„Ezt a kincset meg kell ismerni, meg kell menteni és tovább kell adni"
2024. október 9-én a Pesti Vigadó Makovecz-termében telt házas konferencián idézték fel Szűcs Endre alakját. Az esemény azonban, túlmutatva az életművön, szélesebbre tárta a megemlékezés kapuit: szó esett olyan kapcsolódási pontokról, társművészeti elgondolásokról, melyek a pályatársak és a tanítványok munkáiban jelentek és jelennek meg mind a mai napig.
A zenében az a csoda, hogy egyáltalán nem érinti a talajt
…az építészet meg folyamatosan érinti
Vallja Zoboki Gábor, Kossuth- és Ybl-díjas építész. Az Enyhe katarzis című műsorban azt mondta: „Az én pályám szerencsésen alakult, sok kulturális épülettel kerültem kapcsolatba a MÜPA után. Olyan építész, aki kétezer fő befogadóképességű hangversenytermet tervezett Európában, és él – ez egy nagyon kicsi klub."
Építészeti Oscar-díjat kapott a Néprajzi Múzeum
A világ legjobb középületének választották a Liget Budapest Projekt keretében megvalósult Néprajzi Múzeumot május 30-án, Szingapúrban – jelentette be Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója az elismerés átvételét követően. Az épületet Ferencz Marcel, az MMA rendes tagja tervezte.
Átadták az építészeti OSSKÁR-díjat
Sáros László György sárospataki rekonstrukciója különdíjas lett
Széleskörű érdeklődés mellett adták át idén is az építészeti OSSKÁR-díjat 2024. május 27-én délután a Pesti Vigadóban. Az Osskó Judit és néhai férje, Tokár György által megálmodott (innen a név: OSS-KÁR) elismerésre idén több mint harminc pályaművet adtak be. Az MMA székházában tartott díjátadón hat, 2019. január 1. után megvalósult építészeti terv alkotói vehettek át elismerést.
Kós Károly műhelyében
Kós-életművet bemutató kiállítás nyílt
2024. május 24-től tekinthető meg a Magyar Művészeti Akadémia intézménye, a Műcsarnok Kós Károly életművét bemutató tárlata. Kós meghatározta a kalotaszegi és az erdélyi kultúrtáj fogalmát, és ennek szolgálatába állította tehetségét és tudását. A falusi és kisvárosi emberek, valamint a református egyház megrendelésére számos épületet tervezett, munkássága több generáció életére gyakorolt hatást. Bár kimaradt a hangos sikereket hozó építészeti élet főáramlataiból, életműve mégis rendkívül következetes és máig példaértékű.
Egy fenntartható világ követei
Csete György és Csete Ildikó életművéből nyílt tárlat a Műcsarnokban
A Magyar Művészeti Akadémia intézménye, a Műcsarnok legújabb kiállítása Csete György (1937–2016), a magyar organikus építészet egyik alapító atyja, és felesége, Csete Ildikó (1940–2018) textilművész-képzőművész munkásságát mutatja be, együtt a Csete György vezette, 1970–1976 között működő és később Pécs Csoport néven ismertté vált építész társaság, a Pécsi Ifjúsági Iroda 1970-es évekbeli műveivel. A csoport tagjai Blazsek Gyöngyvér†, Csete György†, Deák László, F. Kovács Attila, Jankovics Tibor, Kistelegdi István†, Nyáry József† és Oltai Péter voltak. Csete állandó statikus mérnöki társa Dulánszky Jenő† volt.