alkotásait, bátran megtehetik a hónap végéig. A helyszínen különleges lobogókat is meg tudtak nézni a látogatók, melyeket ugyancsak szeptember 30-ig lehet még megcsodálni. A selyemnemez zászlókat magyarországi, erdélyi, vajdasági, felvidéki és kárpátaljai alkotók készítették.
A 100 fehér zászló című installációt Nagy Mari textilművész, a népművészet mestere, a Magyar Művészeti Akadémia Kecskeméti Regionális Munkacsoportjának tagja álmodta meg. A helyszínen még Apáti-Tóth Sándor fotóművész Atlantisz fotósorozatából is láthatnak egy válogatást az érdeklődők.

100 fehér zászló 

A Cifrapalotában a Művészetek Főutcája és az Ars Sacra Fesztivál alkalmából a Magyar Művészeti Akadémia és a Kecskeméti Katona József Múzeum közös textil- és képzőművészeti kiállítását is megnyitották, melyet 2024. október 30-ig látogathatnak az érdeklődők.  A MAGYAR-LENGYEL SZENTEK – SZENT KINGA 800, SZENT HEDVIG 650 kiállítás kurátorai Kelecsényi Csilla, Ferenczy Noémi-díjas textil- és képzőművész, egyetemi tanár, az MMA rendes tagja és ifj. Gyergyádesz László, művészettörténész.
A tárlaton kiállított tizennyolc alkotás a 800, illetve a 650 éve született két szentet legendákon, életfelfogásukon és részben napjainkra is tanulságul szolgáló életútjukon keresztül mutatja be a látogatóknak. Az alkotások közül tizenhárom újonnan született, míg öt művet a Kortárs Keresztény Ikonográfiai Biennálékhoz kapcsolódó kecskeméti múzeumi gyűjteményből emeltek ki.
A Cifrapalotában a fesztivál ideje alatt múzeumpedagógiai foglalkozásokat is tartottak, melyekre kicsiket és nagyokat is vártak. A Magyar Művészeti Akadémia Kecskeméti Regionális Munkacsoportja képzőművészeti kiállítását a Kecskeméti Képzőművészek Közössége és a Szolnoki Művésztelep művészeinek tárlatát a „Kirakat Galériában" nézhették meg az érdeklődők.


A tárlat megnyitóján Balanyi Károly grafikus- és tűzzománcművész, a Kecskeméti Képzőművészeti Közösség elnöke, a kiállítás rendezője elmondta, hogy a kiállító művészek a teremtett világ szépségeiből táplálkozva egy igazán sokszínű tárlatot hoztak létre, izgalmas szellemi atmoszférát és lélekemelő látványvilágot varázsoltak.
Könyvbemutatót, közönségtalálkozókat, felolvasóeseteket és költői délutánokat is tartottak
A Kelemen László Kamaraszínházban szombaton és vasárnap is filmvetítések várták a közönséget.
A Kulissza Kávézóban bemutatták Varga Zoltán Magyar Animációs rendezőportrék című kötetét, mely az MMA gondozásában jelent meg.
Az érdeklődők megtekinthették többek között Pintér Lajos költői délutánját, vagy részt vehettek Piros Ildikó és fia, Huszti Gergely felolvasódélutánján.
A közönség Sáfár Mónika és lánya Monos M. Franciska „Most te jössz!" című műsorát is láthatta, emellett fellépett Szerényi Béla zenekara, a Bokros trió is Savanya István és Várkonyi Eszter közreműködésével. A vasárnapi programdömpinget a Kecskeméti Kurázsi Táncműhely ünnepi műsora zárta.
 
Varga Katica
Fotó: Walter Péter / MMA
 
2024年9月17日  |  turi attila cseke péter szerényi béla piros ildikó