Molnár Farkas-tárlat nyílik Pécsen

Láthatjuk a fiút, „légijátékszerrel"

Egy ismeretlen festmény bukkant fel a pécsi vásárban, amelyről hamarosan kiderült: a Bauhaus egyik legismertebb magyar képviselője, Molnár Farkas alkotása. Ez a szenzációs azonosítás szolgált alapul a pécsi Janus Pannonius Múzeum (JPM) új időszaki kiállításának megtervezéséhez.
 
 
A Fiú légijátékszerrel – A képzőművész Molnár Farkas (1897–1945) című tárlat a sokoldalú, eddig főként építészként számon tartott művész képzőművészeti munkásságára fókuszál. A JPM Modern Magyar Képtárában 2025. április 25-én nyíló kiállítás különleges vállalkozás: Molnár Farkas eddig jórészt ismeretlen, "lappangó" műveinek gyűjteménye először kerül a nagyközönség elé.
A kurátorok célja, hogy a festészeti és grafikusi szempontból is rendkívül izgalmas életművet úgy mutassák be, hogy az a laikusok és a művészettörténészek számára egyaránt új megvilágításba helyezze a művész kreativitását. 
 
Molnár Farkas 1915-ben Budapesten kezdte meg felsőfokú tanulmányait a Képzőművészeti Főiskolán, de két félév után átiratkozott a Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karára. Az első világháborút követően visszatért szülővárosába, Pécsre, ahol elköteleződött a képzőművészet irányába: csatlakozott a Pécsi Művészkörhöz, rajzolt, festett, grafikusként és publicistaként dolgozott. 1921 tavaszán Itáliába utazott tanulmányútra Stefán Henrikkel és Johan Hugóval, majd hazatérve, ebből szerezve inspirációt festett újabb képeket. Még ugyanebben az évben a weimari Bauhausban kezdett el tanulmányokat folytatni, ahol 1921–1924 között tartózkodott. Itt festőként és építészként iegyaránt alkotott: dolgozott Walter Gropius tervezőirodájában is a szintén pécsi Forbát Alfréddal együtt, valamint részt vett grafikai munkákban. 1925-ben végleg hazatért Magyarországra. Budapesten telepedett le, ahol folytatta építészeti tevékenységét, de festői aktivitása fokozatosan háttérbe szorult.
 
Bár a pécsi kiállítás nem törekszik a teljességre, minden eddiginél több képzőművészeti alkotást vonultat fel az életműből. Kronologikusan tárja fel Molnár Farkas pályájának főbb szakaszait: a pécsi indulást, a Bauhausban eltöltött éveket, valamint a hazatérést követő rövidebb festői korszakot. A címadó grafika, a „Fiú légijátékszerrel", a Bauhaus szellemiségét és Molnár gyermekkori élményeit idézi. 

A kiállítás a Molnár-életmű eddigi legátfogóbb képzőművészeti bemutatása. A tárlatot Várkonyi György és Szakács Vanda Kíra rendezte. A kiállított művek közgyűjteményekből, magángyűjtőktől, valamint a művész családjától származnak.
 
A megnyitóra április 25-én, pénteken 17 órakor kerül sor, ahol Dr. Ferkai András építész, építészettörténész mond köszöntőt. A tárlat 2025. szeptember 21-ig lesz látogatható, a múzeum nyitvatartása szerint keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között.
 
A tárlat a Magyar Művészeti Akadémia és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósul meg.

Szöveg: Mohay Réka

Fotó: Janus Pannonium Múzeum
2025. április 23.  |  molnár farkas pécs tárlat