Képzőművészet
LXXX – Csíkszentmihályi Róbert szobrászművész kiállítása

Az Elfolyó idő a Pesti Vigadóban
A Magyar Művészeti Akadémia Elfolyó idő című képzőművészeti tárlata 2019. július 5-én indult európai körútjára. A 30 éve szabadon emlékévhez kapcsolódó, az 1989-es nyugati határnyitás történelmi eseményét megidéző kiállítás az MMA tagjainak alkotásaiból válogat. Az utazó kiállítássá avanzsált összeállítás, melynek címe az „idők folyamán" már szerepelt Elfolyó idő, Verstrichene Zeit, Tempo che scorre, Le temps qui coule és Flowing Time címen is, 2021-ben, bár csak ideiglenesen, hazatért az Akadémia kiállítótermébe, a Pesti Vigadóba.

Helyzetkép
Visszatekintés Stefanovits Péterrel
Képzőművész és korábban egyetemi oktató, de mestersége gyakorlásának keretein túl a közéleti szerepvállalás sem áll tőle messze. Stefanovits Péter alkotóként számos képzőművészeti műfaj és technika eszközrendszerét gyakran vegyítve hív életre műalkotásokat – nagy szabadsággal. Organizátorként pedig különböző művészeti társaságok tevékenységében, irányításában vállal szerepet – kreatív fegyelemmel. Jelenleg, 2014 óta a Magyar Művészeti Akadémia Képzőművészeti Tagozatának vezetője.

Hatvanhetedik Vásárhelyi Őszi Tárlat
Rendhagyó módon november 22-én nyílt volna meg az idei tárlat, amelyet első alkalommal 1954-ben szerveztek meg, és ami mára Magyarország legjelentősebb kortárs képzőművészeti seregszemléjévé vált. A kiállítást a járványügyi korlátozások feloldása után láthatja majd a közönség a hódmezővásárhelyi Alföldi Galéria földszinti tereiben, a tárlat díjazottait viszont kihirdették. A MANK Hódmezővásárhelyi Művésztelepén alkotó Kotormán Norbert szobrászművész kapja idén a Tornyai-plakettet, a Vásárhelyi Őszi Tárlat fődíját. Hódmezővásárhely és a Magyar Művészeti Akadémia Rudnay Gyula Művészeti Ösztöndíját Kotomán Ábel szobrászművész érdemelte ki. Az MMA Képzőművészeti Tagozatának 750 ezer forintos díját Sulyok Gabriella grafikusművész veheti majd át.

Elhunyt Konok Tamás festőművész, a nemzet művésze
Életének 91. évében elhunyt Konok Tamás Kossuth-díjas festő- és szobrászművész, a lírai nonfiguratív alkotások mestere, a nemzet művésze. Festészetét a geometrikus absztrakció markáns képviselőjeként a látható és a láthatatlan jelenségek közötti összefüggések megértésének szentelte. Mint vallotta: „a művészet nem divat vagy stílus kérdése. Egyedüli kritérium a művészi kvalitás minősége, és az egyén egyedi ideáinak végsőkig kiművelt következetes útja". Hét évtizedes pályája egy ikonikus festőművésszé emelte. Alkotásai a magyar kortárs művészeké közül külföldön is a legkeresettebbek közé tartoznak.

A képzelet művészete…
„Vannak dolgok, amiket el tudok képzelni és le tudok rajzolni. Vannak, amiket el tudok képzelni, de nem tudok lerajzolni. Vajon le tudok-e rajzolni valami olyat, amit nem tudok elképzelni? Ez az, ami igazán érdekel." – Orosz István immár nemcsak képekkel, hanem szavakkal is értelmezi a körülötte lévő világot. De vajon hogyan készült a Pótszarv? És milyen új animáción dolgozik? A Kossuth-díjas grafikusművészt, a nemzet művészét kérdeztük. (Az interjút Kurucz Éva készítette.)