Film- és Fotóművészet
Jelenczki István filmje Trianonról

Nagy siker minden felújított magyar film
A Magyar Művészeti Akadémia és a Nemzeti Filmintézet közös munkával eddig több mint harminc filmet újított fel. Az alkotások közül Fábri Zoltán Utószezon című filmjének felújított változatát tűzi műsorára idén a szeptember 2-án kezdődő 77. Velencei Nemzetközi Filmfesztivál restaurált alkotásokat bemutató szekciója, a Venice Classics programja, és bekerült a cannes-i Filmfesztivál válogatásába Sára Sándor filmrendező, operatőr, néhai nemzet művésze, a Magyar Művészeti Akadémia néhai tagja Feldobott kő című filmjének felújított változata is. Friss hír az is, hogy néhány napja Szabó István filmjeit adta ki a Nemzeti Filmintézet díszdobozos DVD-kiadványban.

A Feldobott kő Cannes-ban
Újabb magyar filmklasszikus került be a cannes-i filmfesztivál válogatásába. Idén Sára Sándor filmrendező, operatőr, néhai nemzet művésze, a Magyar Művészeti Akadémia néhai tagja, egykori elnökségi tagja Feldobott kő című filmje került be a Cannes Classics programba, melynek digitális felújítását a Magyar Művészeti Akadémia támogatta. Korábban Jancsó Miklós Szegénylegények, Makk Károly Szerelem, Bacsó Péter A tanú című alkotásai mellett szintén szerepelt a Cannes Classics programban Fábri Zoltán Körhinta című műve, melynek felújítását a Magyar Művészeti Akadémia szintén támogatta.

Ismét megrendezik a Kulturális Filmek Fesztiválját
Június 26-ig várják a versenyfilmeket a Kulturális Filmek Fesztiváljára, amelyet 2020. augusztus 27. és 30. között hatodik alkalommal rendeznek meg a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szatmárcsekén. A versenyben azok a rövidfilmek vehetnek részt, amelyek Magyarország és a Kárpát-medence magyarok lakta területein ma is élő helyi magyar kultúra értékeit mutatják be – olvasható a fesztivál versenykiírásában. A fesztivált a Magyar Művészeti Akadémia a kezdetektől támogatja.

A kinematográfus
Bódy Gábor filmművészeti írásai
A huszadik századi filmművészet meghatározó alakja és korunk mindmáig ható gondolkodója volt Bódy Gábor, akinek 2006-ban jelentek meg írásai kötetben – elméleti tanulmányok, tűpontos filmelemzések, filmötletek, szinopszisok, nyomtatásban először napvilágot látott forgatókönyvek – Egybegyűjtött filmművészeti írások 1. címmel (Akadémiai Kiadó). 14 évet kellett várni a következőre. A három kötetre tervezett vállalkozás első részében a film „filozófusát", a filmről gondolkodó alkotót mutatták be – egyebek mellett – filmterveivel, valamint az Amerikai anzix forgatókönyv-változataival együtt. A most megjelent könyvben két filmjéről, a Psychéről és a Kutya éji daláról tudhatunk meg mindent. Az MMA Kiadónál megjelent műben, Gelencsér Gábor szerkesztésében végigkövethetjük a filmek születését, a koncepciótól a megvalósulásig.

Kihirdették a VII. Savaria Filmszemle díjazottait
Rendhagyó módon hirdették ki idén a VII. Savaria Filmfesztivál díjazottait, a koronavírus-járvány miatt elmaradt a versenyfilmek vetítése és az eseménysort lezáró díjátadó ünnepség, helyette a nézők a filmszemle hivatalos Facebook-oldalán, illetve YouTube-csatornáján keresztül kísérhették figyelemmel a virtuális díjátadót felvételről, amelyet a Szombathelyi Városi Televízió hétvégi adásaiban is levetítettek. A szemlét a Szombathelyi Médiaközpont és a Savaria Filmakadémia Egyesület szervezi és a Magyar Művészeti Akadémia a kezdetektől támogatja.