Művészetelmélet
Filmes anyaggal bővült az MMA-lexikon
Zelnik József: Az idegen megváltása – könyvbemutató
Megjelent Zelnik József: „Az idegen megváltása" című legújabb könyve, ami egy trilógia második része a „Prométheusz udvartartása", és az előkészületben lévő „A teremtés tatarozása" című köteteinek sorában. A különböző tudományok határterületeit – filozófia, esztétika, kulturantropológia, művelődéstörténet – bebarangoló szellemi vállalkozás a világösszefüggéseket egy tézis mentén közös metszéspontba állító páratlan alkotás. Az etnográfus, író, az MMA rendes tagja ezúttal a gnoszticizmust tette olvasmányos útkereső esszéi kutatásának témájává. Kötetének bemutatóját 2019. október 29-én tartották a Pesti Vigadóban. Beszélgetőpartnerei Farkas Ádám szobrászművész, az MMA rendes, elnökségi tagja, Kulin Ferenc, a Magyar Művészet főszerkesztője, és a beszélgetés vezetője, Falusi Márton, az MMA MMKI tudományos munkatársa voltak. A vendégeket Pécsi Györgyi irodalomtörténész, az MMA levelező tagja köszöntötte.

Sipos János díszdoktor lett Ankarában
2019. október 23-án az Ankarai Egyetem rektora ünnepélyes keretek között díszdoktorrá avatott négy magyar tudóst. A Magyar Művészeti Akadémia levelező tagja, dr. Sipos János a török és a magyar népzene vizsgálata terén végzett etnomuzikológiai munkásságáért részesült elismerésben. A ceremónia a török tudományos élet számos kiemelkedő képviselőjét tartalmazó száz fős hallgatóság előtt zajlott az Ankarai Egyetem szenátusi termében. A rektor szívélyes szavakkal méltatta a magyar kutatók kiemelkedő tudományos tevékenységét, mely jelentősen hozzájárult a magyar–török tudományos kapcsolatok elmélyítéséhez.
Párbeszéd a művészetkritikáról
A Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti Tagozata „Párbeszéd a művészetkritikáról" címmel kétnapos konferenciát rendezett 2019. október 21–22-én. Az MMA Irodaházában, majd a Pesti Vigadóban összehívott összművészeti konferencián a képzőművészet, iparművészet, fotóművészet, építészet, filmművészet, színház, zeneművészet és irodalom avatott művelői vállalkoztak arra, hogy tapasztalataik összevetésével a kritikusok mellett az alkotókat is bevonva elmondják véleményüket a rendszerváltozás utáni műkritika aktuális helyzetéről. Az esemény életre hívói Tóth Klára filmkritikus, az MMA levelező tagja, a konferencia szakmai felelőse, és dr. Solymosi-Tari Emőke zenetörténész, az MMA rendes tagja, a Művészetelméleti Tagozat vezetője voltak.

Török–magyar művészeti és tudományos nap – és egy török–magyar koncert
A Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti Tagozata török–magyar művészeti és tudományos napot szervez az MMA székházába, a Pesti Vigadóba, ahol 2019. november 12-én (kedden) előadásokkal és zenei műsorral mutatják be a két kultúra közötti kapcsolódási pontokat, a népzenénkben megtalálható keleti hatásokat. A konferencia főszervezője Sipos János, az MMA levelező tagja, az esti zárókoncert a Gül Baba Örökségvédő Alapítvány együttműkődésével valósul meg.

Életet az énekbe
Tudományos konferencia Bárdos Lajos tiszteletére
Bárdos Lajos, a XX. század jelentős zeneszerzője, a zeneelmélet és a zenetudomány meghatározó személyisége 120 évvel ezelőtt született. Az évforduló alkalmából a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete tudományos konferenciát rendezett szeptember 18-án a Pesti Vigadóban. Bárdos Lajost, aki számos zenei szakterület mestere volt, szível-lélekkel dolgozó, másokat is magával ragadó karizmatikus tanárként ismerték. Az ülésszak kitűzött célja volt megidézni azt a szellemiséget, amely a sokoldalú, alkotó művészt jellemezte, hiszen megalapozott, több oldalról is alátámasztott okfejtései még mindig nincsenek maradéktalanul a diákok és a tanárok előtt.