Színházművészet
Színészlegendák II. Vallomások, visszaemlékezések, elbeszélések 1896–1946

Béres Ilona színművész 80 éves
Ma nyolcvanéves Béres Ilona Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes és kiváló művész, a nemzet művésze, a Nemzeti Színház örökös tagja, a Magyar Művészeti Akadémia tagja. Ezt a nyolc évtizedet felsorolhatatlan színpadi szerep, temérdek játékfilm, tévéfilm és szinkron, megannyi legendás színész- és pályatárs jellemzi. A Magyar Művészeti Akadémia portréfilmsorozatában június 5-én látható újra a róla készült epizód, a jövő heti könyvhétre pedig az MMA Kiadónál megjelenik a pályafutását Ablonczy László szerkesztésében feldolgozó album. Rövid portréja következik.

Alapanyaga a színész
Interjú Jánoskúti Mártával
„Szünet nélküli tanulási folyamat volt, amíg eljutottam odáig, hogy életem nagyobb hányadában már nem tudtam úgy feladatot végigcsinálni, hogy ne szeretettel közelítettem volna meg… Én alapvetően elégedett ember vagyok… Ahogy most visszatekintek az életemre, nem hiszem, hogy nagyon másképp tudnék csinálni valamit." Jánoskúti Márta a nemzet művésze, Kossuth- és Jászai Mari-díjas jelmeztervező, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. Áprilisban ünnepelte 80. születésnapját, ez évforduló kapcsán beszélgettünk vele.

Elhunyt Haumann Péter színművész
Nyolcvanegy éves korában, május 28-án elhunyt Haumann Péter Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, a nemzet színésze. Haumann Péter összehasonlíthatatlan egyénisége volt a magyar színház- és filmművészetnek. Egyedülállóan sokoldalú művészként sajátos humorral megformált vígjátéki alakjai mellett drámai erejű alakításaival is emlékezetes sikereket aratott. Haumann Pétert a Magyar Művészeti Akadémia saját halottjának tekinti.
„Tűz van, babám!"
A díszlet- és jelmezgyártás jövője
„Tűz van, babám!" A díszlet- és jelmezgyártás jövője címmel rendezte meg konferenciáját május 25-én a Pesti Vigadóban a Magyar Művészeti Akadémia Színházművészeti Tagozata. A kultúra, ezen belül a színház- és filmművészet minden idők eddigi legnagyobb támogatását kapja, mégis fontos figyelmet fordítani a színházi szakemberek képzésére, hiszen a tudás az alapja mindennek.
Kidolgozható-e a drámaírói életpályamodell?
Kortársak a fiókban címmel konferenciát tartott a kortárs magyar drámáról a Magyar Művészeti Akadémia Színházművészeti Tagozata május 23-án a Pesti Vigadóban. Az alapötletet az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet azon adata adta, amely szerint 10 év alatt Magyarországon 38 kőszínház nagyszínpadán mindössze 39 ősbemutatót tartottak kortárs magyar drámaíró művéből. A szám pedig a szervezők szerint nem áll egyensúlyban a számos tehetséges magyar drámaíró munkáinak számával. Ennek feloldása lehet a konferencián elhangzottak alapján a színházak és drámaírók szorosabb kapcsolata, akár a háziszerzőség elvén, illetve a tehetséges kortárs drámaírók mentorálása, a drámaírói életpályamodell kidolgozása.