Gion Nándor Novellapályázat 2013

A Gion Nándor Emlékház, a Forum Könyvkiadó Intézet és a Magyar Nemzeti Tanács novellapályázatot hirdetett, melyre a pályamunkák beérkezési határideje 2013. június 1-je.  

A Gion Nándor Novellapályázat díja magyar nyelven írt pályamű szerzőjének ítélhető oda. Az eredményeket a Gion Nándor Emlékház honlapján teszik közzé, a bírálóbizottság július 27-én, a vajdasági magyar irodalom napján adja át a díjakat a Gion Nándor Emlékházban, Szenttamáson. Az első helyezett oklevelet, érmet és jutalomösszeget, a második és harmadik helyezett oklevelet és pénzjutalmat kap. A három legjobb és a bírálóbizottság által kiadásra javasolt valamennyi alkotás megjelentetését az újvidéki Forum Könyvkiadó Intézet vállalja.

Az Emlékház egy másik pályázatotot is hirdet, amelynek célja Gion Nándor mindmáig szerbül nem olvasható elbeszéléseinek, novelláinak szerb nyelvre fordítása. Az idei fordítói pályázatra a szervezők a Történetek egy régi forgópisztolyról ciklusból A Félfülű Ember című novella szerbre fordítását tűzték ki célul.

A 2010-ben létrehozott Gion Nándor Emlékházat a közösség tisztelete hozta létre. Az író halála után, 2002. november 1-jén emléktáblát lepleztek le, koszorút helyeztek el szülőházon. Egyszemélyes, azaz egyetlen szerzővel foglalkozó irodalmi emlékmúzeum, mely otthont ad kulturális rendezvényeknek is. Gyűjteményének egy kisebb része hagyatéki anyag (a Gion-család könyvtára, használati tárgyak, fényképek, levelek, dokumentumok), ezek mellett az emlékház gyűjti az író műveit tartalmazó köteteket, folyóiratokat fordításokat, kiadatlan kéziratokat, rajzokat, a művei alapján forgatott filmeket, valamint az életéről és munkásságáról szóló dokumentumfilmeket. Az emlékház alkotó vendégek fogadására is alkalmas, az intézmény archívuma, az író művei, a bibliográfia anyaga, a hanganyag és filmes dokumentáció a kutatók rendelkezésére áll. A látogatóknak rendkívüli irodalomórákat tartanak, könyvbemutatókat, festőtáborokat és más kulturális rendezvényeket szerveznek. 
 
Gion Nándor 1941-ben született Szenttamáson, 2002-ben hunyt el Szegeden. Tagja az 1960-as évek elején fellépett, viszonylag nagy létszámú fiatal nemzedéknek , mely semmiféle közösséget nem vállalt a korábbi, általuk provinciálisnak tartott vajdasági magyar irodalommal. Ez az úgynevezett Symposion nemzedék a Képes Ifjúság című lap irodalmi mellékletében jelentkezett, majd 1964-ben a Kontrapunkt című antológiában és ugyanekkor létrehozott folyóiratában, az Új Symposionban mutatkozott be. A fiatalok később valamelyest „klasszicizálódtak", de az új eszmék és irányzatok iránti nyitottságukat később is megőrizték. Ennek a nemzedéknek – Tolnai Ottóval együtt – kiemelkedő képviselője volt Gion Nándor. Neoavantgárd kísérletekkel, laza időkezelésű, szabad asszociációkban bővelkedő könyvvel (Kétéltűek a barlangban) kezdte pályáját, de már az 1960-as évek végén kialakította sajátos, elevenen, fordulatosan mesélő elbeszélői módszerét és stílusát. Művei szemléletére az eleven meséléssel, visszatérő hősökkel, a képtelen és a természetes dolgok, események keverésével létrehozott „dúsított realizmus" jellemző. Gion ciklikus történetekben gondolkodott, ismétlődő figurák, helyszínek adják a kötőanyagot munkáihoz. Hrabalra emlékeztető, magyarországi alkotásaiban megnőtt az anekdota szerepe. Az életmű domináns része a jugoszláviai és magyarországi rendszerváltások tükre, amely hiánypótlónak tekinthető. 

A pályázatokról bővebb információ a Gion Nándor Emlékház honlapján vagy e-mail címén.
2013. április 26.  |  pályázat gion nándor