Ők tudják, mi a szerelem!

Tévéfilm készül Hubay Miklós színművéből

A Nemzeti Színházban régóta nagy sikerrel játsszák Hubay Miklós darabját, de az előadás most új mérföldkőhöz érkezett: tévéfilm készül belőle, melynek főszereplői Udvaros Dorottya és Blaskó Péter. Ebből az alkalomból Koronczay Lilla készített beszélgetést a főszereplőkkel a Nők Lapja számára, valamint a díszlettervező Tordai Hajnallal, és a rendezővel, Rátóti Zoltánnal. Az alábbiakban az interjúsorozatból akadémikusaink válaszait emeltük ki.
Petek, 8 marec 2024

Elment Törőcsik Mari, a nemzet művésze

Ma hajnalban, hosszú betegség után, életének 86. évében elhunyt Törőcsik Mari, a Nemzet Színésze és a Nemzet Művésze címmel kitüntetett Kossuth-nagydíjas, MMA-nagydíjas, kétszeres Jászai Mari- és Balázs Béla-díjas színművésznő, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja. Törőcsik Mari számtalan színpadi és filmes szerep alakítója, aki 2014-ben a magyar és egyetemes drámairodalom nagy szerepeinek emlékezetes és kiemelkedő megformálásáért, a filmművészetben is felejthetetlen alakításaiért, nemzetközi elismeréseket is méltán kiváltó művészi életútjáért az elsők között lett a nemzet művésze. Törőcsik Marit a Nemzeti Színház saját halottjának tekinti. A színművészre Vidnyánszky Attila akadémikus nekrológjával emlékezünk.

Petek, 16 april 2021

„Mindent szeretek, amit csináltam, hisz azt csinálhattam, amire talentumot kaptam"

Interjú a születésnapos Császár Angelával

„Kezembe kerül néha egy-egy fotó és mosolyogva teszem félre: szép volt, jó volt, de már történelem" – emlékszik vissza kivételesen gazdag és sikeres pályájára Császár Angela. A Jászai Mari-díjas színművész, érdemes és kiváló művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja kedvenc szerepeiről és mindennapjairól is mesélt születésnapja alkalmából. (Kurucz Éva interjúja)

Torek, 16 marec 2021

„Több új előadásunk teljesen készen áll a majdani nyitáskor arra, hogy azonnal játszhassuk!"

Interjú Kubik Annával

„Színházat nem lehet elméletben csinálni!" – véli Kubik Anna. A Kossuth-díjas színművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja a Debreceni Csokonai Színházban több darabot is próbál: a Dürrenmatt klasszikus címszerepéről és a művészet pandémia alatti „lélekmentéséről" is kérdeztük.
(Kurucz Éva interjúja)

Torek, 2 marec 2021

Egy európai Kolozsváron

Rövid idő alatt két könyvet is megjelentetett a Magyar Művészeti Akadémia Harag Györgyről (1925–1985), akire – bár emlékét díjak, történetek, intézmények őrzik – a tavaly indult emlékévvel próbálja újból ráirányítani a közelmúltban megkopott figyelmet a köztestület. Harag György az erdélyi és a magyar színháztörténet kimagasló alakja. A zsidó származású színházrendező, színész túlélte az 1944-es deportálást, majd korának egyik leghíresebb, legtöbbet emlegetett rendezőjévé vált. A haláltábor poklát is megjárt rendezőóriás szenvedélyes gondolkodó is volt. A háromnyelvű (magyar–román­–angol), fekete-fehér fotókkal gazdagon illusztrált album életének-munkásságának legfontosabb állomásait mutatja be, míg a szöveggyűjtemény interjúk, naplórészletek, személyes visszaemlékezések segítségével enged bepillantást ennek a hatalmas életműnek a kulisszatitkaiba.

Četrtek, 25 februar 2021

„Szív nélkül játszani nem érdemes"

Beszélgetés Oberfrank Pállal
 
„A szeretet és a bizalom légkörében a szív és lélek is bátrabban rezzen meg" – vallja Oberfrank Pál, Jászai Mari-díjas színművész, érdemes művész, az MMA rendes tagja. A Veszprémi Petőfi Színház igazgatója arról is mesélt, hogy hogyan lehet a közönséget, a színházi közösséget összetartani egy világjárvány idején, és hogy milyen kapaszkodót nyújt a művészet, néha rendhagyó tartalommal és módon a hétköznapokhoz. (Kurucz Éva interjúja.)

Petek, 12 februar 2021
Prvi Zadnji