Film- és Fotóművészet
Dárday István filmrendező 80 éves

Holnap kezdődik az Alexandre Trauner Art/Film Fesztivál
2020. október 13. és 18. között rendezik Szolnokon az Alexandre Trauner Art/Film Fesztivált, melynek fó támogatója a Magyar Művészeti Akadémia. A szolnoki fesztiválon több filmet első alkalommal láthat a magyar a közönség. A fesztivál nagyjátékfilmes versenyébe tíz produkció került. A Pál Adrienn c. filmjéért Cannes-ban FIPRESCI-díjjal kitüntetett Kocsis Ágnes legújabb, Éden című alkotásával nyit a fesztivál, Dombrovszky Linda Golden Globe-díjért versenybe szálló Pilátusa is versenyben van és itt mutatják be Magyarországon először a svéd kultrendező, Roy Anderson új moziját, amely a Velencei Nemzetközi Filmfesztivál Ezüst Oroszlán díját nyerte el. Az Alexandre Trauner Art/Film Fesztivál fókuszában a látványtervezők munkássága áll.

A Fehérlófia Amerikában
Jankovics Marcell mesterműve, a 4K felbontásban felújított Fehérlófia a montreali Fantasia Filmfesztiválon volt látható először, majd a tengerentúli mozik is bemutatták volna, de a járványhelyzet miatt online forgalmazásba került, az amerikai kritikusok pedig el vannak ragadtatva tőle. Az amerikai bemutató kapcsán több neves sajtóorgánum – köztük a The New York Times is – foglalkozott az 1981-es, ám most amerikai–magyar koprodukcióban megújult alkotással. A külföldi kritikákból, médiavisszhangokból szemezgettünk.

Szent István-díj-átadó Esztergomban
A felvidéki Méry Gábor fotóművész, a Méry Ratio Kiadó alapítója kapta idén a Szent István-díjat. Az elismerést Varga Mihály pénzügyminiszter és Jankovics Marcell, a nemzet művésze, az MMA tiszteletbeli elnöke adta át szombaton Esztergomban. Az ünnepségen Szent István-díj emlékéremmel ismerték el Balla András esztergomi fotóművész, az MMA rendes tagja több évtizedes művészeti és közéleti munkásságát is. A díjazottat Kucsera Tamás Gergely, a Magyar Művészeti Akadémia főtitkára méltatta; Balla személyesen nem tudott jelen lenni az átadáson, az érmet egy későbbi időpontban veszi majd át.

Mozgalommá vált a KönyvtárMozi program
A Magyar Művészeti Akadémia kezdettől támogatója a KönytárMozi programnak, amely az ország közel 600 kistelepülési könyvtárában teszi láthatóvá a magyar filmkultúra alkotásait. A fél évtized alatt a 735 filmet, összesen közel tízezer vetítés alkalmával, 159 ezren nézték meg. A települések közül Madarason volt a legtöbb vetítés, a legnézettebb film pedig a gyerekeknél a Cigányasszony és az ördög, a felnőtteknél a Hyppolit, a lakáj volt. Buglya Sándor Balázs Béla-díjas filmrendező, a Dunatáj Alapítvány kuratóriumának volt elnöke, az MMA Film- és Fotóművészeti Tagozatának vezetője szerint az öt éve útjára indított kezdeményezés immáron mozgalommá nőtte ki magát és reményei szerint hosszútávon egyre több dokumentumfilm kerül vetítésre.

Nincs parancs!
Szeptember 17-től tekinthető meg a mozikban Szalay Péter rendező, a Magyar Művészeti Akadémia köztestületi tagjának filmje, a NINCS PARANCS! A dokumentumfilm az 1989-es év európai sorfordító pillanatait mutatja be, a vasfüggöny végnapjainak időszakát, ami egyben a rendszerváltás egyik emlékezetes eseményének, Magyarország történelmi helytállásának fontos kordokumentuma is. Az alkotás a Nemzeti Filmintézet támogatásával jött létre, gyártója és forgalmazója a Dunatáj Alapítvány, producerei Buglya Sándor és Péterffy András. A díszbemutatót szeptember 8-án, kedden 19.00-kor az Uránia Nemzeti Filmszínházban tartják.