Színházművészet
Színészlegendák II. Vallomások, visszaemlékezések, elbeszélések 1896–1946
50 éves a Szentendrei Teátrum
Magyarország egyik legrégebben működő és talán legszínesebb szakmai hagyományokkal rendelkező szabadtéri színháza, a Szentendrei Teátrum 50 éves. A színház vezetése – felismerve ezt a kulturális értéket – három éve a színház történetének átfogó színháztörténet-vizsgálatát és elemzését, emellett a szabadtéri nyári játékok historiográfiai vizsgálatának megalapozását tűzte zászlajára. Ezt a jubilemi évre előkészítendő már tavaly elindult a Szentendrei Teátrum elmúlt fél évszázadát feldolgozó színháztörténeti kutatás eddigi eredményeit bemutató aloldala, a TEÁTRUM50. A Magyar Művészeti Akadémia aktív szerepet vállal a színházi emlékezet megőrzésében, ezért támogatólag állt e kutatás mellé is. 2019. augusztus 30-án estétől a városba látogatók utcatárlaton is megismerhetik a színház helyi történetét. A TEÁTRUM50 utcatárlat – a Szentendre Éjjel-nappal Nyitva Fesztivál programjaként, a művelődési ház melletti, hangulatos Futó utcában – érdekességeket villant föl az MMA által is támogatott TEÁTRUM50 kutatási projekt eredményeiből.

Párbeszéd a magyar színház jövőjéről
A Kaszás Attila-díj átadása
Augusztus 30-án hatodik alkalommal rendezik meg az elmúlt években már kiemelt figyelemre számot tartó Párbeszéd a magyar színház jövőjéről elnevezésű konferenciát, amely 2014-ben az MMA Színházművészeti Tagozat kezdeményezésére indult. A konferenciát a Magyar Művészeti Akadémia a Pesti Magyar Színházzal közösen szervezi, ezt követően tartják az Országos Színházi Évadnyitót, ahol átadják a Kaszás Attila-díjat is, melynek jelöltjeire augusztus 25-éig lehet szavazni!

MMA-nap a győri táncfesztiválon
2019-ben már tizenötödik alkalommal rendezte meg a Győri Balett a magyar hivatásos táncegyüttesek legnagyobb országos seregszemléjét: a Magyar Táncfesztivált. Magyarország professzionális társulatai a Győri Nemzeti Színház Nagyszínpadán, az alternatív, kísérletező előadások pedig a stúdiószínpadként szolgáló Kisfaludy teremben mutatkozhattak meg. A Magyar Művészeti Akadémia az idei évben is támogatója volt az egyhetes rendezvénynek, ahol az immár hagyományosan megrendezésre kerülő MMA-nap keretében a szépszámú érdeklődő szakmai programokon vehetett részt.
Hősök tere – Időszaki kiállítás emlékezik a színészlegendákra
A 100 éve született két színészlegendára, Bessenyei Ferencre és Gábor Miklósra emlékező tárlat nyílt 2019. június 15-én Budapesten, a Bajor Gizi Színészmúzeumban. A Petőfi Irodalmi Múzeum – Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet kiállítóhelyén filmrészletek, plakátok, fotók, kosztümök segítenek megidézni az egykori színészlegendákat, akik mindketten a magyar színpad legújabb kori történetének megkerülhetetlen alakjai. A kiállítás létrejöttét Budapest Főváros Önkormányzata mellett a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

Bemutatták a Kaszás Attila-díj jelöltjeit
A Kaszás Attila-díjat 2008-ban a Magyar Kultúra Napja alkalmából alapította a Mozaik Művészegyesület és Budapest Fővaros XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzata, amellyel a magyar ajkú színművészek szakmai és emberi elismerésén túl Kaszás Attila szellemi hagyatékának ápolását is célul tűzték ki. A fiatalon elhunyt színész mindig komoly szerepet vállalt azon társulatok közösséggé formálásában, ahol dolgozott, ezért a Kaszás Attila-díjat azon színművészek kaphatják, akik az átadást megelőző évadban kiemelkedő művészi teljesítményük mellett jelentős közösségépítő szerepet is betöltöttek társulatukban. A Magyar Művészeti Akadémia 2013-tól támogatja az eseményt, 2019-ben bruttó 2 millió forinttal járul hozzá az MMA a díj sikeres lebonyolításához, kommunikációs kampányához, valamint az ünnepélyes eredményhirdetéshez kapcsolódó költségekhez.